Yurt dışındaki Türkler için CHP’den kanun teklifi

Türkiye 10 Ekim 2022 19:02
Videoyu Aç Yurt dışındaki Türkler için CHP’den kanun teklifi
A
a

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu Üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: “Avrupalı Türkler bizim ayrılmaz parçamız. Avrupalı Türklerin araçlarını Türkiye’de beş yıl bulundurabilmeleri için kanun teklifi verdik.”


“Avrupalı Türklerin tüm sorunlarının çözümü için CHP hazır!”

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu Üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdiği araçların Türkiye’de kalma sürelerinin iki yıldan en az beş yıla çıkartılması için TBMM’de kanun teklifi verdi.
Çakırözer’in teklifi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de araç alımında vergi indirimi vaadinin ardından geldi.
Çakırözer yaptığı açıklamada, yaz aylarında aileleriyle hasret gidermek ve tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen yüz binlerce Avrupalı Türk araç sıkıntısı yaşadığını belirterek “Kendi araçlarını Türkiye’de gönül rahatlığıyla kullanamıyor çünkü sadece iki yıl Türkiye’de bulundurma ve bu iki yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma zorunluluğu var. Bu sınırlamalar nedeniyle vatandaşlarımız çok sıkıntı çekiyor. On binlerce lira ceza ödemeye zorlanıyor. Avrupalı Türkler bizim ayrılmaz parçamız. Onların her türlü taleplerinin karşılanması için CHP olarak biz hazırız. Avrupalı Türklerin araçlarını Türkiye’de beş yıl bulundurabilmeleri için kanun teklifi verdik.” vurgusu yaptık.  “Mağduriyetleri ortadan kaldıracak”


Çakırözer TBMM’de verdiği kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:
“Bizim ayrılmaz parçamız milyonlarca gurbetçi, Türkiye'ye getirdiği arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile sadece iki yıla kadar ülkede tutabilirken mevzuatın gerekliliklerini yerine getirmeyen birçok yurttaşımız da ağır para cezalarına mahkûm edilmekte. Avrupalı Türkler, birçok farklı nedenle yılın altı ayını Türkiye’de geçirirken Türkiye’de geçirdiği dönemlerde kullandığı araçların en az beş yıl boyunca ülkede bulunmasını istemektedir. Kanun teklifimizle yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye'de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının sadece bir araç ile sınırlandırılması koşuluyla yurtta kalma süresinin beş yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu durum, Avrupalı Türklerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca hayatlarını kolaylaştıracak ve yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.”

 
 
1000
icon
İhsan taş 10 Ekim 2022 20:22

3 Doğum yapan temelli dönmüş de olsalar ,siğorta primini çekmiş de olsalar annelik emekliliği (mütterrente)kazanmış yüzbinlerle kadınımız var...kimse ilgilenmiyor. Bu kazanılmış olan hak İÇİN Türk devleti önayak olup SSK üzerinden yardımcı olmalı. Çünkü ilgili Alman makamları bu işi zorlaştırıyor,aylık bağlamamak her şeyi deniyor.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat