YTB Emirdağ’da Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenledi

Türkiye 17 Temmuz 2022 13:32
Videoyu Aç YTB Emirdağ’da Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenledi
A
a

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenlendi.

Büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatillerini geçirmek için memleketlerine
          gelmeye başladı.  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında yaşayan vatandaşların yoğun olarak bulunduğu şehirlerde ise Yurt Dışı Vatandaşlar Festivalleri düzenliyor. YTB son olarak vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye Başkanlığı işbirliğinde geniş katılımla festival geçekleştirdi. Festivalde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, 1978 yılında Emirdağ’dan Belçika’ya 17 bin civarı, Fransa’ya ise 56 bin kişinin çalışmak için gittiğini belirtti.


BELÇİKA'NIN, FRANSA'NIN GELİŞMESİNDE TÜRKLERİN EMEKLERİ ÇOK

200 binden fazla Emirdağlının Belçika’da ve Fransa’da hayatlarına devam ettiğini aktaran Eren, Belçika’nın, Fransa’nın gelişmesinde Türklerin emeklerinin çok olduğunu söyledi. Birinci nesilin çok büyük zorluklar yaşadığının altını çizen Eren “Artık dördüncü nesile ulaşmış durumdayız” dedi.
Ülkemizin eskisine oranla yurt dışında yaşayan vatandaşlarına daha çok sahip çıktığına dikkat çeken Eren “Bunun da temel sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi yönetmeye başladığı tarih olan 2002 yılından itibaren vatandaş, insan odaklı bir politika uygulanmasıdır. Türkiye dış ve iç politikasında artık vatandaşı da merkeze alıyor. Artık yurt dışında yaşayan vatandaşlara sadece işçi olarak, döviz getiren olarak bakılmıyor. Aynı zamanda sosyal, kültürel ihtiyaçları olan insanlar olarak bakıyor” şeklinde konuştu.

BELÇİKA'DAN, FRANSA'DAN, ALMANYA'DAN KALICI ADIMLAR BEKLİYORUZ
Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye geldiklerinde onların yanlarında olmaya gayret ettiklerini dile getiren Eren şunları kaydetti: “Artık ırkçılık ve ayrımcılık hususunda Belçika’dan, Fransa’dan, Almanya’dan kalıcı adımlar bekliyoruz. Bu insanlar gece gündüz çalışıyorlar ve terlerini akıtarak çalıştıklarını çocuklarına, torunlarına, ailelerine harcıyorlar. Yurt dışındaki vatandaşlara çok daha fazla sahip çıkmamız lazım. Avrupalı Türkler sizlere mesajımız var. Lütfen bulunduğunuz ülkelerde seçimlere katılalım. Okullardan Türkçe eğitimiyle alakalı talepte bulunalım."
Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı da programda “Bulunduğunuz ülkelerde bizleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletini en güzel temsil eden gönül elçileri olduğunuzu düşünüyoruz. Gençlerin ülkede bağını kuvvetlendirecek buralarda ilişkisini daha sağlamlaştıracak her türlü şeyi sizlerle projelendirip yapmak için hazırız.” diye konuştu.
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu da birer konuşma yaptı. Daha sonra festival kapsamında sanatçı Sinan Akçıl sahneye çıktı.

 
1000
icon
Mert 29 Temmuz 2022 12:41

Ben dindar hacı bir müslüman olarak, yanlız Allah'a tapan, yanlız O'na kul olan, Ancak aramızda yaşayan benim gibi kendisini dindarım diye tanıtanlar, dinci yobazlar, şirkin dibine batmış Putperestler, sözüm onlara AKP seçmenine buradan iki çift laf etmek istedim. Bakınız görünüz, hizmette illa dindar veya dinci olmak gerekmiyor. Velevki bu kişi Ateist, deist, budist bile olsa, İş ehline verilir. Zira bu bir Allah'ın emridir (Nisa 58) Yıllardır şikayetinizi cevap vermeyen, sizleri duymayanlar, sizleri mal pazarında satar gibi satanlar, yapmaları gereken hizmeti yapmayanlar, sizin sevmediklerin

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat