YAZAR ÖZCAN MUTLU ESKİŞEHİRLİ OKURLARI İLE TEPEBAŞI’NDA BULUŞTU

Türkiye 10 Ekim 2022 19:07
Videoyu Aç YAZAR ÖZCAN MUTLU ESKİŞEHİRLİ OKURLARI İLE TEPEBAŞI’NDA BULUŞTU
A
a

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği imza etkinliği için Eskişehir’e gelen yazar Özcan Mutlu, “Almanya Nasıl Vatan Oldu? Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. Yılı” kitabını anlattı.

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği imza etkinliği için Eskişehir’e gelen yazar Özcan Mutlu, “Almanya Nasıl Vatan Oldu? Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. Yılı” kitabını anlattı.
 

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği imza etkinliği için Eskişehir’e gelen yazar Özcan Mutlu, “Almanya Nasıl Vatan Oldu? Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. Yılı” kitabını anlattı.

Yazar Özcan Mutlu, “Almanya Nasıl Vatan Oldu? Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. Yılı” kitabını anlatmak ve okurları için imzalamak üzere Eskişehir’e geldi. Özdilek Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra çok sayıda kitapsever katıldı.

“İNSANLAR KÖYLERİNDEN KALKIP ALMANYA’YA GİDERKEN KENDİLERİNİ NE BEKLEDİĞİNİ BİLMİYORLARDI”

Söyleşide Ataç, Özcan Mutlu ve Gelişim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahbaz, Almanya’ya işçi olarak yapılan yolculuğa dair tecrübe ve birikimlerini katılımcılar ile paylaştı. Türk işçilerin Almanya’ya işçi olarak çıktıkları yolculuğun anlatıldığı bir filmin gösterimi ile başlayan programda Özcan Mutlu, “60 yıl önce büyüklerimiz Almanya’ya gittiklerinde, Anadolu’nun 4 bir tarafından vatandaşlarımız, ellerinde tahta bavulları, tek bir kelime Almanca bilmeden, Almanya hakkında bilgi sahibi olmadan, oranın kültürünü yakından uzaktan bilmeden büyük bir maceraya atıldılar. Dedem de bunlardan biriydi. İnsanlar köylerinden kalkıp Almanya’ya giderken kendilerini ne beklediğini bilmiyorlardı. Oraya gittiklerinde, bu taraftan sahipsiz kalırken Almanya’da da dışlanıyorlardı. Rahmetli dedem anlatırdı, o zamanlar internet yok, Türk gazeteleri bile yok. Süpermarkete gittiklerinde yanlışlıkla domuz eti almamak için tavuğu ellerini çırparak tarif ederlermiş. Memlekete mektup attıklarında aylar sonra ancak cevap alabilirlermiş” diye konuştu.

“BUGÜNE KADAR SÜREN İLİŞKİLERİMİZ SON DERECE OLUMLU VE VERİMLİ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Başkan Ataç da Özcan Mutlu’nun Tepebaşı Belediyesi’nin Almanya ile ilişkilerinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Birgün Hürriyet gazetesinin Berlin temsilcisi ile sohbet ederken, Almanya’dan bir kardeş şehir fikri ortaya çıktı. Sevgili Özcan ile birlikte olma şansı bulduk, 1999-2013 yılları arası eyalet milletvekili, 2013-2017 arası da federal milletvekilliği yaptı. Bu çok büyük bir başarıdır Almanya’da. Neticede bize katkıları ile Doğu Almanya’dan Treptow-Köpenick ile kardeş şehir olmak üzere çalışmaları başlattık. Bugüne kadar süren ilişkilerimiz son derece olumlu ve verimli şekilde devam ediyor” dedi.

“ÇALIŞTIĞIMIZ STK’LAR VE KENDİ KURUMLARIMIZDA, YAŞADIĞIMIZ KENTE KATKI VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Gelişim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahbaz da “2008’de Eskişehir Genç İş Adamları Derneği’nin kurucu başkanı olarak o süreçte Almanya Treptow-Köpenick ile kurulan kardeşlik ilişkilerine katkı vermek üzere çalıştık. Çalıştığımız STK’lar ve kendi kurumlarımızda, yaşadığımız kente katkı vermeye çalışıyoruz. ESGİAD ve Gelişim Okulları’nda yaptığımız çalışmalar devam edecek. Eğitimci olduğum için, Özcan’ın kitabını da dikkatle okudum. Etkilendiğim kavram, kesinlikle insan gücünün niteliği oldu. Türk-Alman iş adamları ile de görüştüm ve bizlere dair halen büyük beklentileri var. Almanların Türklerle çalışmak istediklerini gördüm” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat