Vizyon 2023’te ana dil, eğitim ve eşit haklar konuları ele alınacak

Almanya 16 Ocak 2023 23:56
Videoyu Aç Vizyon 2023’te ana dil, eğitim ve eşit haklar konuları ele alınacak
A
a

FÖTEV NRW tarafından 22 Ocak’ta, “Vizyon 2023” başlığı altında yapılacak toplantıda ana dil, eğitim ve eşit haklar konusundaki ortak hedefler belirlenecek.

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV NRW), yeni yılın ilk toplantısını, 22 Ocak’ta, “Vizyon 2023” başlığı altında Nollendorfplatz 2, 44339 Dortmund adresinde gerçekleştirecek.  

 

Toplantıda, Cumhuriyet’in 100. yılında sivil toplum kuruluşları ile birlikte ana dil, eğitim ve eşit haklar için konusunda ortak hedefler belirlenecek.

 
Dernek Eş Başkanları Dr. Aysun Aydemir ve Dr. Ali Sak toplantıda yapacağı sunumda “Anadili ve Çok dillilik” konusunu ele alacak, eyaletteki ana dili dersleri ve eğitim sorunları hakkında bilgi verecek. Türkiye Uyum ve Araştırmaları Merkezi Vakfı çalışanı Yunus Ulusoy, Almanya’da giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı üzerine görüşlerini açıklayacak.
KRV- Seçim Hakkı Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici de toplantıda, önümüzdeki günlerde Federal Meclis’te ele alınacak olan çifte vatandaşlık yasa tasarısı hakkındaki son gelişmeleri aktaracak. Cumhuriyet değerlerinin yurt dışında tanıtılması, ortak hedeflerin belirlenmesi ve kutlamalar yapılması için katılımcılarla görüş alışverişinden sonra kültür bölümüne geçilecek.
Gemici ayrıca yeni yayımlanan “Bana Seni Gerek Seni- Yunus Emre Destanı” kitabından bölümler sunacak. Okumaya, halk türküleri sanatçısı Kazım Birlik ve ney üstadı Gül Mehmet Akkaya da eşlik edecek.

“Demokratik kuruluşlarla güç birliği yapacağız”
Federasyon Eş Başkanları Dr. Aysun Aydemir ile Dr. Ali Sak yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında Almanya’da ana dili, eğitim ve eşit haklar için kararlı bir mücadele verecek, demokratik kuruluşlarla güç birliği yapacağız.” ifadesini kullandı.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat