Vatandaşlık Yasası’nda dev adım

Almanya 30 Kasım 2022 14:11
Videoyu Aç Vatandaşlık Yasası’nda dev adım
A
a

Almanya, Vatandaşlık Yasası’nda kapsamlı bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.


Almanya'da, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’in oluşturduğu koalisyon hükümeti Vatandaşlık Yasası’nda kapsamlı reforma gitmek için harekete geçti.
Değişiklik kapsamında, Alman vatandaşlığına başvurmak için gerekli olan ülkede sekiz yıl ikamet etmiş olma koşulu beş yıla düşürülecek. Uyum konusunda, iktisadi ve sosyal bakımdan özel başarı gösteren göçmenlerin vatandaşlığa geçişi ise üç yılda yapılabilecek.
Yapılacak değişikliğe özellikle ülkedeki Türklerin destek vermesi bekleniyor.
Reformun içinde yer alan çifte vatandaşlık hakkı ise özellikle Almanya'daki Türkler açısından önem taşıyor. Bundan sonra Alman vatandaşlığına geçecek kişiye, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkma şartı aranmayacak. Yasa değişikliği için hazırlıkların sene sonundan önce tamamlanması amaçlanıyor.


Aranan kriterler


Şu anda Almanya vatandaşlığına geçişte pek çok kriter göz önünde bulunduruluyor. Kan bağı ile vatandaşlık elde edilebileceği gibi ebeveynlerinden her ikisi de yabancı bir ülke vatandaşı olan şahıslar da şartlar dâhilinde vatandaşlık hakkından yararlanabiliyor. Almanya'da vatandaşlık hakkı, her bireyin hür iradesine bağlı olsa da vatandaşlık için yerine getirilmesi gereken prosedürler var.
Anne ve babanın ülke vatandaşı olması durumunda başka bir işleme tabi tutulmadan otomatik olarak Alman vatandaşlığına hak kazanılıyor. Yalnızca baba Alman vatandaşı ise ülkenin yetkilendirdiği kurumlardan onay alınarak vatandaşlık başvurusu gerçekleştiriliyor.
Ailedeki herkes yabancı bir ülke vatandaşı ise daha farklı işlemler gerekiyor. Bu doğrultuda, kişinin veya ailesinin asgari olarak sekiz yıldır Almanya’da ikamet etme şartı aranıyor.
Ayrıca Almanca dil yeterliliği ve ülkenin demokratik ve sosyal düzenine uyum sağlamayı kanıtlayacak belgeler isteniyor
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat