Türk Müslüman mezarlığına yapılan saldırı nefretle kınandı

Almanya 3 Ocak 2022 19:38
Videoyu Aç Türk Müslüman mezarlığına yapılan saldırı nefretle kınandı
A
a

Iserlohn Kent Mezarlığı’nın bir bölümünde bulunan Türk Müslüman mezarlarına yapılan saldırı, siyaset temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından şiddetle kınandı.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Iserlohn kentinde, 1 Ocak 2022 tarihinde Türk-Müslüman mezarlığına saldırı yapıldı. Saldırı, siyaset temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından nefretle kınanırken bir anma programı düzenlendi.  
 
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Iserlohn Merkez Camisi Din Görevlisi Harun Ulu tarafından Kur'an-ı Kerim okunarak başlayan anma programında, TBMM Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya bir konuşma yaptı. Sırakaya, menfur saldırıdan sonra siyasetin, sivil toplum kuruluşlarının ve kamuoyunun bir araya gelmesinin bir dayanışma göstergesi olduğunu söyledi. Programın, bu tür saldırılara karşı insanlık duruşu gösterme açısından da son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Sırakaya, “1961 yılında başlayan İş Gücü Anlaşması ile Avrupa'ya gelen Türklerin mezarlarının burada bulunması, onların Avrupa'yı vatan olarak gördüklerinin göstergesidir. Demokrasiye karşı yapılan bu saldırıya karşı ortak dayanışmamızı önümüzdeki süreç içerisinde göstermeye devam edeceğiz. Türk toplumunun birliğine, beraberliğine ne kadar ihtiyaç duyduğunu göstermesi anlamında bugün vatandaşlarımızın bir araya gelmiş olması son derece kıymetliydi. Allah tekrar böyle bir imtihandan toplumumuzu korusun. Bu tür saldırıların son bulması için de önümüzdeki süreç içerisinde sivil toplum olarak, siyaset olarak muhakkak daha etkin önlemler alınması gerektiğini ifade ediyorum. Bir kez daha böyle bir saldırının son olmasını temenni ediyorum." 
 
“Yabancı düşmanlığı mezarlarımıza yansıdı”
Öte yandan 19 Mayıs Türkiye Gençlik ve Halk Kültür Merkezi de (TÜRGEM) Başkanı Remzi Uysal saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Kent mezarlığının bir bölümünde bulunan Türk Müslüman mezarlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu menfur, çirkin vandallık, Almanya başta olmak üzere Orta Avrupa ülkelerinin bazılarında da yıllardan beri Yahudi mezarlıklarına yapılmakta hatta Almanya’da havralar polis tarafından korunacak duruma gelmektedir.  
Bu son saldırı ne Almanya’da ne de komşu ülkelerde bir ilk değildir ama bir defasında 30’un üzerinde mezarımız tahrip edilmemişti. Her geçen yıl artmakta olan Yabancı/Türk İslam düşmanlığı, 2022 yılına girdiğimizin ilk günü mezar ve mezar taşlarımıza da yansımıştır. 
Birlikte ve barış içinde yaşamaktan yana olanlarımız, yaşadığımız toplumda demokrasiye ve hukuka inanan Alman ve diğer kültürlerden olan arkadaşlarımızla birlikte sürdürdüğümüz aşırı sağcı hareketlere, ırkçılığa karşı mücadelemizi yükseltmekten başka seçeneğimiz yoktur. 
Barış ile vahşet arasındaki çizgi, bir soğan zarı kadar ince, zarif ve zayıftır. Dostluk ve birlikte barış içinde yaşamak, bir çiçeğin bakımına gösterilen bir ilgi ve bakımı ister.
Barış içinde ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamak değişik kültür, millet ve dinler arasında karşılıklı anlayış ve saygı ile mümkündür.”

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat