Türk işçiler Nürnberg Havalimanı’nda göreve başladı

Almanya 3 Eylül 2022 16:19
Videoyu Aç Türk işçiler Nürnberg Havalimanı’nda göreve başladı
A
a

Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı’nda, bagaj, check-in ve temizlik işlerinde çalışmak üzere kadın ve erkek toplam 19 Türk işçi işe alındı.

Haber: İlhan Baba

 


Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı Personel İşleri Bölümü, bagaj, check-in ve temizlik işlerinde çalışmak üzere kadın ve erkek toplam 19 Türk işçiyi işe aldı. Vize ve güvenlik işlemleri tamamlanarak Nürnberg Havalimanı’nda işe başlayan 19 Türk vatandaşı eğitime alındı.


Almanya’nın içişleri bakanlığı, ulaştırma bakanlığı ve federal çalışma bakanlığı onayıyla yapılan işe alım, Almanya havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle yaşanan kaosa çözüm olarak gerçekleşti. Türkiye’den de en az iki bin personel getirilmesi kararlaştırılmasına

karşın uygulama yürürlüğe girdikten sonra beklenildiği gibi çok başvuru olmamıştı.

“Personelimize Türk işçilerin eklenmesi sevindirici”
 

Nürnberg Havalimanı Genel Müdürü Dr. Michael Hupe işçilere yönelik yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Her sene yüksek sezondaki iş sıkıntısını hafifletmek için gerekli pozisyonlarda çalıştırılmak üzere yüzlerce kişiye ihtiyaç olmaktadır. Özellikle bagaj taşıma ve check-in işlemlerinde oluşan personel eksikliğinin tamamlanmasıyla havalimanlarındaki bavul yığılmaları ve uçak iptalleri azalacağı planlanmakta. Bu sene Havalimanın bagaj, chek-in ve temizlik bölümünde çalıştırılmak üzere kadın, erkek genç 19 kişinin başvurusu onaylanmıştır. Havalimanımızda her sene ekim sonuna kadar devam eden yüksek sezonda herhangi bir kaos yaşanmaması için Avrupa Birliği ülkesi olmayan ülkelerden personel alımı devam edecektir. 70 farklı ülkeye uçuşu bulunan Nürnberg Havalimanı’nda Fiji’den Tunus’a kadar 28 farklı uyruklu bine yakın personel çalışmaktadır. 2021 senesinde, 150 yeni personel özel eğitime alınarak işe alınmıştır. Bunların arasına 19 Türk’ün de eklenmesi sevindiricidir. Alınan personellere yapılacak ödemeler toplu sözleşme kurallarına göre yapılmakta. Havacılıkta “Önce güvenlik” sloganı ön plandadır. Bu nedenle işe başlayacak personellerin güvenlik soruşturmaları ön planda gelmektedir.”

Koronavirüs nedeniyle Nürnberg’den seyahat eden yolcu sayısındaki düşüşün sona erdiğini, bu yıl pandemi öncesi dönemde olduğu gibi 680 bin kişinin farklı ülkelere seyahat ettiğini belirten Hupe “Gelecek sene havalimanımızdan daha fazla yolcu uçuşu beklemekteyiz. Bu nedenle alanımızda kaos yaşamamız için şimdiden tedbirlerimizi almaktayız. Amacımız, yolcularımıza en iyi hizmeti vermek ve rahat uçuş yaptıklarını görmek. Havalimanımıza alınacak personellerin duyuruları, Airport-nuernberg.de/Job adresinden yayınlanmaktadır.” vurgusu yaptı.

“Vatandaşlarımızla gurur duyuyorum”

Uçak güvenlik ve temizlik gibi operasyonel görevlerden sorumlu olan havalimanı yan kuruluşu olan AirPart’ın genel müdürü Jan C.Bruns da işçilerle yakından ilgilendi. Eğitimci Erkan Catoğlu da Türkiye’den yeni gelen personelin uyum içinde olduğunu ve dersleri dikkatlice dinlediğini belirterek “Verilen eğitimleri kısa zamanda kavrayan vatandaşlarımızla gurur duyuyorum.” diye konuştu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat