Türeci ve Şahin'e prestijli tıp ödülü

Almanya 21 Eylül 2021 22:53
Videoyu Aç Türeci ve Şahin'e prestijli tıp ödülü
A
a

Almanya'da mRNA bazlı Covid-19 aşısını geliştiren bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya'nın prestijli tıp ödüllerinden Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülü'ne layık görüldü.

Alman biyoteknoloji şirketi Biontech'in kurucu ortakları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, BioNTech'te çalışmalarını sürdüren Prof. Katalin Kariko ile birlikte mesajcı RNA (mrNA) teknolojisinin geliştirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı Almanya'nın önde gelen tıp ödüllerinden 2022 Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülü'ne layık görüldü.

Paul Ehrlich Vakfı tarafından yapılan açıklamada, "Şahin, Türeci ve Kariko, mesajcı RNA'nın (mRNA) hastalığı önleme ve tedavi etmede bir ilke olarak geliştirilmesindeki vizyonları ve azimleri nedeniyle 2022 Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülü'ne layık görüldü" ifadesine yer verildi.

Araştırmacıların "tıbbın bazı alanlarında köklü bir paradigma değişikliğine yol açması muhtemel ibir teknoloji platformu oluşturduğu" belirtilen açıklamada, "Üç ödül sahibi, önleyici ve tedavi edici amaçlar için haberci RNA'nın (mRNA) geliştirilmesindeki başarılarından dolayı onurlandırılıyor" denildi.

Özlem Türeci ile Dr. Uğur Şahin dünyanın ilk mRNA bazlı Covid-19 aşısını geliştirerek Pfizer ortaklığında birçok ülkenin kullanımına sunmuştu.

Toplam 120 bin euro tutarındaki ödülün gelecek yıl 14 Mart'ta düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilmesi planlanıyor. Almanya'nın en prestijli tıp ödüllerinden kabul edilen Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter'in sahipleri arasında daha sonra Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülen isimler de bulunuyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat