Toroslardan çıkan marka; Eveara

Magazin 29 Nisan 2022 00:41
Videoyu Aç Toroslardan çıkan marka; Eveara
A
a

Eveara markası Torosların bir dağ köyünde üretilerek kendin-yap seçeneği ile sanatçılara kendi müziklerini diledikleri şekilde dijital müzik dinleme platformlarına yükleyebilme imkânı sunuyor.

Hızla gelişen teknoloji ve pandemi süreciyle birlikte müzik dinleme alışkanlıklarımız da değişti. Müzik dinleme ve sanatçıya müziğini yayınlama imkânı sunan dijital platformların sayısı her geçen gün artıyor. Bugün Amazon, Apple, Avid, Digicel, Dolby, Jio, Line, Meta, Sony, SoundCloud, Spotify, Tencent, Yandex gibi dünyanın en büyük müzik yayın markalarının altyapısını ise Torosların bir dağ köyü olan Beycik’te yaşayan girişimci Levent Karahan’ın kurduğu Eveara markası yapıyor.
Karahan, 1999 yılında, dijital müzik dağıtımının yeni başladığı ve Apple iTunes ve Spotify’ın henüz var olmadığı dönemde şirketlerin kendi markaları altında müziklerini indirebilip işlemlerini sağlayan ilk arayüz çözümünü sunan dijital müzik dağıtım şirketi YOOM’un da kurucusu.
Eveara sistemini bugün dünyada 100 bin kişinin kullandığına dikkat çeken Karahan “Dünyada şu anda Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya dahil 70 şirket ile B2B (işletmeden işletmeye) iş birliğimiz var. Hedefimiz, 2026 yılında, binden fazla B2B partner iş birliği ile 5 milyon kullanıcıya ulaşmak. Bağımsız müzik dağıtımını tercih edip kariyerini kendi eline alan sanatçıların sayısı her geçen gün arttıkça müzik endüstrisindeki bu baskın trende bir çözüm sunduk.” ifadelerini kullandı.  
Küresel White Label ortak ağı aracılığıyla şirketlerin vizyonlarına ulaşmalarında görünmez ve sessiz bir ortak olduklarının altını çizen Karahan “Şirketlere kendi markalarını kullanarak müzik dağıtım sistemlerini kurmalarını sağlayan arayüzü satan bir şirketiz. White Label çözümüyle kendin-yap (do-it-yourself) dijital müzik dağıtımı söz konusu olduğunda EVEARA artık küresel çaptaki markalardan biri hâline geldi.” diye konuştu.
Sanatçının telif haklarını güvence altına alıyor
Eveara’nın sunduğu B2B sistemini kullanarak doğrudan anlaşma sağladıkları 100’den fazla müzik platformuna sanatçıların, plak şirketlerinin, yapım şirketlerinin ve ajansların eser dağıtımlarını üstlendiklerini bildiren Karahan “Uygulamamız dört adımda sanatçının eserlerini dünyaya tanıtıyor. Eser bilgilerini, ses dosyasını ve albüm kapak resmini yükleyerek dağıtım tarihini seçip dakikalar içerisinde dünyadaki en büyük müzik platformlarına dağıtıyor. Eser dağıtımı tamamlanıp müzik platformlarında dinlenmeye başladığında sanatçıların telif hak edişleri Eveara B2B sistemimiz tarafından toplanıyor. Bu sayede, sanatçılar eserlerini tüm dünyada paylaştıklarından ötürü yeni hayran kitlesi elde ediyor ve marka bilinirliklerini arttırıyor. Şirketimiz, sanatçıların kazandığı telif haklarına kesinlikle dokunmuyor yani sanatçının kazandığı para hiçbir şekilde kesintiye uğramadan yine sanatçıya gidiyor. Ayrıca detaylı analitik bilgiler ve direkt olarak kazanılan telif hakkını sanatçı kendisi görebiliyor ve Eveara teknolojisini arka planda çalıştırarak kendi kişisel banka hesabına transfer edebiliyor.” vurgusu yaptı.
“NFT ve Metaverse dünyasına giriş çalışmalarına başladık”
Karahan, dijital müzik dağıtım sektörünün şu an dünyada 28 milyar dolar büyüklüğünde bir hacme sahip olduğunu belirtiyor. 2026'da, bu oranın 38 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini dile getiren Karahan, Türkiye'nin dünya müzik sektörü içerisinde 37. sırada olduğunu, pazar büyüklüğünün ise 55,4 milyon dolar olarak açıklandığını söyledi. Karahan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak dünya müzik endüstrisi içerisindeki büyüme hızımız yüzde 52,1 olarak açıklanmıştır. Bu da gelecekte müzik yazılımı alanında da önemli adımların atılması için umut vericidir. Kendin yap dijital müzik dağıtım sektörü senede yüzde 40 büyüyor. Buna karşın Türkiye olarak müzik yazılımı piyasasında henüz istenilen seviyelere ulaşamadık. Genç yazılımcılar desteklenerek Türkiye’den de global markaların çıkması teşvik edilebilir. Eveara olarak NFT ve Metaverse dünyasına giriş için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz.” ifadelerini sarf etti.
Karahan, Eveara’nın ileride blockchain, audiobook, video ve postcast dağıtımı yapabilmesi üzerine de çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Levent Karahan kimdir?
Henüz küçük bir çocukken Artvin’den Almanya'nın Münih şehrine göç eden ve Almanya’da müzikle iç içe bir hayat süren Levent Karahan, 2002 yılında hayranı olduğu Bob Marley, Grace Jones, U2 ve diğer pek çok kişinin kariyerine rehberlik eden Chris Blackwell'in yaşadığı yer olan Jamaika'nın Oracabessa kentine taşındı. Burada müzik sektörüne yön veren ve önemli bağlantıları olan isimlerle tanıştıktan sonra Jamaika müzik endüstrisi için bir birlik kuruluşu olan UMIJam’ de yönetim kurulu üyesi ve başkanı olarak da görev yaptı.
2010 yılında Türkiye'ye dönen Karahan, Antalya’nın küçük bir dağ köyü olan Beycik’e yerleşti ve burada Eveara’yı kurdu.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat