TGH: “Açıklamalar karalama niteliğinde”

Hamburg 27 Kasım 2021 18:38
Videoyu Aç TGH: “Açıklamalar karalama niteliğinde”
A
a

TGH, Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu ve Hamburg Anadolu Alevileri Kooperatifi (HAAK-KOOP)’un istifa açıklamalarındaki gerekçeler için “Bu açıklamanız, samimi bir açıklamadan ziyade bir karalama çabası niteliğindedir.” vurgusu yaptı.

Hamburg Türk Toplumu (TGH) bünyesinden Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu ve Hamburg Anadolu Alevileri Kooperatifi (HAAK-KOOP)’un istifa etmesinin ardından bugün TGH’den açıklama geldi.
İki gün üst üste yaşanan istifalarla sarsılan TGH Yönetimi yaptığı açıklamada, Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu ve HAAK-KOOP’un, Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu’nda kalıp sorunlarla birlikte mücadele etmek yerine ayrılma kararı almış olmalarından dolayı üzüntü duyduklarını ve kararı saygıyla karşıladıklarını belirterek “Lakin ayrılma kararınıza gerekçe olarak gösterdiğiniz soyut, hamasetin ötesine geçmeyen ve hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan ithamlarınızı kabul etmemiz kesinlikle mümkün değildir. Bu açıklamanız, yapılan çalışmalara katkı sunmak niyetiyle yapılan samimi bir açıklamadan ziyade bir karalama çabası niteliğindedir. Bunun takdirini üye derneklerimize ve Hamburg'da yaşayan vatandaşlarımıza bırakıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.
Çoğulcu, katılımcı ve kurumsallaşmış demokrasiye sahip bir Türkiye’nin herkesin özlemi ve arzusu olduğu kaydedilen açıklamada “Bu doğrultuda, TGH Yöneticileri olarak Türkiye’deki siyasi gelişmeleri yakından izlemekte ve gerekli durumlarda demokrasiden yana olan tavrımızı açıkça ifade etmekteyiz. Bununla birlikte buradaki çalışmalarımıza zarar verecek ve göçmenlerin aleyhine olabilecek gereksiz polemiklerden uzak durmakta ve bu türden polemiklerin sorunların çözümüne yönelik bir katkı sunmadığını düşünmekteyiz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerine karşı faaliyette bulunan örgütlenmelere TGH çatısı altında bugüne kadar hiçbir şekilde yer verilmemiştir ve bundan sonra da verilmeyecektir.” denildi.
“TGH, bütün kurumlara eşit uzaklıktadır”
Kısa süre öncesine kadar her iki kuruluşun yer aldığı TGH'nin gizli bir ajandası olmadığının, çalışmalarının şeffaf olduğunun, her üye derneğin aynı eşit koşullarda temsil edildiğinin ve çok renkliliğin bu kurumun önemli bir değeri olduğunun altının çizildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilmenizi isteriz ki TGH başta Hamburg olmak üzere Almanya genelinde göçmenlerin yaşadıkları sorunları ve yaşanan sorunlara ilişkin çözüm yolları arayan ve bu amaçla Hamburg’ta yaşayan siyasilerle ve diğer sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapmaktadır. Bu iş birliğinin amacı, ideolojik bir yaklaşımdan ziyade yaşanan sorunların çözüm yollarına yöneliktir. Bu bağlamda, TGH bütün bu sivil toplum kuruluşlarına aynı yakınlıkta ve uzaklıktadır. Burada amaç, göçmenlerin sosyal koşullarını iyileştirmek, yasal hakları konusunda onlara destek olmak ve demokratik katılımlarını artırarak toplumsal bilincin gelişimine katkı sunmaktır. Eleştiriler buradaki göçmenlerin toplumsal yaşamına katkı sağladığı ölçüde bizim için elbette çok kıymetlidir ve saygıyla karşılarız ancak hiçbir somut gerçeği ortaya koymadan sadece karalamaya yönelik eleştiriler ne bu eleştiriyi yapanlara ne bize ne de buradaki göçmenlerin sorunlarına yönelik bir yarar sağlamamakta ve bizleri küçük hesaplarla birbirleriyle didişen durumuna sokarak buradaki mücadelemizi zayıflatmaktadır.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat