Suntat, Z kuşağına hitap ediyor

İş Dünyası/Ekonomi 17 Ekim 2021 17:48
Videoyu Aç Suntat, Z kuşağına hitap ediyor
A
a

Almanya’da gıda ürünleri satış ve toptancılığı gerçekleştiren Suntat’ın sahibi Mustafa Baklan, firmalarının bilinçli ve farklı bir gençliği temsil eden Z kuşağına hitap ettiğini ifade ediyor.

Zafer ÖZPOLAT

Almanya’nın en büyük gıda ürünleri satış ve toptancısı Suntat’ın sahibi Mustafa Baklan, firmanın kuruluşu, isim değişikliği, çalışmaları, ürünleri ve tüketici profili hakkında gazetehamburg’a konuştu.  
Baklan, firmanın Baktat olan eski ismini bazı ailevi nedenlerden dolayı Suntat olarak değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Suntat ismiyle 30 yıl süresince Baktat olarak yaptıkları çalışmanın daha fazlasını gerçekleştirdiklerini ifade eden Baklan “Üretim ve kalitemizde fazla değişim olmadı. Firmanın kurucusu benim. Kardeşlerimle birlikte firmayı daha ileriye götürmek için elimizden geleni yapıyoruz.” diyor.
 Bilinçli ve farklı bir gençliği temsil eden Z kuşağına hitap ettiklerini ifade eden Baklan “Geleceğin yöneticileri Z kuşağından dolayı politikacıların bile birinci, ikinci, üçüncü nesil politikaları değişti. Z kuşağına politikacı olarak bir şey yutturamazsınız. Z kuşağı, bilimsel olarak kendi sistemlerinde, uygulamanın doğru olup olmadığını tespit eden bir kuşaktır. Z kuşağı çalışıyor. Onlar çalıştığı süre içerisinde bizler de ‘O kuşağa nasıl hizmet edebiliriz?’ ‘Nasıl değişen yeni ürünlere karşı onların taleplerini karşılayabiliriz?’ ‘Bu arada ülkemizden gelen kültürel yiyeceklerimizin tadını değiştirmeden Z kuşağının damak tadına yakın ürünlerimizi uygun ambalaj ve sistemle onlara nasıl sunabiliriz?’ sorularının yanıtları eşliğinde en doğru hizmeti için vermek çalışan bir firmayız.” diye konuşuyor.

“Açık ve şeffaf olmak”

Başarılılarıyla ilgili olarak kendilerine sıkça sorular yönetildiğini söyleyen Baklan konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: “Neden başarılıyız? Açık ve şeffaf olmak, dürüstlükten taviz vermeden çalışmak benim için çok önemlidir. Şirketimizin bir anayasası var. Faaliyet gösterdiğimiz ülke olan Almanya’nın şartlarına uygun bir çalışma sistemi içinde olmamız. Ambalajı veya cam kavanozunu güzel göstererek ürünü değiştirmeyiz. Almanlar, Made in Germany dediğinde o ürün, Alman ustanın elinden geçmiştir. Ürün kalitesine dikkat ederler. Uzun vadede düşünürler ve uzun vadede programa alırlar. Tarihe geçecek şekilde aynı kalitelerini devam ettirirler. Biz de bunlardan örnek alarak ülkemizde üretim yerlerimizi kurduk. Almanya’daki aynı uygulamaları yapıyoruz. Gıda sektörünün hızlı olması gerekir.  Üreticinin tarlasındaki ürünü alacaksak çok hızlı hareket etmemiz gerekir yoksa iklim şartlarında o ürün yok olabilir.” 
 
Suntat çaylarına büyük ilgi var

Suntat çaylarının Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların tercihleri arasında yer aldığını aktaran Baklan bu ilginin nedenini, üreticiye çayları orijinal olarak sunmaları olduğunu kaydederek “Özellikle ilgi gören çaylarımız, Sri Lanka’da üretiliyor. Sri Lanka, doğal bir adadır. Çaylarımızı, koronavirüs salgınından dan dolayı nakliye ücretlerimiz yükselse bile yine kaliteye önem vererek Sri Lanka’dan getirdik. Bazı firmalar Bremen, Hannover ve diğer kentlerden getirilen çay ile karıştırarak fiyat indirimine gittiler. Oysa biz bu yolu seçmedik. Direkt getirdiğimiz çayları üreticiye verdik.” şeklinde konuşuyor.

Koronavirüs salgınından sonra insanlar sağlıklı ürün arayışına girdiler

Koronavirüs salgının, insanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkinin yanı sıra, ekonomiyi de sarstığını ifade eden Baklan, “Koronavirüsün insanlar üzerindeki etkisini biliyorsunuz. Salgından dolayı insanlar sağlığına daha çok önem vermeye başladı. “Ben para biriktirmişim ama ne için? Acaba sağlık ürünlerini kimler üretiyor?” diye sorarak bir arayış içine girdi. Biz de arayış içinde olan gerek Alman gerek Türk vatandaşlarımıza en sağlıklı ürünü sunmak için kendimizi yenileyerek daha güçlü hizmet ağımızla başarılı hizmetimizi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullanıyor.  

Gençlere eğitim tavsiyesi
 Baklan gençlere “Artık kulaktan duyma, birilerinin vaazı ile birilerinin tavsiyesi ile birilerinin yönlendirilmesi ile değil ancak eğitim ile başarılı olunur.” tavsiyesinde bulunuyor.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat