Schleswig Holstein Türk Toplumunun Başarılı Uyum Projeleri AIM ve AIM ÖD Eyalet Hükümeti tarafından İki Yıl daha Uzatıldı.

Almanya 18 Ocak 2022 21:04
Videoyu Aç Schleswig Holstein Türk Toplumunun Başarılı Uyum Projeleri AIM ve AIM ÖD Eyalet Hükümeti tarafından İki Yıl daha Uzatıldı.
A
a

Göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimine başlama oranı, Almanlara göre oldukça düşüktür. Schleswig-Holstein Türk Toplumu 20 yılı aşkın bir süredir bu konuda eyalet hükümetinin desteğiyle çalışmalar yapıyor. Bu çalışması iki yıl daha uzatıldı.


Göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimine başlama oranı, Almanlara göre oldukça düşüktür. Schleswig-Holstein Türk Toplumu 20 yılı aşkın bir süredir bu konuda eyalet hükümetinin desteğiyle çalışmalar yapıyor. Bu çalışması iki yıl daha uzatıldı. Schleswig-Holstein Meslek Eğitimi Enstitüsü Müdürü Jörn Krüger,  dernek başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca’ya AIM (Meslek Eğitimi ve Uyum) ile AIM ÖD ( Kamu Hizmeti Meslek Eğitimi) adlı projelerin iki yıl daha desteklendiğine dair belgeyi takdim etti.

Projenin uzatılması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Schleswig-Holstein Meslek Eğitimi Enstitüsü Müdürü Jörn Krüger: ”Önümüzdeki iki yıl boyunca bu iki proje için Eyalet Hükümetinin yaklaşık 600.000 € destek sağlaması çok önemlidir. Bu projeler göçmen kökenli gençlerin iş piyasasına uyumu için büyük katkı sağlamaktadır.” dedi. Meslek eğitimine başlayan göçmen kökenli gençlerin oranı % 38,7 iken alman gençlerin oranı % 56,5 tir.  Alman gençlerin %45’i meslek eğitimlerini tamamlarken bu oran göçmen kökenlilerde %14’tür.'

Çalışmalarımızın desteklenmesinden memnunum
Törende konuşan Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkarca ise: “23 yıldan beri başarıyla sürdürdüğümüz göçmen kökenli gençlerin mesleki ve eğitim kariyerlerini şekillendirmelerine destek olduğumuz çalışmalarımızın desteklenmesinden son derece memnunum. Bu proje eşsiz ve örnek bir çalışmadır.Lübeck, Elmshorn, Neumünster ve Kiel’deki bürolarımızda gençlerimiz meslek eğitimi ve yüksek öğretimle ilgili sorularına cevap bulabilir ve ihtiyaç duydukları desteği alabilirler. Ayrıca göçmen kökenli gençler kamuda çalışma imkanları konusunda bilgiledirilmekte ve bu alana yönlenmeleri konusunda teşvik edilmektedir.” dedi
Dr. Cebel Küçükkaraca konuşmasında  şunları söyledi: “Almanya’da iki yıldan beri süren Korona Pandemisi ile mücadele tedbirleri sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkiledi ve iş piyasasında da derin izler bıraktı. Bu durum özellikle göçmen kökenli gençlerde  ve aynı zamanda işyerlerinde tedirginliğe neden oldu. Bu nedenle ortak hedefimiz, meslek eğitimine olan güveni güçlendirmek ve eşit katılımı sağlamaktır. Bu teşvik, istenen amaç doğrultusunda verilmiş doğru bir sinyaldir.”

Eyalet Çalışma Bakanı Dr. Bernd Buchholz; “Bu proje eyaletimizde kalifiye eleman sıkıntısıyla mücadelede önemli bir yapı taşıdır. Çok sayıda sektörde meslek eğitimi yapacak gençlere ihtiyaç vardır. Bu projeleri iki yıl daha desteklemekten  mutluluk duyuyoruz.” diyerek projenin uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat