Sanat dünyasından gastronomiye uzanan başarı

İş Dünyası/Ekonomi 27 Ekim 2013 12:23
Videoyu Aç Sanat dünyasından gastronomiye uzanan başarı
A
a

Gazetehamburg’un işadamlarımızın başarı öyküsü serisinde Almanya’nın Hamburg kentinde vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Wandsbek semtinde Wandsbeker Markt str 21 adresinde uzun yıllar hizmet veren ‘Urfa Mangal keyf’ adlı restaurantın başarılı sahibi Mahmut Bozkurt’un yükselen başarı öyküsüne yer vereceğiz.

Zafer ÖZPOLAT
Gazetehamburg’un işadamlarımızın başarı öyküsü serisinde
Almanya’nın Hamburg kentinde vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Wandsbek semtinde Wandsbeker Markt str 21 adresinde uzun yıllar hizmet veren  ‘Urfa Mangal keyf’ adlı restaurantın  başarılı sahibi Mahmut Bozkurt’un  yükselen başarı öyküsüne yer  vereceğiz.

Bir zamanların ‘Maho ağa’ lakaplısı, sanat ve tiyatro alanında başarılı çalışmalar yapan şimdi,gastronomi alanında başarılı grafik çizen iş adamı Mahmut Bozkurt,yükselen başarısını gazetehamburg’a anlattı.
Gazetehamburg:Mahmut bey,Almanya’ya nasıl geldiniz
Mahmut Bozkurt:1975 yılında Almanya’ya aile birleşimi ile geldim.Bir yıl sonra Türkiye’ye dönerek Türkiye’de eğitimimi tamamladım.1980 yılında tekrar Almanya’ya geldim.Kaynakçılık mesleğini yaptım.Daha sonra  Alman film şirketinde çalıştım.

İyi bir senarist ,iyi bir oyuncuydum
Gazetehamburg:Film şirketinde çalıştınız.Film şirketinde ne görevdeydiniz?
Mahmut Bozkurt: Ben NDR Alman televizyonu  için çekilen 6 bölümlük bir dizide 3.başrol de yer aldım.Bonn da düzenlenen kısa hikaye yarışmasında 500 mark para ödülü aldım.20’ye yakın Alman filmlerinde rol aldım.1985-1990 yıllarında ‘Şamata’ adlı tiyatro grubunu kurdum.Organizasyon işlerinde bulundum.Ama çok sevdiğim sanattan  1991 yılından evlendikten sonra  bıraktım.Bizim zamanımızda bu alanda uğraşmak maddi imkan insana sağlamıyordu.
Gazetehamburg: Sanat dünyasını bıraktıktan sonra iş dünyasına geçişiniz nasıl oldu?
Mahmut Bozkurt:1994 yılında  artık serbest iş piyasasına atıldım.9 yıl inşaat işinde uğraştım.2003 yılında haca gittim.Hac dönüşü gece hayatımı da noktaladım.Önce ‘Eren Market’ adı altında bir market açtım.2006 yılında kuaför dükkanı açtım.2008yılında Urfa Mangal keyf  Restaurantı açtım.
‘Urfa  tarihi ile anılmalı’
Gazetehamburg:Urfalısınız.Urfa deyince akla kebap geliyor.Urfa mutfağı geliyor.Neden?
Mahmut Bozkurt: Evet ben urfalıyım.Urfa deyince akla Urfa mutfağı gelmesini yanlış buluyorum.Urfa tarihi zenginliği olan bir şehirdir.Peygamberler şehridir.Yurt dışında özellikle Urfa mutfağının yanında Urfa’nın tarihi zenginliği de tanıtılmalıdır.
Gazetehamburg:Urfa Mangal keyf olarak  etli yemek de iddianız nedir?
Mahmut Bozkurt:Gerçekten kebap,çiğköfte lahmacun olsun etli yemeklerde iddialıyız.Dönerimizi şoksuz özel olarak Berlin’den getiriyoruz.Etlerimiz gerçekten helal kesimdir.Közde pişirilen et lezzetlidir.İyi bir adana kuzu etinin kaburgasından yapılmalıdır.Mangal keyf’in bir özelliği de aile ortamında en güzel  yemek yeme ortamının olmasıdır.Güzel et yemeği yemek için Mangal keyf’e gelinmelidir.
Gazetehamburg:İyi bir Adana kebabının özelliği nedir?
Mahmut Bozkurt:Eğer bir kebap,bir Adana bir etli yemek yedikten sonra mideni yakmıyorsa o yemek iyidir.
Gazetehamburg:Gençlere tavsiyeniz var mı?
Mahmut Bozkurt:Tabi ki, tavsiyem olacak.Okullarını en iyi not ortalamasıyla bitirmeye çalışsınlar.Sevdikleri dalda meslek yapsınlar.Bilmedikleri işi tercih etmesinler.Ben bilmediğim işi  yaptım.Karşılığında çok bedel ödedim.Mesleği olmayanın işe girmesi artık zor.
Gazetehamburg: Bir iş adamının ekip ile çalışması önemlimidir?
Mahmut Bozkurt:Tabiki çok önemlidir.Bir iş adamının  daima bir özel insana ihtiyacı vardır.2003 yılından bu yana 10 yıldır yanımda bulunan firmamın sorumlusu Ramazan Resul Şahbaz beyefendiden çok memnunum.Benim sağ kolumdur.Biz 10 yıldır aynı çatı altında çalışıyoruz.Kendisinden çok razıyım.Allah’ta ondan razı olsun.
Gazetehamburg:Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Gazetehamburg ailesi olarak başarılar diliyoruz.
Mahmut Bozkurt: Asıl bana bu imkanı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum.Bende size başarılar diliyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat