Sahte şampiyonluklara müsaade edilmemelidir

Spor 11 Kasım 2021 20:37
Videoyu Aç Sahte şampiyonluklara müsaade edilmemelidir
A
a

Dövüş sporları yazarı Vedat Alyaz, son dönemlerde oldukça yaygınlaşan sahte dünya şampiyonluk maç veya kemerleri ömrünü dövüş sporuna harcayan gerçek şampiyonların moral ve motivasyonunu bozuyor, sektöre zarar veriyor dedi.

Dövüş sporları yazarı Vedat Alyaz, son dönemlerde oldukça yaygınlaşan sahte dünya şampiyonluk maç veya kemerleri ömrünü dövüş sporuna harcayan gerçek şampiyonların moral ve motivasyonunu bozuyor, sektöre zarar veriyor dedi.
Her köşede sahte bir dünya şampiyonu var
Türk boksunun ilk dünya şampiyonlarından efsane boksörümüz Sinan Şamil Sam’ın 2004 yılında basın danışmanlığıyla dövüş sporları dünyasına giren ve ardından dünya şampiyonumuz Fırat Arslan, Selçuk Aydın ve neredeyse tüm profesyonel boksörlerimizin basın danışmanlığını yürüten Vedat Alyaz, son dönemlerde sahte şampiyon ve şampiyonlukların iyice arttığını ve bunun da dövüş sporlarına büyük zarar verdiğini belirterek, ‘Profesyonel boksta dünya şampiyonluk maçına çıkabilemeniz için dünya sıralamasında ilk onlarda veya en kötü ihtimalle ilk yirmide olmanız gerekir. Bakıyorsunuz adam dünya sıralamasında üç yüzüncü sırada ve dünya şampiyonluk maçına çıkıyor. Böyle bir şeyin resmiyette mümkünatı yoktur. Ancak kendi kafalarından bir federasyon uyduruyorlar, Çin’den de iki sahte kemer bastırıyorlar ve bir de bakıyorsun ki, hoop adam dünya şampiyonu oldu. Bu emek hırsızlığıdır. Ben dünya şampiyonluk maçına çıkan boksörlerle çok çalıştım. Bunlar ömürlerini bu spora adıyorlar, zorlu antrenmanlarda çile çekiyorlar, tüm ömürlerini bu şampiyonluk maçı için veriyorlar, hayatlarında güzel olan (aileleri başta olmak üzere) her şeyden feragat ediyorlar ve bu emeklerinin karşılığında dünya şampiyonu oluyorlar ’ şeklinde konuştu.
İnsanları spordan soğutuyorlar
Sporseverleri yanıltarak, kafasını karıştıran bunun gibi oluşumlara müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Vedat Alyaz, ‘Bu hem ömrünü spora adayan gerçek şampiyonların emeklerini çalmaktır ve hem de ring sporları seyircisini bu spordan soğumasına sebebiyet vermektir. Burada Spor Bakanlığımızın ve Dövüş Sporları Federasyonlarının birlikte oturup bu konuda çözümler üretmesi gereklidir. Özellikle basın mensuplarının sahte şampiyonların kirli oyunlarına alet olmaması açısından konu hakkında uyanık olmaları, en azından profesyonel boks maçlarından önce www.boxrec.com sitesine girerek ringe çıkacak olan boksörün dünya sıralamasındaki yerine bakmaları yanlış haber yapmalarını önleyecektir’ şeklinde konuştu.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat