Şahin Çalışır için anma mitingi düzenlendi

Almanya 28 Aralık 2022 17:04
Videoyu Aç Şahin Çalışır için anma mitingi düzenlendi
A
a

Neonazi Kurbanı Şahin Çalışır, katliamının 30. yılında Solingen’de düzenlenen mitingle anıldı.

1992 yılında Solingenli üç Neonazi tarafından A52 otoyolu üzerinde öldürülen Şahin Çalışır, katliamın 30. yılında anıldı.
Anma mitingi için Keupstraße saldırısı sonrası kurulan “Herkesin Meydanı” girişimi, “Solinger Apell” (Solingen Çağrısı) yapmıştı. Anma mitinginde, Solingen’in Gräfrath semtindeki meydanda toplanan bir grup ırkçı karşıtı ve Türk göçmen, ırkçı cinayetleri lanetlerken yaklaşık 300 metre mesafedeki Hak Pao Dövüş Sporları Okulu’nun bulunduğu binaya yürüdü.
Mitingde konuşan Şahin Çalışır’ın Yeğeni Cengiz Çalışır, Solingenli Neonazilerin bu okulu yıllarca buluşma ve eğitim yeri olarak kullanmasının, okulun yöneticiliğinin Alman İç İstihbarat Örgütü Verfassungsschutz’un Ajanı Bernd Schmitt’in yapmasının Alman devlet kurumları ile Neonazi yapıların nasıl iş birliği içinde olduğunu gösterdiğini söyleyerek “Bu olaylar, ve en son ortaya çıkan NSU konusundaki bilgiler Verfassungsschutz’un varlık nedenini sorgulamamız gerektiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.
Mitingde, Şahin Çalışır cinayetinden tam beş ay sonra üçü Bernd Schmitt’in yönettiği aynı okuldan dört Neonazi’nin Solingen’de Genç ailesinin evini kundaklayıp, beş kişiyi katledip 17 kişiyi de kısmen çok ağır bir biçimde yaraladığı hatırlatıldı. Katılımcılar, “Neuss yakınlarındaki Şahin Çalışır cinayetinin üzerine gidilseydi Solingen Katliamı önlenebilirdi. Solingen’deki Neonaziler hakkında her şey bilinirken ve başlarında da bir istihbarat ajanı varken polis ve savcı, olayın üzerine gitmedi.” vurgusu yaptı.
Katılımcılar, ırkçılık kurbanlarının unutulmayacağını, olayların aydınlatılması ve kurbanların hikâyelerinin anlatılması, yeni kuşaklara aktarılması için çalışmalarını inatla sürdüreceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Duisburg’daki Thyssen çelik fabrikasında tesviyeci olarak meslek eğitimi yapan 20 yaşındaki Şahin Çalışır, 27 Aralık 1992 yılında Neuss yakınlarında A52 otoyolu üzerinde Neonaziler tarafından öldürülmüştü. İki arkadaşı ile gezmeye çıkan Şahin Çalışır, içinde Neonazilerin olduğu başka bir araba tarafından otoyolda defalarca taciz edilmiş ve sıkıştırılmış, Neonazilerin Şahin Çalışır’ın kullandığı arabaya çarpmaları sonucu meydana gelen kazada Şahin olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Sanık Neonazilerin polis sorgusundaki kısmi itiraflarına rağmen, cinayet ağır suçların görüldüğü yüksek mahkeme (Schöffengericht) yerine Neuss’taki yerel mahkemeye verilmişti. Neuss’taki mahkemede özellikle savcının olayı basit bir trafik kazası olarak kapatma çabaları sonucu, üç Neonazi’den sadece arabayı kullanan Klaus Evertz’e trafik güvenliğini tehlikeye atmak ve ölüme sebebiyet vermekten 15 ay hapis cezası vermişti. Oysa hem onun hem de grubun lideri konumunda olan Lars Gerhard Schoof’un çok kabarık suç dosyaları vardı. L.G. Schoof, Solingen’de Dövüş Sporları Okulu Hak Pao’ya devamlı giden, bu şehirde tanınmış bir Neonazi idi.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat