Hamburg’un Nusret’i Hasan Renkliçay: “Etin profesörüyüm”

Röportaj14 Haziran 2021 21:05
Hamburg’un Nusret’i Hasan Renkliçay: “Etin profesörüyüm”
A
a

Hamburg’un Nusret’i lakabıyla tanınan Hasan Renkliçay, “Eti çok iyi tanırım. Etin profesörüyüm. Eti tanıdığın zaman ortaya çok iyi bir tat çıkar. Eti tanımayan, gastronomide başarılı olamaz.” diyor.

Röportaj: Zafer ÖZPOLAT

Hamburg’un Nusret lakabıyla tanınan Hasan Renkliçay, kentin en güzel semtlerinden birinde yer alan Großneumarkt 24 adresindeki Big Bull Steak House ve fabriciusstrasse 91 adresindeki restoranlarında hizmet veriyor. Seçkin restoranlarında Arjantin boğası bifteği gibi özel lezzetli yemekler sunan, eti çok iyi tanımasıyla bilinen Renkliçay, koronavirüs süresince evsizlere ücretsiz hizmet sunmasıyla da dikkat çekiyor. Renkliçay Almanya serüveni, gastronomiye yönelişi ve restoran hizmetleriyle ilgili sorularımızı samimiyet ve içtenlikle yanıtladı.

Hamburg’da restoran açma fikriniz nasıl oluştu?

Kahramanmaraş'ın merkez ilçesine bağlı bir köy olan Çiğli'de 1966 yılında doğdum. 1988 yılında geldiğim Almanya'da çeşitli sektörlerde çalıştım, hep ticaretle uğraştım. 2006'da Türkiye'den meyve ve sebze getirdim. Gastronomi ve marketçilik yaptım. Daha sonra restoran açmaya karar verdim. Şu anda Hamburg'da iki restoranım var. Fabriciusstrasse 91 adresindeki Karizma ve merkezde Großneumarkt 24 adresinde yer alan Big Bull Steak House isimli restoranlarla hizmet veriyorum.

Lakabınızın Hamburg’un Nusret’i olmasının nedeni nedir?
Bir insan, sevdiği işi yapmalı, sevmediği bir işi yapmamalı. Gastronomi, çok sevdiğim için tercihim oldu. Eti çok iyi tanırım. Etin profesörüyüm. Eti tanıdığın zaman ortaya çok iyi bir tat çıkar. Eti tanımayan, gastronomide başarılı olamaz. Arkadaşlar da eti çok iyi tanıyan bu arkadaşımızın isminden esinlenerek bana bu lakabı taktı.

ARJANTİN VE AMERİKAN MUTFAĞI
 
Genelde Türk mutfağına mı hitap ediyorsunuz?

Restoranlarım Amerika ve Arjantin mutfağına sahiptir. Etler Arjantin’den özel olarak gelir. Kullandığım et, süt danası eti değildir, biftek eti süt danasından olmaz.  
En iyi biftek boğa etinden olur ve dövülmez. Ben de Arjantin boğa etini tercih ederim.
 
Bir müşteri olarak sizi niçin tercih etmeliyiz?

Eğer ağız tadınız varsa bizi tercih edersiniz. Ağız tadına hitap ediyoruz. Kaliteli malzeme kullandığımız gibi profesyonel kadromuzla hizmet veriyoruz. Gelecek müşteri, etin kalitesini, ağzının tadını aldığında bizi tercih eder. Süt danasından biftek müşterime verirsem açık söyleyeyim, kimse bize gelmez. Kaliteli yerin adresiyiz. Servisimiz dört dörtlüktür, Kaliteli et, kaliteli hizmet sunmaya devam edeceğiz.
Eti anlayan bir usta olarak müşterilerinize mesajınız var mı?
Koronavirüs döneminde, gastronomi sektörü olarak çok kötü günler geçirdik. Görevini iyi yapmayan gastronomide ayakta durmaz. Müşterilerimiz bizi tercih etsin, kaliteli yemeği, kaliteli hizmet sunan yerde yesin. Hizmetlerimizi yakından görsün.

TİCARET DÜRÜSTLÜKTÜR
Evsizlere ücretsiz yemek dağıtımı gibi güzel bir hizmet yapıyorsunuz. Devam ediyor mu?
Evet, devam ediyor. Bu virüsün ilk çıktığı gün, Karizma Restoranımızda evsizlere bedava yemek dağıtımına başladık. Çıkan yemeklerimizin aynısını koronavirüs devam ettiği sürece sokakta yaşayanlara hizmet vermeye devam edeceğim. Onlara hizmet etmekten mutluluk duydum.
 
Size göre ticaret nedir?
Ticaret dürüstlüktür. Öncelikle müşterini kandırmayacaksın. Sen kendini iyi tanıttığın zaman amacın da yerine gelir.
Gençlere yönelik meslek eğitimi veriyor musunuz?
Gençlere tavsiyem şu: Okusunlar, yapabilecekleri iş alanına yönelsinler. Benim iki restoranımda da kendilerine meslekleri için kapım her zaman açıktır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat