Halis Başbuğ’dan A’dan Z’ye finans önerileri: “Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz”

Röportaj19 Aralık 2022 20:21
Halis Başbuğ’dan A’dan Z’ye finans önerileri: “Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz”
A
a

Fıve Broker Sahibi Halis Başbuğ: “Bugün Almanya’nın en iyi finans danışmanlığı firmalarından birisiyiz. Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz.”Röprtaj: Zafer ÖZPOLAT


Hamburg’da finans sektöründe danışmanlık yapan Five Broker Sahibi Halis Başbuğ, gazetehamburg’a konuşarak finans konusunda önemli mesajlar verdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Almanya doğumluyum. 22 yıldır finans sektörünün içindeyim. Madenci bir ailenin çocuğuyum, babam madenciydi.

Finans firmasının sahibisiniz. Müşterilerinize yönelik ne gibi hizmetler veriyorsunuz?


Almanya’da birçok banka var. Bu bankaların sunduğu cazip teklifleri araştırıyoruz. Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya çalışıyoruz. Onlara uygun kredi verebilecek bankaları buluyoruz. Bizimle çalışan vatandaşlarımız, ev almak veya başka bir ihtiyacını karşılamak için kredi alırken banka banka gezmek zorunda kalmıyor.

Vatandaşlarımız kredi alırken ne tür zorluklar yaşıyor?

Vatandaşlarımız, kredi almak için faizi düşük, daha cazip kredi imkânları sağlayan bankalar yerine kendine yakın olan bankayı ya da oradan buradan duyduğuyla hareket ederek belirlediği bankayı tercih ediyor. Vatandaşlarımız, bu konuda hazırlıksız olmaktan kaynaklanan sorunlar yaşıyor, konseptsiz kredi almaya kalkıyor. Başarılı iş adamlarımız bile ya kredi alırken zorlanıyor ya da yüklü faiz ödemek durumunda kalıyor.

Vatandaşlarımız kredi alırken nelere dikkat etmeli?

Vatandaşlarımız zor şartlarda çalışarak para kazanıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın gelirini ve giderini iyi ayarlaması, kredi almadan önce bankaları ve kredileri iyi araştırması gerekiyor.  “Nerede tasarruf ederim?” sorusunun yanıtının yanı sıra, kalite de çok önemlidir. Almanya’da ev almak çok kolay ancak ödemesi zor olabilir. Ana faiz çok önemlidir. Müşterimiz eğer çok faiz öderse bu faizden ömür billah kendini kurtaramaz.

Vatandaşlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz? 

Vatandaşlarımıza, tasarruf edeceğim diye kalitesiz bir bankadan kredi çekmenin zorluğunu hissetmeden iyi bir finans danışmanına gitmesini tavsiye ederim. En kısa zamanda ev borcunu bitirmek için neler yapması gerektiğini kendilerine anlatıyoruz. Sadece ev kredisi değil, iş verenlere iş yeri büyütme ya da devlet teşviklerinde yardımcı oluyoruz. İş verenler bazen bu teşvikleri bilmeyebiliyor. Bize gelsinler, kendileriyle aynı dili konuşuyoruz. Bugün Almanya’nın en iyi finans danışmanlığı firmalarından birisiyiz. Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz.

Son günlerde sosyal medyada “Schufa’ya borcundan dolayı girmiş insanlara kredi veriliyor.” diye ilanlar var. Gerçekten Schufa’ya düşmüş kişilere kredi veriliyor mu?

Almanya’da ekonomik karneleri belirten Schufa’da kaydı tutulan kişilerin kredi alabilmesi çok zordur. Yine de onlara kredi verilmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Bu kişilere karşı ağır şart koşan bankalar var. Bu bankalar, müşteriye güveni esas alıyor, örneğin farkında olmadan cep telefonu borcu ya da cüzi miktardaki banka borcundan dolayı schufaya düşmüş kişileri yeniden hayata kazandırmak için onlara bir şans veriyor. Bununla birlikte büyük paralar batırmış bir kişi kredi alamaz.

İş dünyasındaki girişimci gençlerimize ne tavsiye edersiniz?  

Genç jenerasyona baktığımızda çok gurur verici işlere imza attığını görüyoruz. Son zamanlarda işveren konumunda emin adımlarla ilerleyen gençlerimiz var, Alman ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunuyor. Gençlerimize, şimdiki hâllerinden daha iyi olmasını, sevdiği bir dalı seçerek o dalda bir numara olmayı hedeflemesini tavsiye ederim. Bakın, Almanya’da dönerciler kapansa Alman ekonomisi çöker, inanın buna.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat