Estetik Uzmanı Dr Ahmet Boyalı uyardı 'Güzel olacağım diye natürel güzellikler kaybedilmesin'

Zafer ÖZPOLAT'in Ropörtajı 2 Temmuz 2014 22:32
Estetik Uzmanı Dr Ahmet Boyalı uyardı 'Güzel olacağım diye natürel güzellikler kaybedilmesin'
-A +A

Röportaj:Zafer Özpolat

Almanya’nın Hamburg kentinde Diş hastalıkları ve diş tedavisi,estetik konularında gazetehamburg’a konuşan Dr Ahmet Boyalı önemli uyarılarda bulundu.
Hamburg’un Harburg  semtinde ‘Aesthedent’ adını verdiği muayenehanesinde sorularımızı yanıtlayan Dr Ahmet Boyalı vatandaşlarımızı ilgilendiren  konularda çarpıcı açıklamalarda da bulundu.
 
Ahmet bey  sizi tanıyabilirmiyiz
Ahmet Boyalı:Ben Sivaslıyım. 1980 yılından bu yana Almanya’dayım.Lise’den sonra güzel sanatlar resim ve heykel dallarında eğitim aldım. Daha sonra Tıp fakültesi arkasından psikiyatri bilimsel çalışmalar Travmatoloji,karın ve göğüs cerrahi  diş hekimliğini okudum.Almanya’da cerrahi olmak için hem Tıp hem de diş hekimliğini okumanız gerekiyor.
Diş hekimliğini okuduktan sonra çene ve yüz cerrahisi uzmanlığı ve  yüz estetiği konusunda uzmanlık yaptım.Nisan 2012 yılından bu yana da diş hekimi kardeşimle muayenehanemizi açtık.Çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 
Muayenehanenizde  hastalarınıza ne gibi  tedaviler yapıyorsunuz?
Ahmet Boyalı:Bizim muayenehanemizin özelliği  hastalarımızın omuzdan yukarı kafada olan tüm hastalıkların tedavisini yapmaktır.Diş ağrısı ile gelen hasta diş ağrısından tüm cerrahi müdahaleleri görebilir.Muayenehanemizde ağırlıklı olarak genelde  diş sağlığı diş implatı ve yüz estetiği yapılır.
Hastalık kasları hastalara yeterli desteği verebiliyor mu?
Ahmet Boyalı :Almanya’da bazı yasalar maalesef değişti.Vatandaşlarımız bilmiyor.Artık hastalık kasaları yüzde yüz masrafları karşılamıyor.Ağır hastalık da hastane ücretini bile tam karşılanmıyor.Farz edelim doktor’a gidiyorsunuz dolgu dolduruyorsunuz.Dişin çürük kısmının kapatılması lazım kaliteli bir şey yapmak isterseniz cebinizden ödemeniz lazım.
 Diş implatı konusunda  vatandaşlarımız yeterli bilgiye sahipler mi?
 Ahmet Boyalı:Bir diş çekildiği takdirde veya diş eksik ise hastanın  istediği doğrultuda sabit bir diş istiyorsa eğer çalışma imkanı varsa dişler köprü halinde çalışarak yapılır.Köprünün dezavantajları koku yapmasıdır.Kesilen dişlerin zamanla kaybedilmesidir.İyi bir köprünün ömrü 10-15 yıl sürer.Köprüyü taşıyan dişler çekilir.Daha alternatif daha iyi bir tedavi implat olabilir.İmplat mintandandır.Mintan vida şeklinde mevcut kemiğe yerleştirilir.İmplat’ı kemiğe yerleştirdikten sonra  en az 3 ay o kemikte kaynaması gerekir.
Türkiye’de sağlıksız yapılıyor
 
Türkiye’ye gidip yaptıranlar bir hafta içerisinde  implatı korlar.Hemen arkasında dişi taktırırlar.İmplat’ın oynayıp iltihap kaparak düşmesine neden olur.Oysa bir implat kemiğin içerisinde diş taşımada en az 3 ay kalması gerekir.Kemikte kaldıktan diş eti  tekrar yarılır.Formda olması için üzerine vida takılır.O vida diş etine form verdikten sonra ölçüler alınır.Üzerine gelecek diş laboratuarda teknisyenler tarafından yapılır.Bu implat dişlerinin iki türü vardır.Biri vida ile implatın üzerinin sıkıştırılması diğeri ise  yapıştırılmasıdır.Ben yapıştırılmasını tercih etmiyorum.Vida ile olmasının avantajı üzerindeki diş kırıldığında vidayı gevşetip  üzerine diş yapılması sorunsuz olur.

Diş bakımı konusunda hastalarınıza önerileriniz var mı?

Ahmet Boyalı :Türk hastalarımızın %80 nın ağız hijyeni alışkanlığı çok zayıf. Ağızda asfalt üzerinde olan mikrop dan kat kat mikrop vardır.Ağzı mikroplardan arındırmak mümkün değil.bilinen bir şey dişlerin üzerinde oluşan mikroplu tabakayı azaltmak hastanın kendi elindedir.Benim tavsiyem günde en az iki kez sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce yumuşak diş fırçasıyla dişleri fırçalamak gerekir.ayrıca akşam diş aralarını ince diş fırçaları ile temizlenmesi lazımdır.Kişiler bunu yaparsa dişlerin çürümesini engellerler.Haftada bir kez florid kullanmalarını tavsiye ederim.her 6 ayda bir diş doktorlarına kontrol edilmesi ve profesyonel diş temizliğini yaptırmaları gerekir.Özel sigortalar bu masrafı üstlenir.Ama bazı sigortalar bunu üstlenmezler.
Reklamlarda komple implat fiyatı yansıtılmıyor
 
Implat’ın kemiğe girmesi standart ücrettir.Ancak bazı reklamlarda implat fiyatı yansıtılıyor.Oysa üzerine gelen diş komple fiyata yansıtılıp söylenmiyor.
Bizim fiyatlarımız Türkiye fiyatlarından daha ucuz diyebiliriz.Daha kaliteli ve orijinal komple implat yapıyoruz.
Burun yüz estetiği göz torbacıkları,yağ aldırma kısacası estetik te neler yapıyorsunuz?
Ahmet Boyalı:Bir hasta bana geldiğinde harmonik görüntüsüne göre bir değerlendirme yapıyoruz.Hastayı rahatsız eden faktör ön planda tutulur.Farz edelim genç olsa bile göz altı torbalarında sarkıntı olduğunda hastayı rahatsız ediyorsa natürel bir form vererek hastanın hem yorgun görmesi azaltılır.
Güzel olacağım diye natürel özelliklerini kaybetmesinler
Yüz estetiğinde önemli olan lütfen lütfen normal harmoniği oluşturmayan ameliyatlardan uzak kalsınlar.Güzel olacağım diye natürel güzelliklerini kaybedebilirler.kendilerini çirkin bir duruma sokabilir.
Eğer kişi Alman burnu yada Avrupa burnu dediğimiz burun yaptırıyorsa çeneye uygun değilse göze batar.Dudak şişirmelerinde de abartılmaması göze hoş olmasına dikkat edilmelidir.Ben kişiye yakışmayan bir estetiği yapmam.Lütfen kendileri de  dikkat etsinler.
 
Adres: Lüneburger str 30
21073 Harburg Rathaus
tel .040-46000 850(Almanya)
0049-40-46000 850 (Almanya dışı)
   
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv