‘Zihinsel engelli çocuklarımıza bazı bakım evlerinde taciz ediyorlar’

"Zafer Özpolat ile Pazar Sohbetleri’ röportaj serimizin bu haftaki konuğu Hamburg Avrupa Türk Engelliler Derneği Başkanı Cemil Çelik önemli açıklamalarda bulundu

Zafer ÖZPOLAT'in Ropörtajı 29 Ekim 2019 21:40
‘Zihinsel engelli çocuklarımıza bazı bakım evlerinde taciz ediyorlar’
-A +A

Röportaj Zafer ÖZPOLAT

Sizi tanıyabilir miyiz?

 
Erzurumluyum. 14 yıl önce Almanya’nın Hamburg kentine geldim. Hamburg’a gelmemin nedeni ise görme  engelli evladımın Üniversiteyi burada okuyup bitirmesi için geldim. Onun yanında olmak istedim.
 
Hamburg’a gelmeden önce Türkiye’de ne iş yaptınız?
 
Ticaretle uğraşıyordum, bunun yanı sıra İşitme Engelliler Derneği, İşitme Engelliler Spor Derneği gibi derneklerde yöneticilik yaptım.
 


AVTED’i ne zaman kurdunuz?
 
Almanya’ya geldikten sonra engellileri profesyonel olarak temsil edecek bir derneğin olmadığını fark ettim. Var olan derneklere destekler verdim. O, derneklere fikirlerimi söyledim. Fakat baktım gerçekten yöneticiliği bilmiyorlar.  Hamburg’da kısa sürede tanıdığım birkaç  engelli kardeşlerimiz başta Hafize hanım olmak üzere  görüş alış verişinde bulunarak 2008 yılında Hamburg Avrupa Türk Engelliler Derneğini kurduk. Derneğimizin bir eğitim derneği olması için azami özen gösterdik. Biz bir yardım kuruluşu değiliz. Biz daha çok eğitim yani yönlendirecek insanların bilgilerini diğerlerinin tecrübeleriyle karşılaştırıp, bulundukları ülkede rahat yaşamaları ve uyuma katkı sağlayıp, kültürünü unutmadan çeşitli faaliyetlerle daha çok eğitim ve yönlendirici dernek olmak için yola çıktık. Biz kimseye  sandalye götürmedik. Malzeme toplama kampanyalarına girmedik.  Çünkü biz o engelliye balık yemeği değil, balık tutmayı öğretme görevini üstlendik. Bir çok uluslar arası projelere imza attık. Avrupa’da yaşayan Türk engellilerin durumu ile ilgili mevcut ortamdaki sıkıntılarını aşabilmek için engelli ve engelli ailelerinden oluşan bir dernek oluşturduk.
 
Dernek olarak hedefleriniz nedir?
 
Aldığımız istatistiklere göre Avrupa’da yaşayan işitme engelli Türk vatandaşlarının %90’nı Türkçe bilmiyor. Ailelerinin de işaret dili bilmedikleri için Türkçe öğretmemişler.  Bu işletme engelli vatandaşlarımızı bir spor derneği çatısı altında toplamaya çalıştık. Sadece Almanya genelinde 350 bin işitme engelli var.  İşitme engellilerimiz maalesef unutulmuşlar. Türkiye’de üst düzey yetkililerin desteğiyle bu işletme engelli kardeşlerimizi bir çatı altında toplayabildik.  Bunların Türkçe işaret dili öğrenmeleri için çaba sarf ediyoruz. Türkçe işaret dili kitabının çıkarılmasına çalıştık.  Proje kapsamında işletme engelli kardeşlerimizi Türkiye’ye götüreceğiz.
Engelli kardeşlerimizi askere götürerek asker elbisesini giymelerine vesile olduk.  Görme engelli kardeşlerimiz için karanlıkta yaşam merkezinin Türkçe versiyonu için çaba sarf ettik. Zihinsel engellilerimizin ve ailelerinin Avrupa’da durumları gerçekten çok vahimdir. Avrupa’da yaşayan engelli ailelerinin büyük korkuları var. Çocuklarının kendi bakımlarını üstlendikleri için çocuklarının yanında zamanlarını geçiriyorlar. Fakat aileler yaşlandığında çocuklarının ne olacağı korkusu  var. Bir bakım evine verirlerse bir felaket ile karşılaşabilirler.  Neden mi?
60 yaşına kadar gelmiş ailesinin yanında büyümüş bir zihinsel engelliyi Alman bakım evine koyarsanız huzursuzluk verecekler ve onu uyuşturacaklar. Annesinin yanındaki sevgiyi orada yaşayamayacak. Zihinsel çocuğu olan bir anne ve baba , biz ölürsek çocuklarımıza ne olacak? Endişesi taşıyor. Bu çocuklarımız uygun bir bakım evinin olması için çalışmalar başlattık. Türk engellilerin tamamen içinde bulunduğu projelere imza atmak hedeflerimiz arasındadır. Zihinsel engelli çocuklarımız gittikleri bakım evlerinde tacize uğruyor.
 


Almanya’da mı bu tacize uğruyorlar ?
 
Evet Almanya’da oluyor. Bazı olayların takibini dernek olarak yapıyoruz. Fakat bunları kamuoyuna ve basına yansıtmıyoruz.  Biz bunları basına verirsek, art niyetli insanlar için hedef kaynağı bu kişiler olacaktır. Bize iddia edilip de kanıt peşine düştüğümüz olaylar var. Veli geliyor bize çocuğuna taciz yapıldığını söylüyor. Biz bu durumu ilgili kuruma bildiriyoruz. Fakat müspet cevaplar alamıyoruz.
Bedensel engelliler konusunda Almanya lider bir ülke bu konudadır. Bazı kurum ve mekanlar engellilere uyumlu olmak zorundadır. Hamburg’da Altona’da bulunan köz restaurant mekanını engellilere yönelik düzenleme yaptığı için giderek kendisine teşekkür ettik. 
 
TGH binası da maalesef engellilere uygun değil, başkan  Murat Kaplan ile yaptığımız röportaj ’da binanın koruma altında olduğu yapılmasının zor olduğunu söylemişti
 
TGH zamanında bize de bu binada bir şey yapılmayacağını söylemişti. TGH aslında her türlü imkana sahip bir kuruluştur. Siyasilere ve bürokrasiye çabuk ulaşabilen bir kuruluştur. TGH yapacağı toplantılarda eğer var olan yerini kullanamıyorsa yasal olarak olmuyorsa başka bir yerde açabilir.  Dışardan portatif asansörler yüz yıllık binalara koyulabiliyorsa bu binaya da dışardan portatif asansör koyulabilir. Benim görüşüme göre bu konuda TGH bir proje sunmadı. Mesela biz bu kadar üyesi olan bir dernek olarak talep dilekçesi verebiliriz.
 


Engelli kardeşlerimizin memleketlerinde tatil yapması için herhangi bir projeniz var mı?
Engelli kardeşlerimiz bu konuda da zorluk çekiyorlar?
 
2012 yada 2013 yılında böyle bir projemiz vardı.  Alman basınında da yer almıştı. Biz bazı hastalık kasalarının desteğiyle bir engelli kardeşimizi Türkiye’ye götürmek istedik. Antalya valiliğiyle ortak bir proje yapmıştık.  Antalya’da yaşadığımız olumsuz şartlar , fiziki şartlar oluşmadığı için hastalık kasaları dosyayı kapattılar. Biz bu konuda geri adım atmadık. Hastalık sigortalarına Türkiye’de ki, fiziki şartların değiştiğini kanıtlamak zorundayız. Türkiye’de Turizm açısından gelişen bir ülkedir.  Fakat yine eğitim çok önemlidir. Avrupa’da bir engelli denize girdiğinde seviniyor. Maalesef Türkiye’de denizde engelliyi gördüklerinde bunun ne işi var diye sitem ediliyor.  Fakat bu bakış açısı %50 biraz geriledi. Toplumumuzun engelliye bakış açısı değişmelidir. Eğer bir engelliye yardım yapıyoruz diyerek o yardım amacına ulaşmıyorsa o yardım yapan zan altındadır.
 
Avrupa’da yaşayan engelli kardeşlerimizin maddi yönden ihtiyaçları var mı?
 
Bilinçsizlik yüzünden vardır. Örneğin ailesi ve yardımcısı tarafından bu insan iyi yönetilmiyorsa vardır. Normal standartlarda yaşayan bir engellinin yardıma ihtiyacı yoktur
 
Bazı engelli dernekleri yardım kampanyaları yardım konserlerdi düzenliyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Biz eğitim derneğiyiz. Biz kimseye yardım toplamıyoruz. Ben Türkiye Cumhuriyetinden büyük değilim. Önceliğimiz o engelli kardeşimizin haklarını almaya çalışırız.  Eğer haklarını Türkiye Cumhuriyeti çözemiyorsa biz bitmişiz demektir. Almanya’da engelliye yardım toplamanın inandırıcılığı bana göre yoktur. Ya hakkını bilmiyor bu insan yada Alman hükümeti niye böyle kampanyalar düzenlemiyor yetmiyor diyemiyor.
 
AVTED olarak yaptığınız  genel kurullarınıza basın çağırmadığınız yönünde eleştiriliyorsunuz?
 
Biz genel kurulumuzu artık beş yılda bir yapıyoruz. Daha önce iki yıl, sonra üç yılda  bir yapıyorduk.  Biz genel kurulumuza herkesi davet ediyoruz. Bize göre aslında kimin eleştiri yaptığı önemlidir. Ya buradan çıkar sağlamak yada burada hedef çıkarma arzusunda olan birisidir. Biz eleştirileri bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Şeffaf , engelli  ve engelli ailelerinden oluşan bir kuruluşuz. İçimizde art niyetli insanlar barınamıyor. Barınma şansları da yoktur. Şunu da söyleyeyim ; Avrupa Türk Engelliler Derneği siyasi bir kuruluş değildir. Burada siyaset yapan bir insan bünyemiz içine giremez. Engelli kendi hayatını yaşama uğraşı verirken siyasetle uğraşmaz. Bizim yönetim kurulumuzda her siyasi düşünceden insan var. Ama dernek içinde siyaset yapmadan dernek olarak engelli kardeşimize ne hizmet yaparız. Onun peşindeler.  Bizi siyasetin içine çekmek isteyenler var ama bizi kimse çekemez.
 


Dernek olarak bundan sonra hangi çalışmaları yapacaksınız?
 
Yakında La Mira düğün salonu sahipleri İmren hanım ve Turgut Duman kardeşimizin organize ettiği Karanlık odada yemek sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapacağız. İşaret dili kursları düzenleyeceğiz. Altona semtinde bir dernek binası ve işitme engelliler kafesini açmayı düşünüyoruz.  Bakım evi  projemizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.  Bir adım daha profesyonel çalışma içerisinde olacağız. Berlin ‘de temsilcilik açmayı düşünüyoruz.
 
Derneğin kaç üyesi var?
 
190 üyesi var. Son güncelleme ile 350’ye çıktı. Ancak fahri olarak bizimle çalışanların sayısı 10 bin civarında diyebilirim. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde fahri olarak bizimle çalışanlar var.
 
Yaşadığınız duygusal bir an var mı?
 
Bir gün bir sabah TV programındaydık. Canlı yayında bir kardeşimiz beni aradı. Engelli kardeşimiz ‘Cemil bey, 21 yaşındayım. 16 yaşından bu yana hayalim asker olmak.  Ben asker olmak istiyorum.19 Yaşında Almanya’da trafik kazası geçirdim. Ayaklarımı kaybettim Ben asker elbisesi giyemedim. Ben kazadan dolayı 240 bin Euro tazminat aldım. Bu parayı Mehmetçik vakfına bağışlamak istiyorum.’ Dedi
 Ben Ankara’ya gittim. Yetkililerle görüştüm. Asker elbisesini o  gence giydirdim.
 
Cemil Çelik kendini üç harfle nasıl ifade eder?
 
Geçmişe değil yarına bakar, Eğitim dışında her şeyden uzak duran hayır duası almaktan başka bir şeyin değerli olmadığını bilen bir vatandaşıyım.
 
Türk toplumuna mesajınız var mı?
 
Bizimle bir projede ve etkinlikte yer almayabilirler. Yardım yapacaklarsa bizim gibi kuruluşlardan bilgi almadan yapmasınlar. Yardım yapacak kişiyi araştırmadan yardım yapmayın. Engelli kardeşlerimiz eğitim konusunda her zaman sizlerin dernek olarak yanınızdayız.
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Aslında verdiğiniz bilgiler için ben teşekkür ederim.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı