‘Tiyatro sevgidir, Aşktır. Tiyatro hayatın kendisidir. Tiyatro gerçektir ‘

Röportaj29 Aralık 2019 02:48
‘Tiyatro sevgidir, Aşktır. Tiyatro hayatın kendisidir. Tiyatro gerçektir ‘
A
a

Oynadığı oyunlarla adından söz ettiren Hamburglu tiyatro sanatçısı Ahmet Çavun Mirza ,gazetehamburg’un ‘Tiyatro oyuncularını tanıyalım’ köşesinin konuğu oldu. Ahmet Çavun Mirza ‘Ben Şener Şen ve Elazığlı sanatçı Abdullah Şekeroğlu ile aynı filmde oynamayı çok istiyorum. İkisini de çok seviyorum. İnşallah yaşamım boyunca bu hayalimi gerçekleştiririm’

Oynadığı oyunlarla adından söz ettiren Hamburglu tiyatro sanatçısı  Ahmet Çavun Mirza ,gazetehamburg’un ‘Tiyatro oyuncularını tanıyalım’ köşesinin konuğu oldu.
Ahmet Çavun Mirza ‘Ben Şener Şen ve Elazığlı sanatçı Abdullah Şekeroğlu ile aynı filmde oynamayı çok istiyorum.  İkisini de çok seviyorum. İnşallah yaşamım boyunca bu hayalimi gerçekleştiririm’
 
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
 
 
Bingöllüyüm 1990 yılında Almanya’ya geldim. Erkek kuaförlüğü yapıyorum. Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamımı sürdürmekteyim.
 
Tiyatroya ’ya ne zaman başladınız?
 
Tiyatro ile 2007 yılında tesadüfen tanıştım. Tiyatro yönetmeni  Ferman Karayiğit kuaför dükkanıma geldi. ’Alamancı muhtar’  adlı bir tiyatro oyunu hazırladığını söyledi. O gün kendisi bir oyuncusunun gittiğini söyledi. Bende şaka olarak ‘Ben geleyim’ dedim. Bana ‘Gerçekten oynar mısın’ bende tabi dedim. Gittim oyunun provalarına beni görünce tamam dedi. Bir söz vardır. ‘Sahneye çıkan sahne tozunu yuttu mu kopamaz’  Benimde öyle oldu. O gün bugün tiyatronun içindeyim.
 
Kaç tiyatro oyununda yer aldın?
 
‘Alamancı muhtar’, ‘Yumuşak koca’, ‘Entel Cebbar’ , ‘Töre’ , ‘Kadınlık bizde kalsın’ ,  ‘Sosyal İnek’ gibi altı oyunda yer aldım. İki oyunu da kendim yönetip oynadım.
 
Tiyatro size göre nedir?
 
Tiyatro sevgidir, Aşktır. Tiyatro hayatın kendisidir. Tiyatro gerçektir.
 
Altı oyunda oynadınız. Hangi karakter seni etkiledi.
 
Sosyal İnek adlı oyunda baba rolü , Entel Cebbar adlı oyunda bir köylü vatandaşını oynadım. Beni iki karakter çok etkiledi.
 
Tiyatro’da bundan sonraki hedefin nedir?
 
Bir tiyatro sanatçısının hedefi neyse benim hedefimde odur.
 
Sinema teklifi gelirse ?
 
Ben Şener Şen ve Elazığlı sanatçı Abdullah Şekeroğlu ile aynı filmde oynamayı çok istiyorum.  İkisini de çok seviyorum. İnşallah yaşamım boyunca bu hayalimi gerçekleştiririm..
 
Kendinizi tiyatronun neresinde buluyorsunuz?
 
Tiyatronun çırağıyım. Merdivenlerden yavaş yavaş çıkan tiyatro emekçisiyim.  Tiyatro severlere bir şeyler vermek için sahnede kendi karakterinden bir başkasının karakterine giren oyuncuyum.
 
Yeni bir oyun çalışmanız var mı?
 
Şu anda  yaz tatili için ara verdik. Yaz tatili sonrası  Engelliler ile ilgili bir oyunumuz var.  Drama komedi bir oyun olacak. Kasım ayında tiyatro severlerle inşallah buluşacağız.
 
Tiyatro çevresine ,genç tiyatroculara, arkadaşlarına ve tiyatro severlere bir mesajın var mı?
 
Tiyatro severleri oyunlarımıza bekliyoruz. Genç tiyatrocular bu işi mutfağından öğrensinler. Çok iyi bir oyuncu olmak için çok çalışsınlar. Tiyatro arkadaşlarda sevgi saygı çerçevesinde en iyisini yapmak için  uğraşlarını eksik etmesinler. Tiyatro oyuncusu olmak isteyen genç kardeşlerim  tiyatro eğitimi almalarını tavsiye ederim.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat