"Savunma hakkı İnsan hakkıdır "

Gazetehamburg’un Röportajlar serisinin konuğu Hamburg Türkçe Konuşan Avukatlar Derneği Başkanı Kemal Su ile hukuk üzerine söyleyişi de bulunduk.

Zafer ÖZPOLAT'in Ropörtajı 23 Şubat 2019 19:26
"Savunma hakkı İnsan hakkıdır "
-A +A

Gazetehamburg’un Röportajlar serisinin konuğu  Hamburg Türkçe Konuşan Avukatlar Derneği Başkanı Kemal Su ile hukuk üzerine  söyleyişi de bulunduk.
 
Röportaj Zafer ÖZPOLAT
 

Kemal Su kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz
 
Türkiye’de doğdum ve 39 yaşındayım. İlk okul beşinci sınıfta iken buraya ailemin yanına geldim. Burada tekrar ilk okula başladım. Üniversiteyi Hamburg’da okudum. Stajımı da burada yaptım. 2009 yılından bu yana Avukat olarak çalışıyorum. Kendi büromu açmadan önce bir sendika da çalıştım.
 
Küçük yaşlarda insanların benimsediği olmak istediği bir meslek hayali vardır. Avukatlık senin hayal ettiğin bir meslek midir? Neden Avukatlık mesleğini seçtin
 
Televizyonlarda görüyorsun. Avukatlar elinde çanta ile dolaşıyor. İnsanların hakkını savunuyor. Benimde tabii ki, hayalimdi. Ben aslında işletmeye baş vurmuştum. Siyasi bilimler ve tarih bölümüne de başvurum vardı. Fakat başvurularım kaybolmuştu.  
 
Almanya’da hukuki sorunlarında Türk vatandaşlarımız neden Türk avukatı tercih ediyor? Türk Avukatlarının özelliği nedir?
 
Başlıca dil sorunu var.  Aynı dili konuşmak daha rahat bir ortam yaratıyor. Güven meselesi daha sağlam oluyor. Alman Avukata ifade edemediğini Türk Avukata  ifade edebiliyor. Onun için dil çok önemli bir faktördür.  Derdini bize daha fazla anlatabiliyor. Mesela ücret konusunda bana bir iyilik yap bir Alman Avukata diyemez. Bana bir iyilik yap terimi Almancada yok zaten, biz Alman Avukatların yapmadığı çok şeyi de yapıyoruz. Mesela mahkemeden yardım isteyecek bir form doldurması gerekir. Alman Avukat bunu doldurmaz. Bizler yapıyoruz.
 
Genelde hangi bölüm Avukatısınız?
 
Ben genelde ceza Avukatıyım. Bir zamanlar iş hukukuna da başladım. Sendika ’da örgütleme uzmanı olarak ta çalıştım. Ceza alanında şöyle bir durum var. Sen bir vatandaşsın, ama karşında bütün imkanlarıyla duran koskoca bir devlet var.  Benim ceza hukukunu seçmemin bir nedeni de insanlara yardımcı olma , zor durumlarında onları dinleme ,onları yönlendirme  mesela bir suç işlediğinde genelde yalnız kalıyorsun. Kimse seni anlamıyor ve dinlemiyor. Seni zaten suçluyor.  Seni dinleyen  ve anlayan sadece ceza avukatıdır
 
Ben suçluyum. Benim suçlu olduğumu bile bile beni savunuyorsun. İçinde  ve vicdanında bu durum  bir ukde olarak kalmıyor mu? 
Benim suçlu olduğumu bile bile beni suçsuz yapmaya çalışıyorsun. Böyle bir durum karşısında senin tavrın ne olur? Böyle durumla karşılaştığın oldu mu?
 
Evet sürekli karşılaşıyoruz. Açık söyleyeyim bize gelenlerin suçluluk oranı  bakarsan belki % 95’dir. Zaten bizim işimiz suçluları savunmaktır. Ama biz şunu yapmıyoruz. Toplumda genel bir yanılgı var. Mesela biz yalan söylemiyoruz. Bazen diyorlar avukat müvekkili için yalan söyler. Böyle bir durum yoktur.
 
Suçlu birisini suçsuz yapıyorsun. Yalan nasıl olmuyor?
 
Hayır olmuyor. Biz deliller ve dosya ne el veriyorsa onu yapıyoruz. Ona göre savunma yapıyoruz. Ben bazen müvekkillerime suç işleyip işlemediğini sormuyorum. Bilmekte istemiyorum. Ben dosyada ne varsa ona göre savunma hazırlıyorum. Dosyada hangi deliller var. Birisi mesela şu adam beni bıçakladı. Şimdi bununla ilgili fotoğraf , görüntü , şahit var mı? Şahitler kimi tarif ediyor. Bunlar benim müvekkilime uyuyor mu?  Bizim iş birazda mekaniktir. Biz insanların adil yargılanmasını savunuyoruz.  Bizim suçtan korumak gibi bir şeyimiz olamaz. Biz anayasanın, ceza yasalarının verdiği maddelere göre en iyi savunmayı yapıyoruz .Şunu da söyleyeyim. Savunma ciddi bir insan hakkıdır.  Özellikle Almanya’da bir çoğunun gündeminde yoktur. Hitler faşizminin geçtiği bir ülkede yaşıyoruz. İnsan haklarının tamamen ortadan kalktığı polis devletinin , faşist bir devletin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu sebepten dolayı Almanya’da savunma hakları daha güçlüdür. Mesela mahkemede savunma Avukatı ile savcılık nerde ise eşit düzeyde haklara sahiptir. Bir çok ülkede bu böyle değildir. Almanya’da savunma hakkı çok ciddi bir haktır.  Ceza Avukatları diğer Avukatlara göre daha fazla yetkiye sahiptir. Ben mesela ceza evine gittiğimde  ceza evi idaresi beni kontrol etme hakkına sahip değildir. Benim mektuplarımı yazdığım çizdiğim notları kontrol edemez. Ama bir aile avukatının ceza evine gönderdiği her şey kontrol edilir.  
 
‘ faşist bir devletin olduğu bir ülkede yaşıyoruz’ demekle hitler Almanya’sını kast ettiniz değil mi?
 
Evet
 
Kemal Su, Avukat, Adalet, Hukuk bunları üç kelime ile nasıl tanımlar?
 
Sağlam savunma diyelim. Yani bende bulacağı müvekkilim her şart altında ne olursa olsun , cinayetten uyuşturucu kaçakçılığı olsun elimden geldiği kadar müvekkilimi  savunmaya çalışırım.
 
Mesleki hayatınızda duygusal bir an yaşadınız mı? Sizi etkileyen bir olayla karşılaştın mı?
 
Çok yaşadım.
 
Mesela?
 
Bir anne gelmişti. Temizlik işinde çalışıyordu. Eşi onu terk etmiş  21 yaşına gelmiş  tek başına büyütmüş oğlu bir trafik kazasında ölmüştü. Böyle bir davaya bakmıştım. Bu durumda ne parayı düşünüyorsun. Nede başka bir şey düşünüyorsun. Sadece o anneye nasıl yardımcı olabilirim. Bunu düşünüyorsun. Bizim insanımız yeterince Almancaya hakim olmadığı için savcılık tarafından kandırılıyor. Bu durumla karşılaşıyorsun. Hatta yanlış bilgilendiriliyor.
 
Gençler arasında suç oranı size göre artıyor mu?
 
Ciddi bir azalma var. Eskiden uyuşturucu davaları, yaralanma öldürme davaları  çok oluyordu.
 
Yabancılar arasında boşanma davalarında artış var mı?
 
Benim konum boşanma davaları değil  ama arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre çok büyük artış var.
 
Siz ayrıca Türkçe konuşan Avukatlar Derneği başkanısınız? Neden Türkçe konuşanlar.. Birazda dernek çalışmalarından bahsedersek..
 
Evet başkanıyım. Derneğimize üye Avukatlar arasında daha iyi hizmet verelim diye birbirimizi teşvik ediyoruz. Dava paylaşımlarında paylaşımlar yapıyoruz.
 
Türkçe konuşan Avukatlar Derneği olarak yaptığınız etkinlikleri Almanca yapıyorsunuz. Bazı vatandaşlarımızdan tepkiler aldığınız oluyor. 
 
Biz derneği kurarken çok ciddi tartışmalar oldu. İsmi üzerinde tartışmalar yaşadık. Bizim en belirgin ortak paydamız Türkçe konuşmaktır.  Aramızda Kürt, Çerkez, Türk hatta Türkçe konuşan Alman arkadaşlar var. Bizi birleştiren faktör Türk dilidir.  O yüzden derneğimize adını Türkçe Konuşan Avukatlar Derneği  verdik. Sonuçta bir mesleki kuruluşuz. Çalışmalarımızın %80’nı  kendi mesleki alanımızdaki sorunlar  ,arkadaşlarımız arasındaki dayanışma gibi buna yönelik hizmet veriyoruz. Aynı zamanda geldiğimiz toplumu dikkate alarak kendi toplumumuza karşı bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız olacaktır. Bazı insanlarımızın ciddi maddi sıkıntıları var. Devlet bazı davaların ücretini karşılıyor. Bazılarını karşılamıyor. Hukuki danışma yerleri var. Kiliselerin organize ettiği danışma yerleri var. Kendi aramızda arkadaşları görevlendirerek ücretsiz vatandaşımıza hukuki danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlıyoruz.
 
Derneğin kaç üyesi var?
 
25 üyemiz var. Bu rakamı artırmaya çalışacağız. Önümüzdeki dönem büyük bir etkinlik düşünüyoruz. Hakimler Derneği, Ceza Avukatları Derneği ortaklaşa ‘Adalette ki, ırkçılık ‘ konusu ile ilgili bir etkinliğimiz olacak. Bu etkinliği  Türk vatandaşımıza yapmamızın bir faydası yok.  Hedef  kitlemiz Almanlar ve özellikle bu alanda çalışan Avukatlar, hakimler ve savcılar olacak. Ben şimdi sana ırkçılığı ne diye anlatayım. Her güm maruz kalıyorsun. Ama bu alanda çalışanlara bir şey anlatmak bir şey ifade ediyor. Bizim isteğimiz kurumsal ırkçılığa karşı mücadele onu zayıflatmaktır. Yapacaksak kalıcı çalışma yapmak istiyoruz. Uzun vadede değişik semtlerde vatandaşlarımızın giderek danışacakları  ve dava takiplerinin olduğu merkezler oluşturmaya çalışacağız.
 
Irkçılıkla ilgili karşılaştığınız bir olay oldu mu?
 
Sürekli karşılaşıyoruz. Bu durum sadece ırkçılık olarak kendini ifade etmiyor. Mesela ön yargılı yaklaşıyor. Poliste ırkçılık oranı daha yüksektir. Mahkemelerde belki biraz az ama savcılıkta devam ediyor. Bizim bununla ilgili çalışmalarımız var. Almanya’da son günlerde AFD gibi partiler güçleniyor. Göçmenler geldi bizim ekmeğimizi alıyor gibi politikalar yapıldığında toplumda bir ırkçılık gelişirken Adalet ve hukuk bunun dışında kalamaz. Hakim ve Savcıda insan, bu ırkçı propagandadan bunlarda etkileniyor. Bu da toplumun bütününe yansıyor. Bu alanda toplumsal bir görevimiz olduğunu düşünüyoruz ve derneğimizin  bir yıldır bununla ilgili çalışmaları var. Nisan ayı ortasında üniversite de bu konuda bir etkinliğimiz olacaktır.  Hedef kitlesi Alman hukukçular olacak.
 
Avukatlar da insandır. Hata yapabilirler. Eğer vatandaşlarımız bir Avukattan şikayetçi ise ne yapması lazım. Ücret konusunda hatta dosya takibi konusunda Avukatlarından şikayetçi olan insanlarımız nereye başvurmalı?
 
Yasal  mercilere başvurma şansları var. Derneğimize de baş vurabilirler. Biz bu durumları kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz.  İki Avukat arasında diyelim sürtüşme oluyor. Orada da devreye giriyoruz. Bizim vatandaşımız Alman Avukatına çıkarmadığı zorluğu bize çıkarıyor. Bizim insanlardan belge almak çok zor canın çıkıyor. Aktüel trafik cezası davası var. Üç haftadır  savcı ile anlaşmışım. Cezasını belli bir meblağa bağlayacağım.  Ehliyeti de gitmemesi söz konusu onu da hal etmişiz. Üç haftadır kendisinde var olan belgeyi  getirmiyor.
 
Hamburg’da Türk Avukat sayısı ne kadar? 
 
100-150 civarında olduğunu düşünüyoruz. Ama sabit bir sayı yok .Çünkü şirket ve devlet dairelerinde çalışan Avukat arkadaşlarımız da var.
 
Avukat olmak isteyen gençlere tavsiyeniz var mı?
 
Hukuk eğitimi Almanya’da en zor eğitimlerinden birisidir. Bize staj yapmaya gelen gençlere şunu tavsiye ediyoruz. Çok zahmetli bir yol iyi düşünsünler. On yıl okuyup da diploma alamayan arkadaşlarımız var. Siyasete ilgisi olmayanın hukuk okuması saçmadır. Hukukçular yasalara göre hareket ediyor. Ama yasaları yapan da siyasetçilerdir. Siyasi ağırlığı olan bir eğitim dalıdır. Siyaseti takip etmeleri çok önemlidir.
 
Savcı ve Hakim yabancıların sayısı neden az ?
 
Not ortalamasının yüksek olması gerekiyor. Avukat olarak kazanç oranı memurlara göre daha yüksektir. İyi bir Avukat isen sınır yok. Fakat Hakim ve Savcılarımız var. Sayı artıyor.
 
Siyasete atılmayı düşünüyor musun?
 
Düşündüğüm zamanlar oldu. Ama artık düşünmüyorum. Siyaset  nereden bakarsan bak kirli bir iştir. Derneğimizim şöyle bir kuralı var. Türkiye siyaseti ile ilgili hiçbir fikir beyan etmiyoruz.  Bu konuda fikir belirten siyasi partiler ve dernekler zaten var. Biz Almanya’da bir meslek kuruluşuyuz. Türkiye siyaseti ile ilgili fikir belirtmemiz bir işe yaramaz. Biz burada vatandaşımızın sorunlarına nasıl çözüm bulabiliriz hukuki alanda ona kafa yormalıyız.
 
Kemal Su kendini üç harfle nasıl ifade eder?
 
Kendi alanında ısrarcı,  inatçı ,açık açık konuşan biri olarak tanımlıyorum.
 
Kemal Su’nun çevresine vatandaşlarımıza mesajı ne olur?
 
Toplum olarak daha fazla sorun yaşıyoruz.  Aramızda daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Birbirimizi anlamada ,desteklemede daha çok çaba göstermeliyiz. Avukat arkadaşlarıma da derneğimize üye olsunlar. Güzel ve ciddi işler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Nimetini yediğimiz topluma  biraz faydalı olmamız gerektiğini düşünüyorum.  Her Avukatın bence toplumsal bir görevi vardır. Bunun bir şekilde bilincine varırlarsa  hem kendi vicdanları rahat eder. Hem de faydalı bir iş yaparlar diye düşünüyorum.

Kontakt aufnehmen

Rechtsanwalt Kemal Su
 
Beim Strohhause 27
20097 Hamburg
 
Notdienst: 0176 205 11 820
FAX: +49 40 490 234 89
E-mail: info@kemalsu.de

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı