‘Müzisyen, müziğin işçisidir.’

Röportaj24 Kasım 2019 23:07
‘Müzisyen, müziğin işçisidir.’
A
a

Gazetehamburg internet haber sitemizin müzisyen tanıtım yazı dizimizin bu haftaki konuğu Müzisyen Saim Can.

Müzisyen Saim Can kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?
 
Türkiye’de eğitimimi bitirdim. Ailem tarafından 1979 yılında Almanya’ya geldiğim zaman on bir yaşındaydım.  Burada da okula devam ettim. İzmirliyim.
 
Müziğe nasıl başladınız?
 
1983 yılında Almanya’da benim sınıfta  bir Türk  arkadaşım vesilesi ile müziğe adım attım. Kendisi bir bağlama almıştı.  Bana ‘Babam aldı’ demişti. Bana 'Al, çal' dedi. Ben de ona, 'Bu bağlamayı bana sat' dedim. 'Ben öğrenmek istiyorum' dedim.  O da bana bağlamayı sattı. Ben bağlamayı eve getirdim. Yavaş yavaş evde kendi kendime bir şeyler çalmaya başladım. Bunu daha iyi bir öğretenle öğreneyim dedim. Çok hevesliydim. Orhan Gencebay’ın kasetini dinlerken onu bağlama ile çalmaya çalışırdım. Bunu tek başına öğrenemeyeceğimi anladım.  Gençlerin takıldıkları gençlik evleri vardı. Bu gençlik evlerinden birinde bağlama kursu veren öğretmenler vardı. Bağlama öğrenmek istediğimi söyledim. Öğretmenlerin verdiği bu bağlama kurslarına katılarak bağlama çalmayı öğrendim. Bazı etkinlikler olurdu. Semt festivalleri vardı. Bu festivallere katıldım. Festivallerde sahnede  bağlama  çalmaya başladım. Sonra arkadaşlarıma söyledim. Bu işi biraz daha ileriye götürelim dedim. Müzisyen insan kendi kendine yetmiyor.  Daha çok ilerlemek istiyor. Ben arkadaşlara bir orkestra kuralım dedim. O zamanlar fazla düğün salonları yoktu. Gençlik evlerinde düğünler yapılıyordu.  Müzik dünyasına orkestra grubu kurarak adım attık. İlk paramızı kazandık. Müzisyen bir insan müzikten kopamaz. Ben de kopmadım.
 
Piyanist Aytun Ede ile hayatınıza müzik dünyasında yer verdiniz...
 
2009 yılında Hamburgluların yakından tanıdığı piyanist Aytun Ede ile tanıştım. Kendisi İzmirlidir. Ben de İzmirliyim.  2009 yılından bu yana Aytun hocam ile düğünlerde sahnede bağlama çalıyorum. Onun yanında müzik yapmak zevk veriyor.
 
Kendinizi müziğin neresinde görüyorsunuz?
 
Ben kendimi müziğin işçisi olarak görüyorum. İyi bir bağlama ustası olduğuma inanıyorum. Ben müziği hobi olarak yapıyorum diyebilirim.  Bir ressam çizdiği resmi  tanıtamazsa, o ressama o resim tat vermez. Çünkü sanatını başkasına tanıtacak ki sanatı takdir edilsin. Çünkü halktan alacağın tepki seni daha başka yerlere götürür.
 
Başka enstrümanlar çalıyor musunuz?
 
Ben ritimciyim. Bateri çalarım.  Bir müzisyen bir enstrüman çalıyorsa başka enstrümanlar da çalmak istiyor. İster istemez böyle bir çekime kapılıyor...
 
Size göre müzisyen kime denir/denmeli?
 
Müzisyenin tanımlamasını  çok geniş bir şekilde  yapabilirsin.  Çaldığı enstrümanlarla kendini dinleyenlere duygu yükler, onu normal andaki durumundan başka bir duruma iter. Müzisyenler müziğin işçileridirler.
 
Müzik insanları kötü alışkanlıklardan korur. Mesela Arabesk dinleyen insanlar daha duygusal ve hissi olurlar. Kötülüğe karşı olurlar. Tüm bunları sağlayanlar çaldıkları enstrümanlarla müzisyenlerdir.
 
Size göre müzisyen ile sanatçı arasında fark var mıdır?
 
Müzisyen olmazsa sanatçı olmaz. Müzisyenlik de bir sanatkârlıktır. Birbirinden ayrı düşünmemek lazım. Sanatçı tek başına neyi söyler? Arkasında müzisyen olmazsa sanatçı tek başına kendini gösteremez.
 
Size göre bağlama nedir?
 
Bir aşk, yaşamdır. Sıkıldığın zaman, hüzünlendiğin zaman  bağlama ile kendine gelirsin. Bağlamanın sesi insanı deşarj eder.  Bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Onsuz olmaz. Doğuştan  gelen bir histir. Gitarın verdiği duyguyu bağlama daha çok veriyor. Aynı türküyü gitarda çalsan aynı zevki vermez. Bağlama ile ilahi parçalar da çalıyoruz.
 
Bağlama son yıllarda evlere daha çok girdi. Bazı bağlama ustaları 'Bağlamanın evlere girmesinde Alevi derneklerinin etkisi var' diyorlar.
Bazı bağlama ustaları da 'Bunu derneklere bağlamamak gerekir' diyor. Size göre nedir?
 
Alevi derneklerin etkisi tabii ki var. Bağlama Alevilerin olmazsa olmazıdır. Bağlama ustalarının da etkisi olabilir ama Alevi derneklerinin katkısı daha çok.
 
Bağlama Ustası Hüseyin Duman 'Müzik derslerinin derneklerden alınarak bir okul çatısı altında verilmesi gerekir' dedi. Size göre doğru mudur?
 
Bir okul olursa orada verilmesi daha doğru olur. Ama dernekte de verilmesinin da bir sakıncası yok.  Ben bağlamayı gençlik evinde öğrendim.  Amaç aynı ise sorun aranmamalıdır. Amaca bakılmalıdır. Bir aile Alevi derneğine çocuğunu göndermiyorsa, Alevi derneği olmayan ama kurs veren yere götürsün. Zaten bir kişi çocuğunun bağlama öğrenmesini  kafayı koymuşsa o öğretilen yeri bulur. Ancak okul olursa tüm enstrümanları öğrenme şansı olur.  Okulun böyle bir avantajı da var. Benim çocuğum davul çalmak istiyor. Okul olursa gider davul çalmayı orada öğrenir. Okul olmanın avantajı budur.
 
Müzik nedir?
 
Ruhun gıdasıdır. Bir insanın ihtiyacı olan bir şeydir. Müziksiz hayat  monotondur. Hayatımızdan çıkartamadığımız bir şeydir. Hayatın parçasıdır. Rüzgârın esmesi bile müziktir.
 
Bir müzisyen olarak müzik dünyasına, müzisyen arkadaşlarınıza ve çevrenize mesajınız var mı?
 
Müzisyen  örnek bir kişidir. Herkes kısmetini yer. Onun için kalp kırmadan, birilerini kırmadan müzik içerisinde kalınsın. Önce kendini geliştirsin. Müzik ile kendini bir düzeltsin. Sonra ticaret düşünülsün.
 
Bir müzisyenin duruşu olmalı mı?
Çok önemli. Müzisyen efendi olmalıdır.  Örnek bir insandır. Sahnede bağlama çalıyorsa  bile kendini sürekli gözlem altında tutmalıdır. Herkesi kucaklaması lazımdır. Ayrım yapmadan.
 
Müzik dünyasında bundan sonraki hedefleriniz nedir?
 
Müzik içerisinde, beni seven ve dinleyenlerime  sahnede layık iyi bir müzisyen kalmak. Bir yere oturduğumda işte bu duruşu ve tarzı ile müzisyen demelerini sağlamak. Ömrümün sonuna kadar müzik içerisinde kalmak. Kendimi sürekli yenilemek. Hobi olarak başladığım bu müzik yolunda  emin adımlarla yürümek.
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat