‘Müziğin olduğu yerde kötülük barınmaz ‘

Röportaj22 Mart 2020 02:46
‘Müziğin olduğu yerde kötülük barınmaz ‘
A
a

Gazetehamburg haber sitemizin müzisyenlerimizi tanıttığımız yazı dizimizin bu haftaki konuğu Kanun ustası Turan Vurgun,kendisine ait bilinmeyenleri gazetehamburg’a anlattı.

Röportaj  Zafer ÖZPOLAT

Gazetehamburg haber sitemizin müzisyenlerimizi tanıttığımız yazı dizimizin bu haftaki konuğu Kanun ustası Turan Vurgun,kendisine ait bilinmeyenleri gazetehamburg’a anlattı.

 
Turan Vurgun Kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?
 
1984 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarını bitirdim. Diyarbakırlıyım. Konservatuvarı bitirdikten sonra İstanbul’da gazinolarda ,stüdyolarda müzik çalışmalarında bulundum. 1992 yılında Almanya’ya bir tiyatro oyunun müziğini yapmak için geldim. Almanya’ya geldikten sonra arkadaşlarımın ısrarı üzerine burada kaldım. Türkiye’de Devlet korosunu kazanmıştım. Gitmemiştim.Almanya’da da koro çalışmaları içerisinde bulundum.  Altı yıl Hamburg Türk Toplumu korusunu çalıştırdım. Şimdi Menekşe korosunu çalıştırıyorum. Kanun enstrümanını Avrupa’da ve Almanya’da tanıtıcı konserler verdim. Değişik müzisyenlerle kültürel müzik çalışmaları yapıyorum.
 
Neden Müziği tercih ettiniz?
 
Beni müziğe iten babam oldu. Babam çok beni teşvik etti.
 
Kendinizi müziğin neresinde görüyorsunuz?
 
Ben genelde Klasik Türk Müziği üzerine yoğunlaştım.  Folklor ağırlıklı çalışma yapıyorum.  Müziğin eğitimcisiyim. Diyebilirim.
 
Sizce Sanatçı ile Müzisyen arasında fark var mıdır?
 
Aslında ikisinin arasında fark görmüyorum. Müzik zaten sanatın kendisidir.  Müziği yapan, şarkıyı söyleyen ,enstrüman çalan bence hem sanatçı hem de müzisyendir. İkisi de  bir birini tamamlıyor. İyi bir müzisyen kendisini belli eder. İlahi nota bilmesi gerekmiyor.
Ben hem müzisyenim. Hem de sanatçıyım. Ben bir sanat icra ediyorum. Herkes müzisyen sanatçı olamaz.
 
Sizi Kanun ustası Turan Vurgun olarak sanat severler tanıyor. Başka Enstrümanlar çalıyor musunuz?
 
Bağlama çok az çalarım Ud çalarım. Ritim aletlerini çalarım Konservatuvardan aldığım eğitimden dolayı  şan, kanun ve ud  çalıyorum.
 
Türk Sanat Müziğini sanatseverlere neden tanıtamıyoruz. Dinleyici sayısı az
 
Daha önce Almanya’ya gelen ilk neslin çocukları bu müziği fazla duymadı. Buraya gelen müzisyenlerin değeri bilinmedi. Zaten Klasik Türk Müziği  farklı makam yorumları, sözlerin  gerçekten  bilinmemesinden dolayı. Genellikle Osmanlıca eski Türkçe sözler olduğu için gençler anlamıyor.
 
Bir müzisyenin duruşu sizce olmalı mı?
 
Tabii ki, olmalıdır.  Ben müzisyenden şunu beklerim. Yapmış olduğu işi saygı duyması gerekir.  Doğru yapması gerekir. Herkes müzisyenim diye piyasaya çıkmış. Ama müziğin ‘M’ sinden haberi yok.. Ben koro çalışmalarında Doğu Akdeniz müziklerini de repertuvarıma katıyorum.  Farklı çeşitlilik ,zenginlik katıyorum. Halkın daha çok duyduğu eserlere yer veriyorum.
 
Albümünüz  var mı?
 
Albüm yapmadım. Ama bir çok albümlere  enstrümanımla renk kattım.
 
Hangi ünlülerin Albümlerine renk kattınız?
 
Ben burada Fuat Saka  çok çalıştım. Müslüm Gürses, Faruk Tınaz, Vahdet Vural ,Adnan Şenses gibi sanatçıların albümlerine renk kattım.
 
Müzik dünyasında hedefiniz nedir?
 
Müzik akademisi projemizi hayata geçirmek en büyük  hedefim olacak. Beste çalışmam olmadı. Bundan sonra beste çalışması yapma hedefim var.
 
Akademi projesi ile ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?
 
Müziği öğrenmek isteyen ,Doğu Akdeniz müziğini öğrenmek isteyenlere imkan sunacağız.  Teori, makam bilgileri ,ritim bilgileri bunları öğrenme fırsatı vereceğim.
 
Derneklerde müzik eğitimleri veriliyor. Siz bunu nasıl karşılıyorsunuz?
 
Müzik eğitimi her yerde verilir. Yeter ki yapılsın. Yeter ki, doğru eğitim verilsin.
 
Bağlama son günlerde evlere daha çok girmeye başladı. Sizce Alevi derneklerinin rolü var mı?
 
Ben var olduğuna inanıyorum. Bağlama ustalarının özveri çalışmaları da etkili olmuştur. Bağlama bizim geleneksel enstrümanımızdır. Gençlerin ilgi göstermesi güzel. Bağlamayı küçümseme amacı ile söylemiyorum. Bağlama ucuza alına biliniyor. Kanun çok pahalı bir enstrüman. Bağlama aşıkların enstrümanıdır. Bağlama  Alevilikte adeta simge olmuş bir enstrüman. Etkisi olmuştur.
 
Size göre müzik nedir?
 
Duygu ve düşüncelerimizi bir araya getirip onu  dile getirdiğimiz tatlı bir sestir.
 
Müzik dünyasına , müzisyen arkadaşlarınıza  bir mesajınız var mı ?
 
Herkes birlikte el ele verip, güzel olan sesleri yansıtmasını isterim. Müzisyen birbirinin arkasından konuşmaz.  Birbirini desteklemeleri lazım.  Müziğin olduğu yerde  kötülük barınmaz. Müzik ilgi gördüğü yerde yaşar.  İlgi görmezse göç eder.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat