“Kalite tesadüf değildir”

Röportaj20 Eylül 2020 11:15
“Kalite tesadüf değildir”
A
a

ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun, Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizde, Almanya’ya geliş sürecini, ticarete başlama kararını ve hedeflerini anlattı. Coşkun sorularımızı içtenlikle cevaplandırdı.

ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun: “Kalite tesadüf değildir. Daima aklın, dürüstlüğün ve gayretin sonucu ortaya çıkar.”
ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun, Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizde, Almanya’ya geliş sürecini, ticarete başlama kararını ve hedeflerini anlattı. Coşkun sorularımızı içtenlikle cevaplandırdı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Şanlıurfa Suruç doğumluyum. 1986 yılında Almanya’ya geldim. O günden bu yana Almanya’dayım.

Almanya’ya gelmeden önce hangi iş kollarında çalıştınız?

Türkiye’de eğitimimi sürdürüyordum. Babamın vefatından sonra ailenin büyüğü olduğum için bütün yük omuzlarıma bindi. Okulu bırakmak zorunda kaldım. Babam Şanlıurfa Suruç Şoförler ve Kamyoncular Derneği’nin başkanıydı. Bizim de o dönemde, kamyonumuz olduğu için nakliyeciliğe başlamıştım. Daha sonra Almanya’ya geldim.Almanya’ya geldiğinizde hangi iş kollarında çalıştınız?

Almanya’da dört yıl tır şoförlüğü yaptım. 1990 yılında iş değiştirme kararı alarak restoran açtım. Ondan sonra da çeşitli iş kollarında çalıştım.

ABC Food GmbH’yı ne zaman kurdunuz?

ABC Food GmbH’yi iki yıl önce kurdum.
ABC Food GmbH olarak neler yapıyorsunuz?

ABC Food GmbH, 4 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Firmamızda bir restoranın ihtiyacı olan tüm ürünler bizde bulunabiliyor. Ambalaj malzemeleri, Türk ve Alman marka meyve suları ve enerji içeceği de içinde olmak üzere alkollü ve alkolsüz tüm içecek çeşitleri, mayo, ketçap, salça, sirke, baharat çeşitleri, bulgur, mercimek, pirinç gibi bakliyat ürünleri de dâhil üç bine yakın ürün çeşidimiz var. Göreme markasının Kuzey Almanya bayisi olarak yoğurt, ayran ve peynir çeşitlerimiz var. PH değeri 8,45 olan ve içimi çok güzel Alpin sularının da Avrupa bayisiyiz. Kuzey Almanya’nın her yerine servis yapıyoruz. Depodan halkımıza toptan fiyatına perakende satışı da yapıyoruz.ÖNEMLİ OLAN ZİRVEDE KALMAKTIR

Neden bu sektöre yöneldiniz?

Biz, Almanya’ya geldiğimizde doğru dürüst bir mesleğimiz yoktu. Türklerin yapacağı mesleklerden birini yapmak zorundaydık. Biz de perakendecilik ve toptancılıkta bir boşluk hissettiğimiz için şansımızı deneyelim, dedik.
Firma olarak hedefleriniz nelerdir?

Toptancılık ve perakendecilik alanında en iyi hizmeti sunmak istiyoruz. Ekibimle birlikte bu hedefi başarmak için çalışıyoruz.

Size göre ticaret nedir?

Bazı işlerde doyumsuz olmayacaksınız. Önemli olan zirveye çıkmak değildir. Önemli olan zirvede kalmaktır. Bu da dürüstlük ile olur. Ticaret dürüstlüktür. Her şeyde olduğu gibi seni oraya getiren seni oradan indirir.
Sizi başarıya götüren neden nedir?

İşimi severek yapıyorum. Hangi iş kolunda olursan ol, kıymetini bilirsen, geldiğin yeri unutmazsan o iş kolunda başarılı olursun. Kalite tesadüf değildir. Daima aklın, dürüstlüğün ve gayretin sonucu ortaya çıkar.Bir iş insanı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Gençlere birinci tavsiyem şu: Her işin başı dürüstlüktür. Dürüstlükten hiçbir zaman ayrılmasınlar. Ayrıca yapabilecekleri alanda meslek eğitimi alsınlar. Gerekirse üniversitede de eğitimini sürdürsünler. Uzman oldukları, çok iyi bildikleri bir iş alanında ticaret yapsınlar. İşlerini sevsinler. Bilmeden ve sevmeden hangi işi yapılırsa yapılsın başarılı olunamaz.ÇOCUKLARIMIZA KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITIYORUZ

İş insanlığınızın yanında aynı zamanda Hamburg Urfalılar Derneği’nin başkanlığını da yapıyorsunuz. Derneğin çalışmaları nasıl gidiyor?

Urfa denilince çok kültürü bir arada tutan bir şehir akla gelir. Bu coğrafyadan geldiğimiz için gelenek ve kültürümüzü Almanya’da yaşayan çocuklarımıza da aktarmak istiyoruz. Avrupa’da yetişen çocuklarımız tatile gitmezse, yakın akrabalarıyla yakınlaşmazsa, biz çocuklarımıza kültürümüzü anlatmazsak geleceğimizi kaybetmiş oluruz. “Eğer çocuklarımıza bir şey yaparsak ne mutlu bize!” derim. Derneğimiz bu amaçla faaliyet gösteriyor. Koronavirüs belasından önce faaliyetlerimiz çok iyiydi. Ancak bu virüs dolayısıyla maalesef faaliyetlerimiz durdu.


Koronavirüsten dolayı bazı sektörler etkilendi. Sizler de etkilendiniz mi?

Koronavirüs pandemisi bizleri çok etkiledi çünkü restoranlar kapandı. Elimizdeki ürünlerin son kullanma tarihleri var. Ürünü zamanında satamadığımız için tarihi geçen birçok ürünü çöpe atmak zorunda kaldık. Devletin bize sunduğu yardımla bu firmayı ayakta tutmakta çok zorlanıyoruz.

 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat