‘Bu aşk bitmediği sürece adayım.’

‘Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri’ röportaj serimizin konuğu 12 yıldır Hamburg Fenerbahçeliler Başkanlığını yapan Mustafa Çömlek çok önemli açıklamalarda bulundu. Hamburg

Zafer ÖZPOLAT'in Ropörtajı 31 Mart 2019 01:45
‘Bu aşk bitmediği sürece adayım.’
-A +A

Mustafa Çömlek kimdir?
Sizi tanıyabilir miyiz..
 
1964 Konya doğumluyum. İlk ve ortaokul tahsilimi Konya’da tamamladıktan sonra aile birleşimi ile  ailemin yanına Hamburg’a geldim. Hamburg’da meslek eğitimimi yaparak boya firmasında boyacı olarak çalışıyorum. Hamburg’da , Hamburg Türk spor, Hamburg Örnek Spor zamanında  sportif çalışmaların içerisinde bulundum. Daha sonra Hamburg Fenerbahçeliler Derneğini kurarak çalışmalarımı bu zamana kadar sürdürdüm.
 
Neden Fenerbahçe?
 
Benim hayat felsefem Fenerbahçe’ydi.
 
Nasıl Fenerbahçeli oldunuz?
 
Abilerim ve kardeşlerimden bir etki olmuş olabilir. Bu zamana kadar 55 yaşına giriyorum ,hayat felsefem hep Fenerbahçe’ydi. Benim çocukluk aşkımdı.


 
Hamburg Fenerbahçeliler Derneği’ni siz mi kurdunuz?
 
İki arkadaş ile birlikte kurduk. Mehmet Emin Hoca oğlu ,ben dernek kurmak için kendi aramızda çok konuşuyorduk. O zamanlar Avrupa’da iki dernek vardı. Geçenlerde bir toplantımız vardı. Avrupa’da 28 derneğimiz olmuş. Hamburg Fenerbahçeliler Derneği kurulduğunda Avrupa’da  biz üçüncü dernektik. Düşününki , 1997 yılında Köln derneği kuruldu. 1999 yılında Hollanda Fenerbahçeliler derneği kuruluyor ,ardından biz Hamburg Fenerbahçeliler Derneği’ni kurduk. Şimdi Amerika’da bir çok ülkede dernek var.
 
Hamburg Fenerbahçeliler Derneği’ne ne zaman başkan oldunuz?
 
Öncelikle Fenerbahçeli olmak başka bir aşktır. Fenerbahçe derneğinde başkan olmak dediğim gibi  iki arkadaş ile yola çıktık. Tanınmış Fenerbahçelileri isim isim belirleyerek bir araya topladık.  O zamanlar Öğer Tours’un Genel Müdürü Selim Ataş, Pamuk kale Restaurant’ın sahibi  Mehmet Yalçın başta olmak üzere bir çok arkadaşımızı bir araya getirdik. Fakat ilk balomuzda bazı arkadaşlarla anlaşmazlıklar oldu yolumuzu ayırmak zorunda kaldık. Mehmet Yalçın başkanlığa getirildi. Mehmet Yalçın’ın derneğimize çok emeği olmuştur.  Beş yıllık başkanlığından sonra arkadaşlarımın desteği ile 2006 yılında başkanlığa getirildim. Bu dernekte 12 yıldır başkanlık yapıyorum.

 

Bir konuşmanızda ‘ Aziz Yıldırım başkanlığı bıraktığında başkanlığı bırakacağım. ‘ dediniz
Aziz Yıldırım başkan seçilemedi. Başkanlığı bırakacak mısınız?
 
Benim içimdeki Fenerbahçe aşkı hiç bitmeyecek. Çünkü ben öncelikle bir taraftarım. Arkadaşlarımın isteği , önerisi başta Mehmet Yalçın abim olmak üzere benim başkanlığımın devamını istiyorlar.  Bende yapılacak genel kurul da adayım. Doğrudur o konuşmada bir espri yaptım. Ama benim içimde aşk bitmedi. Arkadaşlarım bana güvendiği sürece başkanlığı sürdüreceğim.
 
Yani yapılacak genel kurul da tekrar adaysınız?
 
Evet adayım. Demokratik bir seçim olacağından başka adaylarda çıkacak. Bu gayet normaldir. Şu andaki yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızda başta olmak üzere bazı üyelerimizde benim aday olmamı istiyorlar. Yönetim kurulunda metal yorgunu arkadaşlarımız var. Hatta bazı arkadaşlarımız yönetime girmek istemediklerini ama benim devam etmemi istiyorlar. Bana  ‘Derneğimizin sana ihtiyacı var ‘ Diyorlar .Dışardan yönetime girecek arkadaşlar bile sen varsan biz yönetime gireceğiz diyorlar. Yeni yönetime girmek isteyen arkadaşlarda beni heyecanlandırdı. Maddi yönden de derneğimiz güçlü olacak. Derneğimizin şu anda maddiyata ihtiyacı var.
 
Başkanlığınız sürece Hayri Tüfekçi başta olmak üzere bazı üyelerinizle küskünlük yaşadınız. Yeni dönemde bu arkadaşları kazanacak mısınız?
 
Bunu küskünlük diye söylememek lazım. Hayri Tüfekçi ile halen konuşuyoruz. Küskünlüğümüz dışarda yanlış anlaşılıyor. Küskünlüğümüz kişiseldir. Mesela Hayri kalp krizi geçirdiğinde hastane ziyaretine gidemedim. Hayri çok duygusal bir insandır. Dernek konusunda herhangi bir küskünlüğümüz yoktur. Hayri ile halen konuşuyorum. Hatta eşini kongre üyesi yaptı. Ben Mustafa Çömlek olarak bu dernek de bir şeyler yapmışsam arkadaşlarımın sayesinde yapmışımdır.

 

Himmet Keklikçi ile uzun süre konuşmadınız. Daha sonra barıştınız Türkiye gezisi birlikte yaptınız. Aranızda şimdi su sızmıyor?
 
Himmet keklikçi ile on yıl konuşmadık.  Himmet Keklikçi Hamburg’da nasıl söyleyeyim. İnsanın  en yakın arkadaşın nasıl olur , o tür arkadaşımdır. Gençlik arkadaşımdır. 17-18 yaşından beri beraberiz. Himmetle çok iyi çalışmalarımız oldu. Küskünlüğümüz dernek ile ilgili değildir. Kişisel bir küskünlük yaşadık. Onu da burada söylemek istemiyorum. Himmet Keklikçiyi şöyle tarif edeyim. Bazı hataları olabilir. Ama bir dernek için Himmet çok önemli isimdir. Çalışkan  ve dernekçiliği iyi bilen bir arkadaşımızdır.  Eski dost düşman olmaz. Kendisi ile bir araya geldik. Eskisi gibi olmasak dahi çükü yıllar geçmiş yıllar geçince insanların konumları da değişiyor. Benim konumum başka onun ki, başkadır. O, kendini başka yerlerde görebilir. Ben aynı Mustafa’yım. Oda eski Himmet değildir. Ama benim için önemli olan dernekçiliği iyi bilen bir Fenerbahçelidir.
 
Himmet Keklikçinin başkanlık için adı geçiyor. Karşınıza başkan adayı olarak çıkarsa..?
 
Himmet Keklikçiye başkanlığı ben önerdim. Onun bana cevabı ‘Mustafa sen varsan ben varım.
Derneğimiz iki yıl sonra 20. Yılına girecek.  Bu gururu  sen niye yaşamayacaksın.  Güzel bir balo ile güzel bir etkinlikle birlikte yaşayalım‘ dedi
Maddi yönden güçlü bir yönetim oluşturmak istiyoruz.  Dernek yeri için çalışmalar başlatacağız. Himmet Keklikçinin başkanlık adaylığı söz konusu değil, benimle beraber el ele çalışacağız. Karşıma başkan adayı olarak çıkmayacak. Bunu söyleyebilirim.
 
Yeniden başkan seçildiğinizde dernek olarak hedefleriniz nedir?
 
Derneğimiz 20. Yılına doğru yol alırken belki benimde hatalarım olmuştur.  Uzun yıllar birlikte gitmek bazı arkadaşlarda metal yorgunluğu yapıyor.
 
Sizde Metal yorgunluğu yok mu?
 
Bende hiç olmadı. Fenerbahçe konusunda hiçbir zaman olmaz. Ama dernekçilik eskisi gibi değil, iki dönem Almanya Fenerbahçeliler Birliği başkanlığı yaptım. Bütün Avrupa’da yer alan dernekleri tanıyorum. Maddi yönden güçlü olmanız lazım. Fenerbahçe’mize katkı yapmak için maddi yönden güçlü olmanız lazım. Biz taraftar derneğiyiz. Bende bunun onurunu yaşıyorum.  Samandra tesislerinde bile Hamburg Fenerbahçeliler Derneği’nin emeği var, Fenerbahçe stadında dahi bizim emeğimiz var, Fenerbahçe’mizin hedeflediği 30 bin kongre üyesinde bizim emeğimiz var. Biz kulübümüzle yaşıyoruz. Yeni yönetimle hedefimiz yer bulabilirsek bir dernek yerini hizmete açmaktır. İki çocuk yetiştiriyorum. Kendi aidatımı da artırarak yıllık aidat bütçesinde daha fazla derneğimiz gelir elde edecek. Dernek yeri bulmamız lazım. Çünkü olmuyor.

 

Siz az önce taraftar derneği olduğunuzu söylediniz. Hamburg Galatasaray Derneği başkanı Kamuran Pelek ,(bu şahsın ismi bu olacak galiba) üyelerine yönelik düzenlediği çok az üyesinin katıldığı kahvaltılı toplantıda taraftar derneği olmadıklarını spor derneği olduklarını söylemiş....
Ne dersiniz?

 
Sevgili Zafer şaşırmamak elde değil, tabii ki,  Kamuran başkana saygı duyuyoruz. Biz bir spor derneği değiliz. Taraftar derneğiyiz. Ben arkadaşlara da sordum. Spor derneği nedir?
Biz taraftar derneği olarak Fenerbahçe kulübüne bağlıyız. Her fikri kulübüne soran, en son örneği de Ali Koç başkanımızla tüm taraftar dernekleri başkanları, yönetim kurulları  beraber bir toplantıya katıldık. Eğer sen spor derneğiysen Hamburg futbol federasyonuna bağlısın. O zaman Galatasaray’ın ismini niye kullanıyorsun. Senin spor takımın mı var?
 
Galatasaray Derneği’nin spor takımı var? Yaşlılar takımı var benim bildiğim.
 
Hangi ligde oynuyorlar .Sana sorayım spor derneği ile taraftar derneği arasında fark yok mu

 

Tabii ki fark var?
 
Benim üzüldüğüm şöyle Behçet Algan abinin zamanında kurucu başkanlar taraftar derneği olarak o derneği kurdular. Biz kurduğumuzda onlarda kuruldu. Üzerine basarak biz taraftar derneği değiliz demesi herhalde bize lütufta bulunuyor.
 
Hamburg Beşiktaşlılar Birliği ve Hamburg Galatasaray Derneği’nin bazı üyeleri hatta spor camiası diyelim sizi etkinlik yapmamakla eleştiriyor. Ne dersiniz?
 
Onlar biz spor derneğiyiz. Diyorlar.. Kardeşim biz spor derneği değiliz. Biz taraftar deneğiyiz. Bizim kahvaltıda da bahsettiğim gibi Köln’de  başkanımız geldi. Genel sekreterimiz sevil hanım oradaydı. Benim yönetim kurulunda ki arkadaşlarım da oradaydı. Güzel şema yapmışlar Fenerbahçe taraftar derneklerinin kulübümüze yaptığı çalışmaları anlatıyorlardı. Hamburg Fenerbahçe Derneği gösterilen şemaların hepsinde var. Hamburg’da hangi etkinliği yapayım. O kadar çok dernek etkinlik yapıyor ki, engelliler için bir şey yapmak istesem engelliler derneği var. Fenerbahçe için yakında bir kampanyaya başlıyoruz.
 
Kaç üyeniz var? 
 
Şu anda 70 üyemiz var.
 
20. yılına girecek dernek için az değil mi?
 
Gerçekten çok az. Biz neden dernek yeri arıyoruz. Zafer kardeşim biz ilk kurulduğumuz da 280 üyemiz vardı.
 
Neden üye sayısı düştü?
 
Düşüş şöyle bir dernek yeri olduğu zaman o insanlar orada buluşuyorlar. Derneği kendi evi gibi görüyorlar. Mehmet başkanın döneminde Fenerbahçe şampiyonluklara aboneydi. Benim şansızlığım dernek yerimizin elden gitmesidir. Bu konuda beni eleştirebilirsin.
 
10 yıllık başkan üye sayısını artıracağına azaltıyor?
 
Aynen öyle ama şansızlık yaşadığım dönemler oldu. Birincisi  başkanlığa gelir gelmez dernek yerimiz gitti. İki yıl son dakikalarda şampiyonlukları verdik. 2011 yılında Fenerbahçe şampiyon oldu Türkiye’de bir sanatçı ile anlaşıyoruz. Şampiyonluk balosu yapacağız . Beş bin Euro gönderiyoruz. İki ay sonra başkanımız tutuklanıyor. Balomuzu iptal ediyoruz. Sanatçıya verdiğimiz para gidiyor. Geri alamadık. Benim başkanlığımda kumpas davası sürdü. Hangi üyeyi motive edeceksin.
 


Fenerbahçe Kadınlar kolu devam ediyor mu? Kaç kadın üyeniz var..
 
Ben Ayşe Öztürk ile gurur duyuyorum. Kendisi çok güzel çalışmalar yapıyor. Derneğimizin Kadınlar kolu en iyi kadınlar koludur. Diyebilirim.
 
Fenerbahçe Kulübü Hamburg Fenerbahçe Derneğini tanıyor mu?
 
Fenerbahçe kulübü Hamburg Fener bahçe derneğine en  önemli değeri veriyor.
 
Hamburg Beşiktaşlılar birliğinin kahvaltısına ,genel kuruluna dernek başkanı olarak neden katılmıyorsunuz?
Lütfü Kortağ ile bir sorun mu yaşıyorsunuz?
 
Lütfü abi benim en çok sevdiğim başkanlardan birisidir. Zafer kardeşim benimde her insan gibi bazıları ile sorunlarım olabilir. Ben çok yoğun çalışan birisiyim. Ben gitmezsem ikinci başkanımız gidiyor. Küçük kırgınlıklar olmuş olabilir. Benim lütfü abi le hiçbir sorunum yoktur. Kendisi saygı duyduğum birisidir.
Hamburg Beşiktaşlılar Birliğini en uzun ayakta tutan fedakârlık yapan birisidir.

 
Hamburg Galatasaray maçında basına verdiğin demeçte Hamburg’u desteklediğini söyledin. Galatasaraylılar ve bazı spor çevrelerince sert tepkiler size verildi. Alman medyası bu konuya geniş yar vermişti. O zamanlar neden Hamburg’un yenmesini istiyorum demecini verdiniz?
 
Bu konuyu saptırdılar. O zamanlar gazeteci Kemal Doğan ile bir röportaj yapmıştım. O zamanlar Almanya Fenerbahçeliler Birliğinin başkanıydım.  Final maçı Şükrü Saraçoğlu’nda oynanacaktı. Bana maç ile ilgili soru soruldu. Ben dedim 35 yıldır Hamburg’da yaşıyorum. Birisi doğduğum yerin takımı diğeri doyduğum yerin takımıdır. Hamburg’u tutmam gibi normal bir şey olamaz. Neden Galatasaray’ı tutayım. Şükrü Saraçoğlu’n da final oynayacak.  Düşünün Hamburg’u Galatasaray yendi. Hiçbir Fenerbahçeli sahasında final oynayacak Galatasaray’ı kabul eder mi.. Ben kendi fikrimi söyledim. İçime sindiremem. Galatasaray gelip bizim stad’da  final oynayacak kupa kaldıracak. Ben fikrimi söyledim. Vatan haini yaptılar.
 
Size göre Aziz Yıldırım mı?
Ali Koç mu?
 
Aziz Yıldırım gerçekten kulübümüze emeği geçmiş bir başkanımızdı. Son dört beş yılı transfer hataları yaptı. Onun da şansızlığı diyelim onun üzerine oynan oyunlar var. Aziz Yıldırım kulübümüzü nereden nereye getirmiştir. Kumpas olmasaydı Fenerbahçe’yi kim durduracaktı.  Kulübümüz her şeyi kendi emeği ile yapmıştır. Bakın Beşiktaş’a Galatasaray’a stadı kim yapmış
İkisi de bizim değerli başkanımızdır.
 
Hamburg’da kendini fenomen gören Asım Kılıç adlı bir arkadaşımız sosyal medyada yazıları ile Fenerbahçe kulübüne yönelik ağır hakaret dolu yazılar yazıyor. Hukuki mücadele başlatacağınızı söylediniz .Son durum nedir?
 
Ben Asım Kılıç’ı çok iyi tanımazdım. Çok iyi tanımadan önce de  bu şahsın yazdıklarını bir dosya içerisinde kulübümüze verdim. Kulübümüze bu şahsı anlattım. Burada davanın açılması gerektiği söylendi. Maddi masrafları derneğimizin karşılaması gerekiyormuş ve uzun süreceği söylendi. Maddi yönden bizi yıpratacağından öyle kaldı. Birkaç yerde kendisi ile karşı karşıya geldik. Bana Aziz yıldırım gittikten sonra artık Fenerbahçe düşmanlığı yapmayacağını söyledi. Gördüğüm kadarıyla akıllı bir adam. Böyle akıllı adamın hakaret dolu şeyler yazması biz Fenerbahçelileri üzüyor. Himmet beyin çok samimi arkadaşıdır.
 
Futbol Federasyonu için Aziz Yıldırım ismi geçiyor. Fenerbahçe derneği başkanı olarak bu konuda düşüncen nedir?
 
Ben tahmin etmiyorum. Aziz Yıldırım istemez. Bizi de yıpratır. Gelmesini istemem. Futbol Federasyonu başkanı futbolu bilen insan olmalıdır. Devletin atadığı başkan olmamalıdır.
 
Fenerbahçe neden bu yıl başarısız sezon geçiriyor?
 
Transfer başarısızlığı mı desek olabilir. Ali Koç’un bizimle paylaştığı bir futbolcu alıyorsun  İngiltere primer ligde oynuyor. Bakarsanız kaliteli futbolcular var. Fakat bize katkı vermediler. Başkanımızın şansızlığı mı, sınama dönemimi desek, transfer başarısızlığı mı desek yani her şeyi söyleyebiliriz.
 
Aykut Kocaman’ın gönderilmesi doğru bir karar mı?
 
Doğru değildi. Haksızlık yapıldığına inanıyorum. Ersun Yanal’da kaliteli hoca beklemek lazım.

 
Duygusal mısınız?
 
Hem de çok
 
Başkanlığın döneminde duygusal bir an yaşadın mı?
 
Kumpas olayında Fenerbahçe TV seyrediyordum. Aziz başkanın o durumunu görünce ağladım.
 
Evde Mustafa Çömlek ile başkan Mustafa Çömlek farkı var mı*
 
İki çocuk babasıyım. Şu anda bekarım.  Çok cazip bir hayat yaşıyorum. Evden işime işimden eve giden birisiyim. Hafta sonu  çalışma arkadaşlarım vardır.
Dernek başkanı Mustafa çömlek başkadır. Disiplini seven, arkadaşlarını seven birisiyim. Mehmet başkanımın sürekli fikirlerini alırım. Bir şey yaparken ona sorarım.
 
Üç cümle ile Mustafa çömlek kendini nasıl tanıtır?
 
Dürüst olduğuma inanıyorum. Saygı görecek insanlara saygıda kusur etmem. Fenerbahçe aşkı ile yanan hiçbir sevdası bitmeyecek Fenerbahçeliyim.
 
Sizi en çok eleştiren gazeteciyim. Bazı başkanları da eleştirdim. O Malum spor derneği hakkımda şerefsizce açıklama da bulundu. Bakın sizinle röportaj gerçekleştiriyorum. O dernek güzel etkinlikte yapsa basında duyurulmuyor. Sizin basınla diyaloğunuz mükemmel basınla ilişkileriniz mükemmel
 
Beni çok sert eleştiren gazetecisin. Benim yapım budur sevgili Zafer kardeşim. Yıllar önce bir balo yapmıştık. Gülşen2in dört şarkıdan sonra yaptığı terbiyesizlikten dolayı beni istifaya davet ettin. Diğer basın mensupları da eleştirdi. Eleştirileri normal karşılıyorum.  Seni Hamburg’da takdir ettiğim sivri dilli gazetecisin. Neyi görüyorsan onu yazıyorsun. Gazeteci hakkında kötü açıklama derneğe yakışmaz.
 


Bir tiyatro çalışmanız vardı. Ne zaman sahneye koyulacak
 
Siyah çoraplar benim iki yıllık hayalim. Aslında bu oyun Fenerbahçe’nin doğuşudur. 2007 yılında Köln derneğimiz bu oyunu sergilediler. Bende bunun senaryosunu aldım. Asmin tiyatrosun dan Ferman Karayiğit’e verdim. Ferman bey çok beğendi.  Senaryo gerçekten biraz ağır. Ama gerçek ikinci Abdulhamit zamanını canlandırıyor. Onun zamanında gerçekten futbol oynaman, dernek kurma hakkın yok. Fakat yabancıların hakkı var. Fenerbahçe’yi kuranların hakları gasp ediliyor. 1907 yılında Fenerbahçe’yi kuruyorlar. Osmanlı dönemini eleştiriyor. Kulübümüzü aradım. Onlar bizden senaryoyu istediler. Bizde senaryonun incelenmesi için iptal etmek zorunda kaldık. Yanlış anlaşılmaması lazım. Ama tiyatro Asmin  senaryoyu beğendiği için kendileri 8 Haziran’da sahneye oyunu koyacaklar. Fenerbahçe derneğinin dışında yapacaklar. Fenerbahçe konusu geçtiği için bizde giderek izleyeceğiz.
 
Fenerbahçelilere son mesajınız var mı?
 
Başka Fenerbahçe yok. Bir tane Fenerbahçe’miz var. Kahvede maç seyretmekle Fenerbahçeli olunmaz. Bir Fenerbahçe kimliği olacak. Bir Fenerbahçeli kongre üyesi olmalı, kulübüne katkı yapması lazım. Başkanımızın başlatacağı kampanyaya tüm Fenerbahçelilerin katılması lazım  Diyoruz yirmi milyon Fenerbahçeli var her Fenerbahçeli 10 lira verse kulübümüze ne katkı olur. Çocuklarımı ailemi ihmal ettim. Bu aşk bitmez.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı