"Bizim siyasetimiz iştir, eğitimdir , günlük yaşamdır"

'Zafer Özpolat ile Pazar Sohbetleri' Röportaj serimizin bu haftaki konuğu Hamburg Türk Toplumu Başkanı Murat Kaplan, gündeme dair açıklamalarda bulundu

Zafer ÖZPOLAT'in Ropörtajı 1 Ekim 2019 11:12
"Bizim siyasetimiz iştir, eğitimdir , günlük yaşamdır"
-A +A

Röportaj: Zafer ÖZPOLAT

---------------------------------------------------------------------------
Murat Kaplan kimdir?
--------------------------------------------------------
Murat Kaplan, Türkiye’den Almanya’ya geçmen bir ailenin oğludur. Hamburg Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Almanya doğumluyum.
---------------------------------------------------------
İş hayatınızda ne gibi işlerde çalıştınız?
------------------------------------------------------------
2001 yılından bu yana Üniversite hastanesi İnsan kaynakları bölümünde yöneticiyim. İlk işim ve halen bu iş yerinde çalışıyorum.
----------------------------------------------------------------
İlk dernek çalışmanıza ne zaman başladınız?
----------------------------------------------------------------
İlk dernekçilik çalışmam spor derneğinde başladı. Ben Sternschanze ve St pauli takımlarının alt yapılarında top oynadım. Üniversiteye başladığımda futbol hayatımı bıraktım. Üniversite Canlar Birliği’ni kurdum. İlk dernek tecrübem bu dernekte oldu.
2007 yılında köy derneğini kurduk. Orada bir dönem başkanlık yaptım.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hamburg Türk Toplumu(TGH)’da değişmeyen ve hep aynı yüzlerin yer aldığı bir yönetim şekli siz başkan olmadan devam ediyordu. Siz genç bir yönetimle süregelen bu yönetim anlayışını kırarak genç bir kadro ile büyük destek görerek yönetime geldiniz.
Yeni genç kadronuzla TGH’da neleri değiştirdiniz, neler yaptınız?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Aslında çok şey değişmedi. Evrim süresindeyiz. Bizden önceki yönetimlere  öncelikle teşekkür ediyorum. Hepsi büyük emek verdi. Şimdiye baktığımızda o zamanlar Almanca bilenlerin sayısı azdı. Geçmişe bakıldığında internet yoktu, cep telefonu yoktu. Bir ihtiyaçtan dolayı emek vererek bu derneği kurdular. Bizler burada doğup, büyüdük. Bizler Türkiye’yi farklı görüyoruz. Biz İstanbul sokaklarında büyümedik. Ben Almanya’nın semtlerini bildiğim kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’in semtlerini, sokaklarını bilmem. Biz burada büyüdüğümüz için dernekçilik de, topluma farklı bakabiliyoruz. Belki eksiklerimiz vardır. Bizden önceki başkanlar kıymetli zamanlarını buraya verdiler. Halen veriyorlar. Biz renkli bir toplumuz, eleştiride olacaktır. Eleştirilere de açık olmalıyız. Sonuçta bizde insanız bunu gönül ile yapıyoruz.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Genç yönetiminizle Hamburg Türk Toplumu olarak hedefiniz nedir?
Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Hamburg Türk Toplumunun son yıllarda  projelerinin iki ayağı var. Bir ayağı  Almaca kursları var. Almanca kursları ihtiyaç mı? Belki çekirdek dediğimiz hitap ettiğimiz toplumumuza belki ihtiyaç değildir. Ama bizim finansmanımız için önemlidir.
 Yaşlılar , gençler ,emekliler, kadınlar için değişik konuları ele alarak üzerinde çalıştığımız projeler var. Devlet destekli bu tür projeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ana mesele sadece proje üretmek değildir. Gerçekten bunlara toplum olarak ihtiyacımız var mı? Ona bakmak lazım .Önemli olarak toplumun ihtiyaçlarını noktasal olarak vurgulayıp ,siyasette ve belediyede  dile getirmek ,ön yargıları kırmak lazım. Mesela bir yönetime sadece yabancı olsun diye seçmek yerine konusunda uzman, bilen kişilere yer vermek önemlidir. Geçenlerde bana Türk noteri var mı? Diye sordular. Şuna bakmalıyız göçmen çocuklar nereye gelebilirler, okul diplomalarının durumu nasıl, kurumlarda yeterince yüksek yerlere gelebiliyorlar mı? Bunlar çok önemlidir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TGH genç yönetimi olarak eğitim konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TGH bir çatı kuruluşudur. Bu konuların öncülüğünü bünyemizde bulunan derneklerimiz yapıyor. Eğitim konusu olduğu için derneklerimizle birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Türk Öğretmenler Derneği, Türk Veliler Birliği bu tür eğitim konularıyla ilgili bilgilendirme toplantıları yapıyor. Bizim ve bünyemizdeki derneklerin ana konusu ana dilde eğitim konusu öne çıkıyor. Okullarda ana dilde eğitim ihtiyacı varsa, velilerde isterse eğitim  dairesi öğretmen veriyor. Ancak öğretmen yetiştirmiyor. Bu konuda taleplerimizi iletiyoruz. Üniversite yönetimi ile görüşmelerimiz oluyor. Hamburg maalesef bu konuda çok zayıf görünüyor. Fakat Schleswig Holstein Eyaletinde  konu gündeme getirildi. Hamburg’dan giden CDU’lu  politikacı Karin Prien  orada gündeme bu konuyu getirdi. Eğitim bizim için çok önemlidir. Bilimsel olarak ta , kanıtlanmıştır. Ana dil eğitimi öğrenciye artı değer kazandırıyor.
Bir başka konuyu da söyleyeyim, bizim göçmenlik tarihimizle ilgili bir şey yok. Biz burada doğup, büyüdük. Çanak antenler ile Türk televizyonu seyrettiğimiz günler oldu, Almanya’ya gelen ilk Türk vatandaşlarının kaldığı yerler, nasıl ve hangi zorluklarla geldiler bu konu ile ilgili bilgi verecek göçün tarihini müzeleştirmek istiyoruz. Sergi için görüşmelerimiz var. Hamburg’dan gidenler için göç müzesi var. Fakat gelenler için bir müze yok. Bu konuya çok önem veriyoruz. Eski mutfaklar, eski gazeteler, eski bavullar , eski yaşantılarının sergileneceği göçün tarihi müzesinin açılması için üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Bünyenizdeki derneklere maddi destek imkanı sunuyormusunuz?
………………………………………………………………………………………………………………
 
Maalesef maddi destek imkanımız yok. Biz Almanya Türk Toplumu’nun üyesiyiz. Orada yapılan seçimlere katılıyoruz. Bizim ikinci başkanımız Aslan Yeşilkaya Almanya Türk Toplumu ikinci başkanı seçildi. Almanya siyasetini biz oradan yürütüyoruz. Hamburg siyasetini ise burada takip ediyoruz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Sizden önceki yönetimler, Türk siyaseti ile ilgili açıklamalarda bulunup, bazı konularda görüş belirten açıklamalarda bulunuyorlardı. Sizin yönetiminizde bu tür açıklamalarda bulunacak mı?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Gerek duyulduğunda açıklama tabii ki, olacak. Tüzüğümüze uygun bir şekilde geçmiş yönetimlerin yaptığı gibi yapabiliriz. Türkiye’de ki , siyasi kararlar burada yaşayan toplumumuzu etkiliyorsa, bununla ilgili açıklama yaparız. Biz Hamburg Türk Toplumu olarak demokrasiyi savunuyoruz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Hamburg Türk Toplumu siyasi bir kuruluş mudur?
----------------------------------------------------------------------------------------------


Partiler için çalışan dernekler var. Biz ne siyasi partiyiz. Nede siyasi bir partinin uzantısıyız. Bizim kendi siyasetimiz var. Burada yaşayan Türkler eğitimde, iş yerinde neden ikinci hatta üçüncü sınıf duruma düşüyor. Biz bununla ilgileniyoruz.  Bizim siyasetten beklentimiz var. Bizim siyasetimiz, iştir, eğitimdir ve günlük yaşamdır. Bunu siyasetçilere daha çok dillendirmeye çalışıyoruz. Siyasetçilere söylüyoruz ;‘Neden bize Türkiye ağırlıklı siyasetle geliyorsunuz? ‘  Biz siyasete sorunları gösteriyoruz. Siyasetten çözüm bekliyoruz. Türkçe eğitim yoksa , biz siyasetçilerden çözüm istiyoruz. Çözüm getiren siyasetçilere destek vereceğiz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
TGH olarak gençlerimize yönelik ne gibi çalışmalarınız var?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Gençler konusu çok önemli ve ince bir konudur. Şöyle ki, bir etkinlikte bir büyüğümüz konuşurken dedi ki, ‘gençler eskisi gibi kitap okumuyor’  Evet gençler kitap okumuyor. Çünkü eskiden internet yoktu , cep telefonu yoktu. İletişim farklı bir şeydir. Şu an  toplantı olmadan Watschap üzerinden gençler grup oluşturarak birbirleriyle sohbet ederek sorunlarını karşılıklı tartışıyor. TGH Gençlik Kolu faaliyetleri devam ediyor. Gruplar halinde buluşuyorlar. Nisan ayında Gençlik kolumuz bir toplantı yaptı. Türkiye’den gelen eğitimli gençler bir araya gelerek birbirlerini tanıyarak sorunlarını dinlediler. Önemli bir toplantıydı. Gençlik artık farklı düşünüyor. Gençler niye etkinliğe gitmiyorlar. Aslında Almanların düzenlediği etkinliklerde de gençleri göremezsiniz. Bu durum sadece bize ait durum değildir.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hamburg Türk Toplumu(TGH)’da başkanlık yapan, Hüseyin Yılmaz’a o zamanlar yaşanılan bazı hadiselerden dolayı haksızlık yapıldığını, TGH’nın Hüseyin Yılmaz’a bir özür borcu olduğuna inanıyor musunuz?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ben Hüseyin abi ile her zaman iletişim içindeyim. Bu derneğe başkanlık yapan değerli başkanlarımızla iletişimim devam ediyor. Hüseyin abi mağdur olmuştur. O zamanlar çok kötü olaylar yaşandı. Kurumsal olarak ta, kötü olaylar yaşadık. Hüseyin abi, Mesut abi başımızın tacıdır. Hepsinin tecrübelerinden faydalanmak isterim. Haksızlık yapıldı mı?
Bu genel kurulun işidir. Genel kurul karar verir. Bilistedt’e ek yer alınması hiç gereksiz ve TGH’nın parası boşa gitmiştir. Hüseyin abi, buraya karşılık almadan emek veren bir kişidir. Diğer geçmiş başkanlarımızda öyledir.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Size göre Hamburg Türk Toplumu Türk Toplumunu temsil edebiliyor mu?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Öze eleştiri yapacak olursak temsil etmiyoruz. Bazı konularda halen eksiğimiz var. Sokakta ki, vatandaşa sorsan; “ TGH’yı tanıyor musun?, tanımaz”  Bu bizim eksikliğimizdir.  Biz Hamburglu Türklerin sesi olmalıyız. İmkanımız olsaydı, kahve, Pazar, ev gibi yerlere giderek ihtiyaçlara çözüm olabilsek.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Murat Kaplan siyaseti düşünüyor mu?
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alman pasaportum olduğu için Türkiye’de siyaset yapamam. Burada da düşünmüyorum. Bir çok teklif aldım. Parti içinde toplumun sesi olamayacağımı düşünüyorum.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Kendinizi üç harfle nasıl ifade edersiniz?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Çalışkan, ciddi, birazda sabırsız
----------------------------------------------------------------------------------------------
Son olarak Türk Toplumuna mesajınız var mı?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Gençlere okulunu ve mesleğini en iyi şekilde yapsınlar. İş hayatında emir alan değil, emir veren duruma  gelsinler. Eğitim çok önemlidir. Meslek eğitimi yapsınlar
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TGH binasını engelliler kullanamıyor. Bazı toplantılardan engelliler asansör olmadığı için yararlanamıyor. Bu konuda çalışmanız var mı?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maalesef şu anda bir çözüm göremiyorum. Bir iki yıl içinde çözüm görünmüyor. Onun ön çalışması yapıldı. Çok yüksek bir bedel çıktı. Belediye bu yüksek bedeli ödemez. Bu bina koruma altında istediğiniz gibi değiştiremiyorsunuz. Maliyetine kimse girmiyor. Aslında buda bir siyasi sorundur. Belediye’nin girdiği toplantılarda çok az oluyoruz. Belediye bakıyor yapılan toplantıya gelen sayısı az. Ona göre değerlendirme yapıyor. Eğlencelerde salon doluyor. Ama belediye onu görmüyor. Ben dört yıl içinde yapılacağını görmüyorum. Burası aslında bize yetmiyor.
---------------------------------------------------------------------------------------
Yeni bir binaya taşınma durumunuz var mı?
---------------------------------------------------------------------------------------
İsteğimiz var. Ancak bunun da bir alt yapısının yapılması lazım. Hemen birden olmaz.Şu anda toparlama sürecindeyiz. Bir bina projesi yapman için finans konusu, kiminle yapacaksın ve belediye desteği nasıl olacak yani uzun vadede olacak bir şeydir. Ama istek ve düşünce var.
 
 
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
------------------------------------------------------------------
Bende teşekkür ederim
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı