'Bir radyocu dinleyeni ile halkı ile iç içe olmalıdır'

Röportaj2 Aralık 2019 21:49
'Bir radyocu dinleyeni ile halkı ile iç içe olmalıdır'
A
a

Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizin konuğu Hamburg’da yayın yapan Şeker FM radyosu sunucularından Engin Baş ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik

Engin Baş kimdir ?
 
Almanya’da doğdum. Eğitim ve öğretimimi Hamburg’da yaptım.
18 yıldır radyo sunucusuyum.
 
Eğitim durumunuz nedir?
 
Hamburg üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldum ve yüksek lisansımı insan kaynakları üzerine yaptım.
 
Almanya’da değişik iş kollarında çalıştınız mı?
 
Bazı firmalarda danışmanlık yaptım.
 
Radyoculuğa nasıl başladınız?
 
Lise son sınıfta öğrenci iken şu anda benimle birlikte radyo programı yapan Korhan ve Aydoğan ile birlikte bir firmada  çalışıyorduk. Korhan arkadaşım radyo programı yapıyordu ve bana gel beraber yapalım dedi. Bende Korhan arkadaşıma destek amacıyla başladım. İlk radyoculuk denemem offener kanalda başladı. Bu kanalda duygulu zaman adıyla program yaptık. Programda şiir, solo parçalar ,duygusal parçalar çalıyor ve isteklere yer veriyorduk. Daha sonra TİDE radyosu açıldı. Açılışı yaklaşık 15 yıl oldu. Bu yıl 15. Yılımızı kutladık. Halen Şeker FM adıyla programımızı sürdürüyoruz.
 
Neden Şeker FM?
 
Adını birlikte program yaptığımız Korhan arkadaşımız koymuştu. Bu isimde halkımız tarafından tutunca devam etme kararı olduk.
 
Radyo programınızda neler yapıyorsunuz?
Programınızın akışı nasıl oluyor?

Şeker FM olarak Hamburg’da yaşayan göçmen ve Alman toplumunu ilgilendiren konuları ele alıyoruz ve bilgilendiriyoruz. Konusunda uzman konukları stüdyomuza alıyoruz. Dinleyenler telefon ile katılarak konuklarımıza soru sorabiliyorlar.
İstek şarkılar ve türkülere yer veriyoruz. Sunumu Türkçe ve Almanca yapıyoruz.
Hamburg’da kendi alanında uzman kişiler  eğitim, spor , ekonomi alanında olsun bizim stüdyomuza gelerek dinleyicilerimizi bilgilendirmişlerdir.
 
Sizce bir radyocuda olması gereken bir özellik nedir ?
 
Bir radyocu dinleyeni ile halkı ile iç içe olmalıdır. Etkinliklerde yer almalıdır. İnsanlarımız bizi radyoda dinledikleri sesin yanında şahıs olarak ta tanımalılar. İnsanlara samimi gelmek istiyorum. Mesela bir etkinliğe gittiğimde oranın ortamını yakından görmeliyim. O etkinliğin eksiğini, iyi tarafını görerek radyoda dinleyenlerime sunabilmeliyim. Bu benim için çok önemlidir.
Ben samimiyetten yanayım. İnsanlarımız bizi dinleyebilirler, bizi kopyalayabilirler. Ama samimiyetimizi kopyalayamazlar.
En önemli özellikle gerçekten samimiyettir.
Bir radyocu konuşmayı sevmelidir.
 
Taklit ediliyor musunuz?
 
Evet
 
Nasıl yani?
 
Ben mesela bir konuyu seri olarak ele alıp tartışıyoruz. Bizim ele aldığımız tartıştığımız bir konu bakıyoruz bir hafta sonra başkası tarafından yapılıyor. Mesela siz gazeteci olarak kimsenin aklında olmayan bir konuyu haber yaptığınızda aynı haberi bir hafta sonra başka bir gazeteci gündeme getiriyorsa bunun adı taklit olmaz mı?
Maalesef bizde  oluyor. Mesela pazartesi günleri yeni parçalar, Salı günleri karışık misk parçalar, Çarşamba günleri konuk alıyoruz ve konuları ele alıyoruz. Haftada  bir konuklarımız oluyor.  Davet ettiğimiz hiçbir konuk gelmiyorum demez. Genelde gelir.
Şeker FM olarak tamamen tarafsız bir program yapıyoruz. 

 
Canlı yayın kazası yaşadınız mı?
 
Evet  yaşadım. Bir gün meslek eğitimi konusunu ele almıştık. Meslek eğitimi konusu senin de bildiğin gibi önemli bir konudur.  Çok önemli konuklar vardı. Televizyon programı yapıyorduk.  Görüntü var ama ses çıkmadı. Korktum bu ses sorununu hal edemeyeceğiz. Bu sorun çözülmediği için programı iptal etmek zorunda kalacağız endişesi taşıdım. Aniden ses sorunu hal edildi ve 10 dakika içerisinde durumu toparlayabildim. Teknik eleman çok önemli , meslek eğitimi çok önemli diyerek sorunu meslek eğitimin ne kadar önemli olduğunu belirterek teknik eleman ihtiyacının önemine getirerek durumu toparlamaya çalıştım.

 
Radyoculukta hedefin nedir?
 
Medyanın içerisinde olmak zor bir durum. Bunun zorluğunu sen daha iyi bilirsin.  Herkes tarafından sevileceksin diye bir kaide yok. Belli bir çizgide çıkmak istemiyorum.  Çok büyük konukları ağırlamış birisiyim. Bu alanda yapmayı düşündüğüm her şeyi yaptım. Her gün üzerine koyarak Şeker FM’i zirveye taşımak, herkesin tanıdığı beğeni ile izlediği çizgisini sürdürmeye devam etmek.
 
Bir radyo dinleyicisi olarak Şeker FM’i neden dinleyeyim. Farkınız nedir?
 
Sağlıklı, aktüel bilgi veriyoruz. Değişik konuları ele alıyoruz. Samimiyiz.
 
Hangi saatler arası program yapıyorsunuz?
 
17-18 arası programımız var.
 
 
Başarılı bir radyocusunuz. Başarını neye bağlıyorsunuz?
 
Ben kendimi başarılı olarak taktir etmeyi sevmiyorum. Onu dinleyicilerimiz karar vererek değerlendirir. Yayın içerisinde çok tebrikler alıyoruz. Benim başarımın sırrı eğitimdir.  Radyocuda Türkçe Almanca eğitim şarttır. Radyoculuk sektörünün en eğitimlisiyim diyebilirim. TİDE’de bizim zamanımızda bir kurs  vardı. Ben o kurslara katıldım.Şunu söyleyeyim  bir radyocu kendini yenilemelidir. Bende kendimi yenilemek için çaba sarf ediyorum.
 
Radyoda duygusal bir an yaşadığınız oldu mu?
 
Bir çok kez oldu. Bazen telefonla problemlerini anlatan dinleyicilerimizin anlatımlarından etkilendiğim anlar oluyor.
 
Radyolarda hediye çekleri dağıtılıyor. Siz buna karşımızsınız?
 
Yok karşı değilim.  Fakat hediye çeklerinin radyoda ön plana çıkarmamak gerekir. Bazen nerde ise program süresi bu hediye çeklerinin dağıtımı ve konuşmasıyla geçiyor. Bu da dinleyeni sıkar.

 
Engin Baş üç sözcükle kendini nasıl ifade eder?
 
Dürüst, delikanlı ve samimi
 
Son olarak Engin Baş olarak mesajınız var mı?
 
Halkımız samimi , bilgi veren Şeker FM’i dinlemeye devam etsinler.
Birlik  ve beraberlik içinde olursak aşamayacağımız duvar yoktur. Neyi paylaşamıyoruz. Sürekli kendimizle uğraşıyoruz.
Birbirimizin ayağına çelme vurmakla değil, destek olmakla sahip çıkmak ile her şeyi başarırız
Her yerde her zaman birlik ve beraberliğimizi sağlayalım. Diyorum
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
 
Bende size teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı verdiğin için.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat