‘ Kadın isterse her alanda başarılı olur’

Röportaj11 Mart 2020 00:18
‘ Kadın isterse her alanda başarılı olur’
A
a

Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizin konuğu Uludağ Cenaze firması sahibi Vildane Uludağ, cenazelerden korktu ama nasıl cenaze firmasının sahibi oldu. Zafer Özpolat’a anlattı

Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizin konuğu Uludağ Cenaze firması sahibi Vildane Uludağ, cenazelerden korktu ama nasıl cenaze firmasının sahibi oldu. Zafer Özpolat’a anlattı
 
 
Sizi tanıyabilir miyiz ?

Ben 1972 senesinde ailem çocuk iken ailem tarafindan Frankfurt a getirildim. Önce annem gelmis, sonra babam ve beni istettirmiş.
 Sonra babam Hamburg da Bergedorf hastanesinde "Krankenpfleger" olarak is bulmus, ve biz Frankfurttan Hamburg a taşınmışız. Ben burada değişik  okullarda okudum. Realschule -Fachabitur  ardından Fremsprachenkorrespondentin sonra Groß und Aussenhandskauffrau ve en son stattlich anerkannte Betriefswirtin. Evlendim 3 çocugum var.
 
 
 Uludağ Cenaze firmasını ne zaman kurdunuz?
 
1994-1995 senesi babamın fikri üzeri ( ben o dönemde doğum izinindeydim) cenaze firmasını kurduk. Yani 25 Senemiz doldu. Kurmamızın sebebi, o zamanlar Hamburg ‘da cenaze hizmetleri yapan sirket yok idi ve babam hastanenin morkunda "Abteilunsleiter" sorumlu Präparator olarak çalışıyordu ve vefat eden kişilerin  ailelerinin perişan hallerini takip ediyordu ve yardım etmek ihtiyacını hissetti ve bu işin birilerin yapması gerektigini gördü ve bana önerdi. Bana yaptigi teklif sen kagit işlerini  organize  et, ben cenazeyi hazırlarım, çünkü ben cenazelerden çok korkuyordum. Korkmama rağmen bu işe başlamış oldum.

 
 Firma olarak ne türlü hizmetler veriyorsunuz?
 
Gece gündüz aile bizi arıyor. Evde  vefat etti ise kanunen 36 saat vefat ettiği yerde kalma hakkı var. Fakat ne hikmetse vatandaşlarımız vefat eden kişiyi hemen alın götürün diyor. Halbuki, bu sizin babanız, anneniz hemen ölür ölmez alın götürün ne demek anlamış değilim. Benim imkanım olsa biraz daha fazla annemi, babamı , sevdiğimiz görmek isterim. Bazı aileler biraz daha kalsın diyenler oluyor. Doktor gelip raporu verdikten sonra cenaze şirketi gelip alabilir. Sonuçta biz hizmet sektöründeyiz ne derlerse aileler onu yapıyoruz. Kendi morgumuz ve yıkama yerimiz var imkanlar çerçevesi içinde en hızlı şekilde memleketine arzu ederlerse gönderiyoruz. Son zamanlarda büyük sıkıntılar yaşıyoruz.

 
Ne gibi sıkıntılar yaşanılıyor
 
Eskiden ben bu işlere başladığımda Alman kurumlar hemen çabuk işlemleri yaparlardı. Artık şimdi öyle yapmıyorlar. Anlayış azaldı.
Geçtiğimiz günlerde çok kötü bir olay yaşadım. Eğer doktor ölüm raporunda ölüm sebebinde neden yazmazsa o zaman savcılık devreye giriyor. Ölüm sebebinin doktor tarafından yazılması lazım.
Mesela size bir örnek vereyim, Cuma günü cenazeyi alacaktık. Kurum sorumlusu cenaze pasını verecek kişi bize demesin mi ; Türkiye’de defin imkanı olabileceğine dahil bana mühürlü bir kağıt getiriniz.
Cenaze Türkiye’ye gittikten sonra bunlara ne olduğunu bir türlü anlayamamıştım. Aile çok anlayışlıydı. Çanakkale mezarlıklar müdürü ailenin akrabasıymış hafta sonu o istenilen mühürlü kâğıtı gönderdi. Kuruma verdik. Cenaze pasını ancak alabildik. Allahtan Çanakkale mezarlığıydı. Allah korusun bir köy mezarlığı olsaydı cenaze pası almak çok zor olacaktı. Bunun gibi bir çok sorun Alman kurumlarında yaşıyoruz.
Mesela Harburg hastanesi cenazeleri saat  10’da veriyor. Sağlık dairesi de saat 12’de kapanıyor. İki saat içinde cenazeyi almış olacağız  daha sonra Belediye de işlemleri yapacağız ki, buraya yetiştirip cenazeyi gönderelim. Yani her şeyi yıldırım gibi yapmak zorundayız.
 
Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımız cenazelerini nasıl kaldırabiliyor?
 
Aslında çok kolaydır. Burada devlet tüm masraflarını karşılıyor. Eğer cenazeni yurt dışına götürecekseniz Alman devleti sadece buradaki masraflarını karşılıyor. Maddi sıkıntısı olmazsa bile gelirine göre devletten yardım alabilir.

 
Bu işi kaç  yıldır yapıyorsunuz , duygusal bir anlar yaşadınız mı?
 
Onu anlatamam ama gerçekten çok fazla yaşadığım anlar oluyor. Ben işimi severek yapıyorum. Yardım etmeyi çok seven birisiyim.
Hatta Diyanetin Türk vatandaşlarına yönelik kendi cenaze fonu var. Bizimde üzerinde çalıştığımız bir fonu hayata geçirmeyi düşünüyorum. Afgan, Suriyeli ve Araplar için bir fon kurmayı hayata geçireceğim.
 
Firma olarak vatandaşlarımıza mesajınız var mı?
 
Evet var. Almanlar cenazeleri için gerekli belgeleri eksiksiz getiriyorlar. Maalesef bizim aileler çok eski evraklarla geliyorlar. 1960 yılının evlenme cüzdanı ile geliyorlar. Getirdikleri evrakları Alman kurumlar nasıl okusunlar. Çoğu mürekkeple yazılmış çok eski evraklar getiriyorlar. Türkiye’de evlenme kayıt örneğini çıkarmak çok kolay
 
Cenaze için hangi evraklar gereklidir?
 
Pasaport ve Nüfus cüzdanı, Evlenme cüzdanı, Vefat eden dul ise eşinin ölüm belgesi , vefat eden boşanmış ise boşanma kararı bu gibi evraklar gereklidir.
 Diğer çok önemli husus birlik olmamız lazım. Buradan Hamburg Eyalet meclisine giren Türkiyeli kökenli vekillere seslenmek istiyorum. Sağlık Dairesi 8-12 arası açık , neden bu saatlerde açık oluyor.  Yurtdışına giden cenazelere anlayış gösterilmesi lazım. Eyalet vekillerimiz bu konuyu meclise taşısınlar. Mezarlıklarda da sorun var. Arıyorsun burada mezarlık sorumlusunu sana üç gün sonraya randevu veriyor. Geçen yıl Diyanet 5800’e yakın Almanya’da vefat ettiğini raporladı.

 

Benim cenazem var. Bir çok cenaze firması var. Ben sizi niye tercih edebileyim ?
 
Çok tecrübeli kadroya sahibiz. Bir bayan olarak kimse beni hiç hor görmedi. Sanki acaba bir anne bacı duygusu mu veriyorum onlara profesyonel olarak yaptığım işi bildiğimi his ediyorlar mı? Bunu onlara sormak lazım aslında
Size açık söyleyeyim çok güzel hizmetimiz var. Hizmetimizi görenlere sormak lazım.
 
Vildan Hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Bende size teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat