Robert Koch Enstitüsü, Kovid-19'un mutasyona uğramış türlerinin Almanya'da yayılmasına karşı uyardı

Almanya 4 Şubat 2021 22:57
Videoyu Aç Robert Koch Enstitüsü, Kovid-19'un mutasyona uğramış türlerinin Almanya'da yayılmasına karşı uyardı
A
a

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.
Wieler, Berlin 'de düzenlenen basın toplantısında, Almanya'da günlük vaka sayılarının azaldığını, ancak hala hastanelerin zor durumda ve yaşlı bakımevlerinde Kovid-19'e yakalananların sayısının yüksek olduğunu belirtti.
 
"Durum hala daha kontrol altında değil." diyen Wieler, Kovid-19'un mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayılan türlerinden dolayı endişe duyduklarını söyledi.
Wieler, Almanya'da Kovid-19'un mutasyona uğrayan 3 türünü tespit ettikleri bilgisini paylaşarak, virüsün mutasyona uğrayarak daha da tehlikeli hale gelebileceğini dile getirdi.
İlk kez İngiltere'de görülen B117 varyantının Almanya'da 16 eyaletin 13'ünde tespit edildiğini aktaran Wieler, virüsün bu türüne son dönemde daha fazla rastlandığına işaret etti.
Wieler, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek amacıyla aldığı tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.
Basın toplantısına katılan Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede virüsün mutasyona uğrayan türlerinin yayılmasına fırsat verilmemesini istedi.
Spahn, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılması için doğru zamanın bulunması ve doğru bir yolun izlenmesi gerektiğini belirterek, "Zorluklarla başardığımızı düşüncesiz davranarak riske atmayalım. Önümüzde daha zor haftalar olsa bile, salgından çıkış yolundayız." dedi.
İrlanda ve Portekiz örneğini veren Spahn, bu iki ülkede vaka sayıları azaldıktan sonra tedbirlerin kaldırıldığını, ardından günlük vaka sayılarının yeniden hızla arttığına işaret etti.
Spahn, "Bunu önlememiz lazım." dedi.
Aşı kampanyasının devam ettiğini belirten Spahn, virüsü bu yıl içinde yenmek için araçlara sahip olduklarını ifade etti.
Spahn, şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon kişiye Kovid-19 aşısı vurulduğunu bildirdi.

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat