Ramazan Avcı, katledilişinin 37. yılında anılacak

Hamburg 19 Aralık 2022 20:32
Videoyu Aç Ramazan Avcı, katledilişinin 37. yılında anılacak
A
a

Hamburg’da, 37 yıl önce ırkçı dazlaklar tarafından öldürülen Ramazan Avcı için adını taşıyan meydanda anma töreni düzenlenecek.

Ramazan Avcı, Hamburg’da, 21 Aralık 1985'te ırkçı dazlakların saldırısında ağır yaralanmış, komadan çıkamamış, 24 Aralık 1985 Noel Gecesi hayatını kaybetmişti. Avcı, katledilişinin 37. yılında adını taşıyan meydanda anılacak.
 
“Unutmadık, unutturmayacağız” sloganıyla düzenlenecek anma etkinliği, 21.12.2022 tarihinde saat 17.00'de, Landwehr tren istasyonu önündeki Ramazan-Avcı-Platz’da gerçekleştirilecek.


Ramazan Avcı İnisiyatifi’nden Gürsel Yıldırım törenle ilgili şu bilgileri verdi: “Ramazan Avcı'nın eşi Gülüstan'ın ve oğlu Ramazan Cem'in ve başka ırkçı şiddet kurbanlarının aile üyeleriyle ve yakınlarıyla birlikte ölümcül ırkçı saldırının 37. yılında, Ramazan Avcı'yı anıp ırkçılığı bir kez daha lanetleyeceğiz. Geçtiğimiz süre içinde Ramazan Avcı'yı anma etkinliğinin daha yoğun bir katılımla özellikle Almanya genelinde, diğer ırkçılık mağduru ailelerin de iştirakiyle gerçekleşmesi adına önemli yol aldık. Bizim için esas olan, mağdur ailelerin talepleri doğrultusunda anma düzenlemek. Siyasetçilerin, protokolün değil, mağdur ailelerin ön planda olduğu bir anma kültürünün yerleşmesi için çaba harcıyoruz. Irkçılıkla mücadelede, ırkçılık kurbanlarının adlarını yaşatmak, unutulmamalarını sağlamak önemli bir toplumsal görev. Bu bağlamda, etkinliğe yoğun katılım olmasını bekliyoruz. Herkesi 21 Aralık’ta, saat 17.00'de bizimle birlikte Ramazan Avcı'yı anmaya davet ediyoruz. İsteyenler Ramazan Avcı İnisiyatifi’nin sosyal medya sayfalarına, guersel2@gmx.de e-posta adresine veya da 0176 65 900 544 WhatsApp/Signal numarasına mesajlarını gönderebilir. Mesajları okuyup sosyal medya sayfalarımızda yayınlayacağız.”
 
Bu yılki anmaya Ramazan Avcı’nın eşi Gülüstan Avcı ve oğlu Ramazan Cem’in yanı sıra, Türkiye’den de aile ve akrabaları da katılacak.
 
21 Aralık 1985'te ne olmuştu?
 
Landwehr semtinde, 21 Aralık 1985'te yanında kardeşi ve bir arkadaşıyla tren istasyonu önündeki otobüs durağına gitmekte olan Ramazan Avcı, Neonazilerin buluşma yerleri olan yakındaki bir lokalden çıkan 30 kadar ırkçı dazlağın saldırısına uğradı. Kardeşi ve arkadaşı son saniyede bir otobüse binerek canını kurtardı. Dışarıda yalnız kalan Ramazan Avcı'ya ellerinde beyzbol sopaları, levyelerle saldıran gözü dönmüş ırkçılar, 26 yaşındaki Ispartalı işçiyi öldüresiye dövdü. Ağır yaralı olarak yakındaki St. Georg Hastanesi’ne kaldırılan Avcı, girdiği komadan uyanamadan 24.12.1985, Noel Gecesi hayata gözlerini yumdu. Ölümünden bir hafta sonra Avcı'nın eşi Gülüstan doğum yaptı. Irkçıların babasını tanıma fırsatı vermediği çocuğa babasının adı verildi. Ramazan Avcı'nın katilleri Neonazi partisi FAP'ın (Hür Alman İşçi Partisi) çevresinden olmasına rağmen yargı ve devlet mercileri ırkçı veya siyasi bir motifi göz ardı etti hatta beş fail, cinayet suçuyla değil, adam öldürme suçuyla yargılanarak üç buçuk ile on yıl arasında değişen gençlik cezasına çarptırıldı. Hepsi de birkaç yıl içinde iyi halden tahliye edildi. Onlarca yıl unutulan Ramazan Avcı, 2010 yılında, Ramazan Avcı İnisiyatifi’nin uğraşlarını sonucu hafızalara getirildi. İnisiyatif ısrarlı çalışmasıyla 2012’de Avcı’nın katledildiği yere adı verildi.
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat