Prof. Dr. Uğur Şahin Alman gazetesine açıkladı: Koronavirüs aşısını da grip aşısı gibi yılda bir kez yaptırmak gerekecek

Almanya 21 Kasım 2021 19:05
Videoyu Aç Prof. Dr. Uğur Şahin Alman gazetesine açıkladı: Koronavirüs aşısını da grip aşısı gibi yılda bir kez yaptırmak gerekecek
A
a

BioNTech aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag'a koronavirüs aşılarıyla ilgili olarak çok önemli açıklamalar yaptı. Korona aşısının grip aşısı gibi yılda bir kez yapılmasının gerekli olacağını söyleyen Şahin, ayrıca herkese tazeleme aşısı yaptırmasını tavsiye etti.

BioNTech şirketinin kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, bundan böyle koronavirüs salgınına karşı yılda bir kez aşılanmanın gerekli korumayı sağlayabileceğini ifade etti. Şahin, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, bugünlerde başlanan üçüncü aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden yükselteceğini ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha uzun süre etkili olmasını beklediğini belirtti. Şahin koronavirüs aşısının önümüzdeki dönemde, grip aşısında olduğu gibi yılda bir kez yapılmasının yeterli olabileceğini dile getirdi.
"DÖRDÜNCÜ AYDAN İTİBAREN ETKİ AZALIYOR"

Kendi şirketi BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuğunun, aşı vurulduktan dört ay sonra azalmaya başladığını vurgulayan Uğur Şahin buna rağmen, kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre aşının, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu ifade etti.

TAZELEME AŞISI TAVSİYESİNDE BULUNDU

Prof. Şahin röportajında, tazeleme aşılarının yapılmasını da tavsiye ederek, "Booster (tazeleme) aşısı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller" dedi.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat