Özlem Öz’ün hak mücadelesi zaferle sonuçlandı

Almanya 17 Aralık 2022 00:08
Videoyu Aç Özlem Öz’ün hak mücadelesi zaferle sonuçlandı
A
a

SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz, Nürnberg Uyum Meclisi’ne girdi.

Haber: İlhan Baba

Nürnberg Uyum Meclisi Seçimi’nde yaşanan kriz çözüldü.
SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz’ün, Nürnberg Uyum Meclisi’nde yer almasına karar verildi. 
9 Ekim’de gerçekleştirilen Nürnberg Uyum Meclisi Seçim sonuçlarında, SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz yüksek oy almıştı. Buna karşın Öz’ün, tüzüğe uymadığı öne sürülen bazı gerekçeler gösterilerek Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceği açıklanmıştı.Seçim kurulu tarafından yapılan açıklamaya, Öz, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu ile Nürnberg Metropol Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar itiraz etmişti.


Basın, sivil toplum kuruluşları, kurum başkanları ve vatandaşların tepkisine karşı Nürnberg Belediye Meclisi, 14-12-2022’de verilen karar ile geçici olarak üye sayısının 30’dan 31 yükseltilmesine karar verdi. Buna göre Öz de Nürnberg Uyum Meclisi’ne girmeyi başardı. Ayrıca kararda, tüzükteki yanlış anlaşmaya yol açan eksikliklerin bir sonraki seçime kadar giderilmesi de yer aldı.

Altı yılda bir yapılan Nürnberg Uyum Meclisi seçimlerinde toplam 30 sandalye için 78 aday yarıştı. Türk kökenli vatandaşlar için ayrılan beş kişilik kontenjan için de 18 Türk aday seçime katıldı, İlhan Postaloğlu, Ali Arslan, Cengiz Avcı ve Betül Özen ve Özlem Öz Nürnberg Uyum Meclisi’ne seçildi.

İtirazlar kararda rol oynadı 

Seçim kurulunun kararına itiraz eden Öz, Uyum Meclisi’ne kabul edilmesinin ardından “Bana yapılan haksızlığa karşı yaptığım itirazımı değerlendiren kuruldan hakkım olanı geri aldım.” açıklaması yaptı.
Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar da Öz’ün Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceğinin açıklanması üzerine “Vatandaşımızın hakkını kimseye yedirmeyiz.” diyerek hukuki yola başvurmuştu.
Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından seçimlere itiraz etme prosedürü başladı. Seçim komisyonuna yüze yakın bireysel itiraz ulaştı. Bu arada, Nürnberg Uyum Meclisi üyeleri ile Nürnberg Belediye Meclisi üyeleri dinlendi ve bağımsız bir hukuksal değerlendirme raporuna başvuruldu. Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König de olmak üzere siyasi partiler ile görüşmeler mekik diplomasisinde bulundu.

“Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı”

Kararın ardından Bayraktar bir açıklama yaptı.
Bayraktar “Seçim komisyonuna pragmatik önerimin kabul edildiği için teşekkür ederim. Kimseyi mağdur etmeyerek Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı. İyi niyet olduktan sonra demokrasilerde çözümler tükenmez. Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere Nürnberg Belediyesi’ni, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı dostum İlhan Postaloğlu‘nu ve Özlem Öz’ü tebrik ederim. Sivil toplum örgütü olan TGMN’nin siyasi ilişkileri ve sosyal medya kanallarını etkili kullanması olumlu kararda etkili oldu. Farklı kulvarlardaki bu çalışma tüm çalışmalarımıza örnek teşkil etmeli.” vurgusu yaptı. 


“Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez”

Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu da kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sandalye dağılımı, kesinlikle karara bağladığımız yöntemi temsil etmiyor. Demokratik bir kurum olan Nürnberg Uyum Meclisi’nin iradesi bir yanlış hukuki yorumlama ile karşı karşıyaydı. Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez. Bu konuya itirazımızı devam ettirdik, mağdur edilen adayın Türk olmasına bakmadan. Bu, prensip olarak bir yanlışı düzeltme girişimiydi. Özlem Öz’e verilen oyların boşa gitmemesi için çaba gösterdik ve mutlu sonuca ulaştık. Bülent Bayraktar’ın da konuya duyarlı davranıp Öz’ün hakkını araması bizi sevindirdi. Bu sonuca katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat