Öneş, destek paketleri hakkında bilgilendirme yaptı

Hamburg 18 Şubat 2021 22:36
Videoyu Aç Öneş, destek paketleri hakkında bilgilendirme yaptı
A
a

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş, koronavirüs pandemi destekleriyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş, Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların, Almanya Hükümeti’nin verdiği koronavirüs pandemi desteklerinden yararlanması amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Öneş açıklama metniyle ekonomik sıkıntılara maruz kalan farklı statüde kişi, kurum ve iş yerlerine yapılan farklı meblağ ve şartlarda yardım, hibe ve kredilerden yararlanma koşulları hakkında vatandaşları bilgilendirdi.
Yapılan açıklamada şu unsurlara yer verildi: 
Almanya’da hükümet, koronavirüs pandemisinin ekonomik sonuçlarıyla mücadele kapsamında; kişilerin ailevi, sosyal ve ekonomik durumlarına göre kişilere, ailelere ve iş yeri sahiplerine farklı destek ve yardım paketleri sunmaya devam ediyor. Bu bilgilendirmeler ve dolayısıyla destekler, maalesef dil sorunu, eksik veya yanlış bilgi, bilgi kirliliği gibi sıkıntılar nedeniyle herkese ulaşmıyor. Salgın nedeniyle birçok insan, işini, iş yerini kaybetti. Serbest meslek sahipleri, serbest çalışanlar, küçük işletme sahiplerinin işleri azaldı, bazılarının işleri tamamen durdu. Resmi kurumlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırladığımız bu bilgilendirme yazımızla sizleri, bu destek ve yardımların ne ölçülerde, hangi şartlarda kimlere verildiği/verileceği konusunda Türkçe dilinde geniş kapsamlı olarak bilgilendirmek istedik. Daha fazla bilgi ihtiyacı olduğunda her zaman bana veya ekibime ulaşabilirsiniz. Bu zor günlerde, bu bilgilerin sizlere yardımcı olacağını umuyor, sağlıklı günler diliyoruz.
İşten çıkarılma veya maaşta düşme durumu  
İşten çıkarılırmışsanız veya maaşınızda düşme olursa belirli koşullar altında, iki farklı işsizlik parası türünde işsizlik parası alma imkânına sahipsiniz. İlki “ALG I” olarak adlandırılan, son 24 ayda Almanya’da sigorta primi ödeyerek çalıştıktan sonra işsiz kalanlara yönelik ödenen işsizlik parasıdır. Bunun için doğrudan sizden sorumlu İş Ajansı’na (Arbeitsagentur) başvurmanız gerekiyor. Diğer imkân ise “ALG II” olarak adlandırılan, kişilerin uzun süre işsiz kalmış olmasından ötürü iş bulma kurumu (Jobcenter) tarafından ödenen temel yardımdır. Net kira, yaşam nafakası, ısınma gibi ek giderlerin karşılandığı bu yardım türünü alabilmek için Almanya’da ikamet ediyor olmanız, çalışabilecek durumda bulunmanız, geçiminizi sağlayacak paranızın olmaması veya az olması (Aufstockung başvurusu için) ya da iltica, mülteci veya geçici koruma hakkına sahip olmanız gerekiyor. Sığınma talebi henüz kabul edilmemiş “Duldung” statüsü olanlar bu kapsam dışında. Onlara sığınmacı yardımı türü veriliyor. Pandemi şartlarından ötürü şu an sizden mal varlığınız veya birikiminiz hakkında bilgi istenmiyor. Ayrıca evinizin kaç metrekare olduğu, kirasının ne kadar olduğu da dikkate alınmadan şu an ne ödüyorsanız o meblağı, kira yardımı olarak alabiliyorsunuz. 31 Mart 2021 tarihine kadar geçerli olan bu düzenlemede, birikimlerinizden, mal varlığınızdan bağımsız olarak altı ay boyunca yardım alabiliyorsunuz. Altı aylık süreyi uzatmak istemeniz durumunuzda, birikim ve mal varlığınızı beyan etmeniz gerekiyor. Mal varlığınız veya birikiminiz belirli bir meblağın altındaysa yardım devam ediyor.
Pandemi nedeniyle Jobcenter’den ek yardım imkânları
Pandemi nedeniyle Jobcenter’den ek yardım imkânları var. Pandemi nedeniyle birçok insanın ek giderleri ortaya çıktığı için bu yardım kapsamında tüm yetişkinler, bir defaya mahsus olmak üzere kişi başı (yetişkinler) 150 euro ek yardım alabiliyor. “Harz IV Bonus” olarak adlandırılan bu ek desteğin Nisan ayında ödenmesi öngörülüyor.
Jobcenter’den yardım alanlar ayrıca 10 adet FFP2 tıbbi maskeyi de ücretsiz olarak eczanelerden alabilir. Bunun için kimliğiniz ve sağlık sigortanızdan gelecek hak belgesiyle eczaneye gitmeniz yeterli. Bunların haricinde bu aylarda daha fazla ek desteğe ihtiyacınız varsa 100 euroya kadar avans talep etme hakkına sahipsiniz. Bu durumda aldığınız meblağ, bir sonraki ay alacağınız yardımdan düşülür. Jobcenter’e kredi başvurusunda bulunabilirsiniz ama bunu da geri ödemek zorundasınız. Kredi almanız durumunda, Jobcenter size verdiği aylık yardımın yüzde 10’unu keserek kredinin geri ödenmesini sağlar.
Serbest meslek sahiplerinin pandemi nedeniyle gelirlerinin düşmesi
Serbest meslek sahiplerinin pandemi nedeniyle gelirlerinin düşmesi durumunda, şu imkânlar mevcut:
Überbrückungshilfe II ve II (Köprüleme Yardımı)
Birinci Köprüleme Yardımı (Überbrückungshilfe I) Ekim 2020 itibarıyla sona erdi. Pandemi nedeniyle yıllık cirosunun en az yüzde 30’unu kaybedenlerin başvurabileceği bu yardımın Eylül-Aralık 2020 tarihleri aralığını kapsayan ikinci aşaması (Überbrückungshilfe II) için 31 Mart 2021 tarihine kadar başvurmanız gerekiyor. Ocak-Haziran 2021 tarihlerini kapsayacak olan üçüncü aşama (Überbrückungshilfe III) yardım için başvurular başladı ve 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Konuyla ilgili daha geniş bilgiye ve başvuru formlarına www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de adresinden ulaşabilirsiniz. Bu başvurular, sadece bir vergi danışmanı (Steuerberater), denetçi (Wirtschaftsprüfer), avukat veya yeminli mali müşavir (Buchhalter) tarafından yapılabilir. Yani direkt başvuru yapamıyorsunuz.
Neustarthilfe (Yeniden Başlama Yardımı)
“Solounternehmen” olarak adlandırılan kozmetikçi, terapist, dövmeci, rehber, sanatçı, müzisyen vb. mesleklerini icra edenler bir seferliğe mahsus olarak 7 bin 500 euroya kadar olan yeniden başlama yardımına (Neustarthilfe) direkt başvurabilir. Başvuruların https://direktantrag.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de adresine yapılması gerekiyor.
Außerordentliche Wirtschaftshilfe (İstisnai Ekonomik Yardım)
Ayrıca işveren olarak İstisnai Ekonomik Yardım (Außerordentliche Wirtschaftshilfe) için başvurabilirsiniz. Bu yardım hem pandemi nedeniyle kapalı kalan hem de açık olmasına rağmen cirosunun büyük bir kısmını kaybeden şirketler, dernekler ve kurumlar için ayrıldı. Fakat buradan alacağınız meblağın köprüleme yardımı veya kısa çalışma ödeneklerinden kesileceğini hatırlatmak isteriz. İstisnai Ekonomik Yardım başvurusunu sadece vergi danışmanı ve denetçiler üzerinden yapabilirsiniz. Geliri 5 bin avroyu geçmeyenler başvurularını direkt yapabilirler. Başvurular, https://www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de adresinde ‘November-Dezemberhilfe” başlığı altında yapılabilir.
Kurzarbeitsgeld (Kısa Çalışma Ödeneği)
İş yeri sahipleri ayrıca kısa çalışma ödeneği (Kurzarbeitsgeld) için başvurabilir. Yani şirketiniz pandemi nedeniyle kapanmışsa veya sınırlı çalışıyorsa Federal İş Ajansı üzerinden bu ödenek için başvuru yapabilirsiniz. Kısa çalışma ödeneği, 24 aya kadar ödenir ve dört ay boyunca net maaşın yüzde 60–67’si, dördüncü aydan itibaren net maaşın yüzde 70-77’si ve yedinci aydan itibaren ise net maaşın yüzde 80-87’si ödenir. Bu düzenleme, güncel bilgilere göre 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli. Federal iş Ajansı üzerinden yapılan bu ödemeler için işverenlerin www.arbeitsagentur.de adresine başvurması gerekiyor.
Beiträge zur Sozialversicherung verschieben (Sigorta Primlerinin Ertelenmesi)
Şirketinde personel çalıştıranlar, çalışanları için sosyal güvenlik primlerinin ödenmesinin ertelenmesi için başvuru da yapabilir. Bu primleri daha sonra faizsiz geri ödemek zorundasınız. Bunu yapmak için çalışanlarınızın sigortalı olduğu sağlık sigorta şirketine başvurmanız gerekiyor.
KfW-Kredite für Unternehmen (İşverenler için KfW Kredisi)
Şirketinde 10 kişiden fazla personel çalıştıran işverenler ayrıca KfW hızlı kredi başvurusunda bulunabilir. Bu krediyi alabilmek için şirketinizin en az 2019 Ocak tarihinden beri var olması, 2019 yılında kâr etmiş bulunması, Aralık 2019 tarihine kadar şirketinizin herhangi bir mali sıkıntı yaşamamış olması gerekiyor. Alabileceğiniz kredi miktarı, maksimum 2019 yılı cironuzun yüzde 25’ine tekabül eder. 50’ye kadar personel çalıştıran şirketler maksimum 50 bin euro kredi alabilir. 50’den fazla çalışanı olanlar ise maksimum 800 bin euro kredi alabilir ve bu krediyi geri ödemek için 10 yıl süresi var. Bu kredi için direkt kendi bankanıza veya Sparkasse şubelerine başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.kfw.de adresine başvurabilirsiniz.
Steuerliche Entlastung (Vergi Borçları Ertelemesi-Vergi İndirimi)
Pandemi nedeniyle mali sıkıntı yaşıyorsanız şirket olarak vergi borçlarınızın ödemesini erteletebilirsiniz. Vergi danışmanınızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca işletmeler vergi indirimi başvurusu yapabilir, salgından dolayı kayıplarınızı önceki yıl elde ettiğiniz kârla denkleştirebilirsiniz. Bu şekilde, 2019 yılında elde ettiğiniz kârdan dolayı ödediğiniz vergilerin bir kısmını, 2020’de gösterdiğiniz zarar vesilesiyle (Steuerliche Verlustrückgang) geri alabilirsiniz. Serbest meslek sahibi olarak gelirinizin hiç olmaması veya az olması durumunda Jobcenter’e ALG II başvurusu yapabileceğinizi unutmayın.
Öğrencisi veya yarı zamanlı işini kaybedenler için yardım  
Pandemi nedeniyle mali sıkıntı yaşadığını belgeleyebilen öğrenciler, Kasım 2020- Mart 2021 tarihi aralığındaki aylar için köprüleme yardımına başvurabilir. Her ay için ayrı başvuru yapılması gerekiyor ve bu yardımların geri ödenmesine de gerek yok. Bir Alman üniversitesine kayıtlı ve mali sıkıntı yaşayan tüm öğrenciler, ikamet durumuna bakılmaksızın bu yardıma başvurabilir, aylık 500 euroya kadar maddi destek alabilir. Başvuruların https://www.überbrückungshilfe-studierende.de/start adresine yapılması gerekiyor. Salgın nedeniyle haftada 20 saatten fazla çalıştığı işini kaybeden öğrenciler, kısa çalışma yardımı veya işsizlik parası alabilir. Ayrıca BAFÖG öğrenci kredisi alamayan öğrenciler, geri ödeme koşuluyla Jobcenter’e işsizlik parası başvurusu yapabilir. Almanya’da öğrenci vizesiyle bulunanlar Jobcenter’den para alamaz. Öğrenci olarak acil paraya ihtiyacınız varsa ayrıca öğrenci birliklerine danışabilirsiniz. Birçok öğrenci birliği, bu gibi durumlar için kredi fonları kurmuş durumda. Tüm öğrenciler, ayrıca KfW’den de aylık 650 euroya kadar faizsiz kredi alabilir. www.kfw.de adresinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler, tüm diğer bilgilere www.studentenwerke.de adresinden ulaşabilir.
Dar gelirli ailelere çocuk başına 350 euroya kadar eğitim gereci desteği
Tüm bu desteklerin yanı sıra dar gelirli aileler için çocuk başına, 350 euroya kadar dizüstü bilgisayar, tablet veya yazıcı gibi eğitim gereci desteği veriliyor fakat satın alınan ürünün çocuğun dersleri için gerekli olduğunun okuldan alınan bir belgeyle Jobcenter’e kanıtlanması gerekiyor. Ocak-Şubat aylarında kendi imkânlarınızla bilgisayar veya eğitim gereci almış olsanız bile bu hibelerden yararlanma hakkınız var. Başvuruyu bağlı bulunduğunuz Jobcenter’e yapmanız gerekiyor.
Almanya’da hükümet, ayrıca ailelere çocuk başına 150 euro ek yardımı içeren yeni bir destek paketini de açıkladı.
 

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat