Nürnberg’de kadına şiddet

Almanya 4 Aralık 2022 17:08
Videoyu Aç Nürnberg’de kadına şiddet
A
a

Nürnberg’de meydana gelen olayda Erlangen Üniversitesi Sosyoloji bölümü Öğrencisi Demet Yakın’a bir kişi fiziksel şiddet uyguladı.

Haber İLHAN BABA

Nürnberg’de, Erlangen Üniversitesi Sosyoloji bölümü Öğrencisi Demet Yakın fiziksel şiddete uğradı.
Olay, Yakın’ın bir eğlence merkezinin önünde, biri erkek diğeri kadın iki kişinin kavgaya dönüşen tartışmasını engellemek istemesiyle meydana geldi.

Kafasına ve gözüne yediği yumruk darbesiyle bayılan ve gözünü ambulansta açan üniversite öğrencisi ve bir çocuk annesi Yakın olayla ilgili şunları söyledi: “Kız arkadaşımla birlikte bir mekâna eğlenmeye gittik. Eğlence çıkışında bir erkeğin, bir kadına şiddet uygulamakta olduğunu gördüm ve ayırmak için yanlarına koştum. Konuşurken ne olduğunu bilemedim ve gerisi hatırlamıyorum. Görgü şahitleri, kadınla tartışan erkeğin bana iki yumruk attığını, yere düşerken kafamı camekâna çarptığımı, bayıldığımı ve baygın olarak yatarken beni aynı kişinin tekmelediğini söyledi.” diye açıklama yaptı.

Ambulans doktorunun zamanında müdahale etmesi nedeniyle sağ gözünün kaybedilmekten kurtarıldığını belirten Yakın, atılan yumruk sonucu beyinde oluşan hasar nedeniyle unutkanlık başladığını ve bazı şeyleri hatırlamak da zorlandığını bu yüzden psikolojik tedavi görmeye başladığını kaydetti. Yakın, kendisine yumruk atan kişi hakkındaki suç duyurusunu avukatı Andrea Kühne tarafından yapıldığını açıkladı.
Yakın’ın ifadesini alan Polis de yumruk atan kişinin agresifliği ve asabiliği nedeniyle kanında bulunan alkol miktarının olay yerinde değil, hastaneden kan alarak belirlendiğini söyledi.


“Saldırıyı kınıyoruz”

Yakın’a saldırıya yönelik tepkiler büyüyor. Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar yaptığı açıklamada “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününde, üniversite öğrencisi bir çocuk annesi Yakın’a yapılan saldırıyı kınıyor ve kadına yönelik yapılan şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu bildiriyoruz. İki kişinin tartışmasını önlemek için araya giren Yakın’ın bir erkek tarafından dövülmesi sonucu geçirdiği beyin sarsıntısı sonucunda psikolojik tedavi görmesi üzücü durumdur. Almanya’da her dört kadından biri hayatında en az bir kez aile içi ya da dışı şiddete maruz kalıyor.” vurgusu yaptı.
İnsan haklarının savunucusu Nürnberg kentinde kadına yönelik şiddet uygulayan Hacı K’yi kınadığını dile getiren Bayraktar “Demet Yakın’a ve annesi Serdar Unan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve herkesin gösteremediği medeni cesaretinden dolayı Demet Hanım’ı kutluyoruz. Çiçekler solmasın. Olayın takipçisiyiz. Her türlü ayırımcılığa ve şiddete karşı mücadele eden sivil toplum kuruluşuyuz. Kadına yönelik şiddet, iki tarafın da Türk olması nedeniyle gündemde maalesef gerektiği kadar yer almadı. Taraflardan birisi Alman olsaydı Almanya kamuoyuna taşınırdı.” ifadelerini kullandı.
 
“Caydırıcı ceza verilmelidir”

Demet’in annesi Nürnberg’in tanınmış kuaförlerinden Serda Unan da “Bir insanın kafa yapısı alkol almadan nasılsa alkol aldıktan sonra da aynıdır. Kimse alkol altına sığınıp da “Ben alkollüydüm, ne yaptığımı bilemedim.” gibi cümle kullanmasın. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun gereken caydırıcı ceza verilmelidir.” sözlerini sarf etti..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat