Mehmet Kaymakcı katledişinin 37. yılında anılacak

Hamburg 22 Temmuz 2022 23:31
Videoyu Aç Mehmet Kaymakcı katledişinin 37. yılında anılacak
A
a

Almanya’da Neonaziler tarafından katledilen göçmenlerin sembol isimlerinden Mehmet Kaymakcı için anma töreni düzenlenecek.


Hamburg'da, 24 Temmuz 1985'te, üç Neonazi tarafından katledilen 29 yaşındaki Ankara Haymanalı Mehmet Kaymakcı, 24 Temmuz Pazar günü saat 15.00’te katledilişinin 37. yılında anılacak.
 
Anma töreni, Ramazan Avcı İnisiyatifi, Hamburg-Nord İlçe Belediyesi, Aralık 1985’de eşi Neoziler tarafından öldürülen Ramazan Avcı’nın eşi Gülüstan Avcı ve Kasım 1992’dekli Mölln vahşetinde üç aile üyesini yitiren Faruk Arslan tarafından düzenleniyor.  

 
“İnsanlık onuru dokunulmazdır”
 
Geçen yıl Kiwittsmoor Parkı’nda, Kaymankcı’nın anısına Vietnamlı sanatçı Văn Ngân Hoàng tarafından yapılan anıt heykelin bulunduğu parkta gerçekleştirilecek anma töreni için Bezirksamt-Nord Belediye Başkanı Michael Werner-Boelz basın bildirisi yayımladı.
 
Boelz “Anayasamızın temel maddesindeki ‘İnsanlık onuru dokunulmazdır. Tüm devlet erki ona saygı göstermek ve onu korumakla yükümlüdür.’ şeklindeki tanımlama benim için yol göstericidir. Özellikle devlet kurumları ırkçı şiddet mağdurlarının yanında olmalıdır ve her türlü insan düşmanlığına karşı angajman, mücadele göstermeliler. Bu, itfaiye, polis, ordu ve kamu idaresi için de geçerli. Bu mücadelede temel taş ırkçı şiddet kurbanlarının anısını canlı tutmaktır. Mehmet Kaymakcı cinayeti onlarca yıldır unutuldu. Belediye Meclisinin girişimiyle, İlçe Belediyesi, Ramazan Avcı İnisiyatifiyle birlikte son üç yıldır anma etkinliği düzenleyerek Neonaziler yaptığı bu iğrenç olayın hafızalara getirmesi çok doğrudur.” vurgusu yaptı. 

 
HSV, maçta pankart açacak, stadyumda anons yapılacak
 
Bundesliga 2 ekiplerinden HSV de Mehmet Kaymakcı’yı anacak. HSV, anma etkinliği ile aynı saatlerde sahasında oynanacak Rostock maçında üzerinde Türkçe ve Almanca olarak “Mehmet Kaymakcı’nın anısına” yazılı dev bir pankart açacak ve stadyumda anons yapılacak. Kaymakcı’yı katleden Neonazilerden biri, o dönemde HSV taraftar grupları içinde yoğun olan ırkçı holiganlardandı. HSV geçmişiyle yüzleşerek mart ayında müzesinde Mehmet Kaymakcı cinayetine yer verilen bir sergi açmıştı.
Ramazan Avcı İnisiyatifi Kurucusu ve Sözcüsü Avukat Ünal Zeran, ırkçılığa karşı güçlü bir tavır için herkesi anma etkinliğine katılmaya çağırdı.
 
24 Temmuz 1985'te ne oldu?
 
Almanya'da yabancı düşmanlığının ortalığı kasıp kavurduğu 1980'li yıllarda kentin Langenhorn semtindeki Kiwittsmoor Parkta, Neonaziler tarafından öldürülen İnşaatlarda duvarcı olarak çalışan ve 24 Temmuz 1985'de iş dönüşü uğradığı "Bei Ronnie" adlı lokalde üç Neonazi tarafından tacize ve ağır hakaretlere uğrayan Mehmet Kaymakcı, lokali terk ederek evin yolunu tuttu. Kendisini takip eden üç Neonazi Hohe Liedt caddesinde Mehmet Kaymakcı'yı bayılana kadar dövüp, yol kenarındaki Kiwittsmoor Parkının çalılıklarının arasına sürüklediler. Mahkeme tutanaklarına göre Neonaziler burada buldukları, 94 kg ağırlığındaki bir beton bloğu kaldırıp, Kaymakcı'nın kafasına bıraktılar. Katillerin mahkemede “Türk'ün işini bitirmek istedik” şeklinde ifadelerine rağmen, ırkçı motifin gözardı edildiği davada sanıklar gençlik ceza yasaları kapsamında Frank-Uwe P. (20), Mario B. (19) yedi ve Bernd M. (20) sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat