YENİ ALMAN HÜKÜMETİNİN TÜRKİYE’YE BAKIŞI

Tarih: 4 Mayıs 2022 20:56
YENİ ALMAN HÜKÜMETİNİN TÜRKİYE’YE BAKIŞI

Prof.Dr FARUK ŞEN/YAZAR

Almanya’da Sosyal Demokrat, Yeşil ve Hür Demokratlar koalisyonu kuruldu. Beklenti yine büyük koalisyonun Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar tarafından kurulmasına yönelikti fakat Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üçlü koalisyon hükümeti kurdu. Bu gelişmelerden sonra Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı Armin Laschet partinin dışında kaldı hatta politikaya da belirli bir küskünlüğü var.

Şimdi Türkiye için önemli olan Almanya’da kurulan yeni hükümetin Türkiye’ye yaklaşımları. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye’ye bir günlük bir ziyaret yaptı ve Türkiye’yle ilişkilerin nasıl gelişeceğinin işaretlerini bu ziyarette göstermiş oldu. Almanya, Türkiye’ye karşı siyasi ilişkilerde özellikle Osman Kavala nedeniyle sert bir yaklaşım ortaya koyuyor. İlişkiler Angela Merkel döneminde olduğu gibi yakın olmayacak. Bu nedenle Türkiye’nin de Almanya’ya karşı yeni yaklaşımlar içine girmesi lazım.
Akılcı bir göçmen politikası uygulayan Yeşillerin sert bir Türkiye politikası var. Hür Demokratlar hem göçmenlere karşı hem Türkiye’ye karşı hiçbir zaman ılımlı olmadılar. Bunlar bizi üzen gelişmeler. Şimdi koalisyonun alacağı kararlarda, Türkiye’nin azılı düşmanı Cem Özdemir de Türkiye’ye karşı alınacak kararlarda söz sahibi olacak. Böylece Türkiye’ye karşı sert politikaları göreceğiz.
TÜRKİYE’NİN YENİ DÖNEMDE İŞİ GÜÇ
Bu açıdan, Türkiye’nin Almanya ile ilişkilerinde yeni dönemde işi güç. Almanya eskiden Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne katılım anlaşmasının güncellenmesine karşı çıkan bir ülkeydi. Diğer konularda ise ılımlı bir politika izlerdi.
Türkiye’nin yeni dönemde, AB ile uzlaşması için akılcı bir politika uygulaması şart. Buna göre Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi, serbest dolaşım hakkının Türkiye’de belirli meslek gruplarından kişilere verilmesi, AB bütçesine katılım ve AGİT’te tam anlamıyla katılma olanakları olabilir. Bu başlıkları özel statü ile çerçeveleyebiliriz. Türkiye’nin özel statü ile yol alıp ondan sonra tam üyeliğe geçmesi lazım.
Türkiye’nin en büyük avantajı, AB’ye tam üye olarak ayağını atmak olacak. Bunu başarabilecek mi, başaramayacak mı? Türkiye demokratikleşecek mi yoksa belirli konularda AB ile sorunları devam edecek mi? Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle Türkiye’nin önemi arttı. AB, Türkiye’ye karşı daha ılımlı bir politika içine girmeli.  

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/yeni-alman-hukumetinin-turkiye-ye-bakisi/