ÖZDEĞER VE ÖZ SAYGIYI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

Tarih: 10 Haziran 2022 01:00
ÖZDEĞER VE ÖZ SAYGIYI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

Gülten ABACI/YAZAR

Hayatımızın en önemli değerlerimiz saygı ve özdeğerdir. Gündelik hayatımızda, hepimiz değer almak ve vermek kavramının çok önemli olduğunu biliyoruz.
Özdeğer ve öz saygı aslında birbirine kavram olarak çok benzese de arasında küçük ama önemli bir fark vardır.
Özdeğer deyince sevilmeye değer, değerli insanlar aklımıza geliyor.
Öz saygı ise kendimizle ilgili düşüncelerimizi, hissettiklerimizi, inançlarımızı ifade etmektedir.
En önemli fark ise öz saygı deyince aklımıza öz güven gelebiliyor, öz saygı, öz güven değildir çünkü öz güven, kendimize olan güvenimizin zorluklarla ve sorunlarla başa çıkma yeteneğimizdir.
Öz saygı ise bir şefkat duygusu değildir.  
Öz saygı, kişinin kendine ne kadar değer verdiği, onayladığı ve takdir ettiğinin göstergesidir. Örneğin kişinin öz saygısının yüksek olduğunu gösteren bazı özellikleri vardır. Bunlar, eleştiriye açık olmak, hataları kabul etmek, övgü vermek ve almak, rahat olmak veya söylediği ile yaptığı uyumlu olmaktır. Kendine ve hayatına saygı ile bakan insan, değerli insandır. Mesela kendisinin özdeğerinin farkında olan bir insanın kendisine saygısı da tamdır. Özdeğer anlayışı ve saygısı kendisine güçlü olan kişiler, yönetici ve liderdir. Bu insanlar, başka insanlara da değer verir, onların eş değerli olduklarını kabul eder.
Kendi değerlerinden şüphe eden insanlar ise başka insanlara değer vermekte zorlanır, kıskanır, haset eder. Bu kişilerin öz saygı ve özdeğer yargılarını güçlendirmek için yardım edilmezse bu tür insanlar etrafına da zarar verebilir. Peki, bunlar ile nasıl baş edebiliriz?
İlk önce yapacağımız şey bilinçli yaşamaktır.
Bilinçli yaşam, insanın kendinin ve etrafının farkında olarak sürdürdüğü yaşamdır. Kendinin farkında olmak demek, içgörülü olmak demektir.
Etrafının farkında olmak demek ise empatili olmak demektir.
Kısacası iç ve dış farkındalık kişisel gelişimin başlangıcıdır. Bir diğer ise insanın kendini kabullenmesidir yani güçlü ve zayıf yönlerini bilerek kendisini kabul etmesidir.
Kabullenmek aynı zamanda başkaları ile insanın kendini kıyaslamamasıdır. Örneğin “Ben Gülten’im, sen Hülya’sın.”
Nasıl ki beş parmak birbirine uymuyorsa herkes birbirinden çok farklıdır.
SORUMLULUK ALMAK
Diğer bir önemli unsur ise sorumluluk almaktır. Sorumluluk almak demek, başkalarını suçlamaktansa çözümlere yönelmek demektir. Sorumluluk bilinci çok önemlidir.
Olayları etki alanınızın dışında değilmiş göstererek özdeğerimizi zedelemiş oluyoruz oysa sorumluluk almak, kendimize yönelik gerçekleri görmemizi sağlar.
Diğer bir konu ise kişisel bütünlük anlayışıdır. Kişisel bütünlük anlayışı, aslında özdeğerimizi muhafaza etmek için bize verilmiş, içimizde var olan bir denetim mekanizmasıdır. Unutmayalım ki kendimize ve hayatımıza saygı ile bakarsak her zaman kendimizi değerli hissederiz.
Özdeğerinin farkında olan bir insanın her zaman kendine saygısı da sonsuzdur. Değerli hissetmek hem kendimizi hem de başkalarına iyi yönetmenin temel dayanağıdır. Büyüklerine saygı göstermeyen birinden küçüklerine sevgi göstermesi beklenilmez.
Saygı, sevginin vazgeçilmez ön koşuludur. Hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir.
Saygı hepsine sevgi layık olana verilir. Büyüklere saygı hem dini hem de insanın bir görevdir.
Başarılı olmak kolay, saygıdeğerlik zordur.
Saygı çok kere korkunun söylenmeyen şeklidir.
Saygı ve sevgi büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden bir köprüdür.
Kendimizden büyüğe saygı göstermeli, kendimizden küçüğe ise şefkat göstermeliyiz.
Kendimizi değerli hissediyorsak değerimizi bilmeyen insanların yanında asla olmamalıyız.
Saygı ve değer görebilmek için kendimize değer verelim ki insanlar bize saygı ve sevgi değer versin.
Sevgilerimle

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/ozdeger-ve-oz-saygiyi-nasil-gelistirebiliriz-/