HENÜZ GEVŞEME LÜKSÜMÜZ YOK

Tarih: 22 Temmuz 2021 21:28
HENÜZ GEVŞEME LÜKSÜMÜZ YOK

Yasemin Murat Arslan/YAZAR

Yaklaşık bir buçuk yıldır hayatımızda olan bu salgın, elbette hepimizi hâlâ olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Artık virüs hayatta kalabilmek için kendi mücadelesini veriyor ve gün geçtikçe daha da güçleniyor. Bizler de kuralları ihmal etmek yerine aşıyla birlikte bütün hijyen kurallarına riayet ederek virüsün bizi alt etmesine izin vermemeliyiz. 
Bulunduğumuz  ülkelerdeki tavsiye ve kurallara uymakta zorlandığımız gibi kuralların birazcık gevşetilmesiyle de tamamen normalleşmiş gibi davranıyoruz. Hâlbuki insanoğlu, daha nice salgınlar yaşamış, hepsinden sıyrılmış ve varlığı bu dünyada hâlen devam ediyor. 
“Eski salgınlarla şimdiki arasında yaşam tarzı olarak çok büyük fark var.” diye düşünüyorum. 
 
Mesela eskiden, bir ülkeden bir ülkeye gidip gelmek bu kadar kolay değildi. O yüzden de iyi ya da kötü hiçbir şeyin bulunduğu yerden bir başka şehre, ülkeye ya da kıtaya taşımak bu kadar kolay olmuyordu.
 
HİJYENE DİKKAT
 
Bugün bakıyorsunuz bir meyve, sebze ya da bir haber; yetiştiği, bulunduğu ülkeden, kıtadan daha henüz o ülkenin insanlarının tamamına ulaşmadan dünyaya yayılmış. 
İnsanoğlu çok salgınlar yaşadı, çok hastalıkların üstesinden geldi elbette ama bu seferki daha bir farklı. Teknik sadece işlerimizi kolaylaştırmıyor, aynı zamanda da böylesi salgınları da bizlere daha çabuk ulaştırıyor. O yüzden kurallar ne kadar yumuşatılsa da bireyler olarak yine de kendi payımıza düşeni yapmakla mükellefiz ve kendi kendimize kurallar koymayı görev edinmeliyiz. Her saldırıya, her düşmana karşı farklı savunma yöntemleri var ve bu tür salgınlara karşı kullanabileceğimiz en büyük silah hijyen. Hijyen  kurallarına riayet etmek zorundayız. Ellerimizi otuz saniye sabunla ovduğumuzda bütün zararlı mikroplar ve bakterilerden arındırmış oluyoruz.
Yakında okullar tekrar açılacak. Öğrenciler, aileler ve pedagoglar yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyor, bu dönem içerisinde, bunu daha da çok anlamış bulunuyor. Hijyen konusunda çocuklarımıza ellerini sabunlarken  otuza kadar saydıktan sonra suyun altında ellerindeki sabunu yıkamaları anlatılabilir. Her yere dokundukları için ellerini yıkayıncaya kadar yüzlerine, gözlerine ve maskelerine dokunmamaları gerektiğini çocuklarımıza net bir şekilde anlatmalıyız. 
EL BİRLİĞİYLE SALGINI YENECEĞİZ
Nasıl ki bizden önceki nesiller, o zamanın hayat tarzına, hijyen konusunda suya, sabuna ulaşmakta bizim kadar şanslı olmadığı hâlde onca salgın hastalığın üstesinden gelmişlerse bizler de elimizdeki bütün imkânları doğru kullanarak bu salgının üstesinden gelebiliriz. 
Umarım, bir an önce bu savaşı daha öncelerinde olduğu gibi daha fazla kayıp vermeden kazanırız ve hayatımızı daha rahat bir şekilde akışına bırakıp tasasız bir şekilde devam ettirebiliriz.
“Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözündeki gibi hep beraber, el birliğiyle bu salgının üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. 
 

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/henuz-gevseme-luksumuz-yok/