HAYVANLAR GİBİ YAŞAYALIM

Tarih: 3 Mayıs 2021 20:22
HAYVANLAR GİBİ YAŞAYALIM

Korcan YİĞİT/YAZAR

Her an bir şey olacakmış gibi hiçbir şey olmadan beklemek. En büyük eziyet bu, insana… Ne olacaksa olsun da bitsin diye sınıra dayanırsınız artık ve bazen isyan boyutuna gelir bu belirsizlik. Bekledikçe anlamını yitirir hayat. İnsanların keyfini beklemek de ayrıca bir zulüm.
Kim düşünür seni? Kimin umurundasın ki?
 
Umursamazlık, en büyük kötülüktür insana. Zaten insanlar değil mi hayatı zorlaştıran? Onların hasetliği, riyakârlığı değil mi yaşamı çekilmez kılan? Milyonlarca yıl hayata tutunmuş, doğanın en zorlu şartlarına göğüs germiş hatta Buzul Çağı’nı bile atlatmış olan insan, diğer insanların yarattığı zorlukların üstesinden gelmekte çaresiz kalmış maalesef.
 
İNSANIN İNSANA YAPTIĞINI HAYVANLAR YAPMAZ
 
Maalesef ki bunun tek bir sebebi var, o da hayal kırıklığı. Kendi cinsi tarafından ihanete uğramak, ne büyük bir yıkımdır insan için.
Hayvan saldırsa bu kadar acımaz için çünkü “İçgüdüsü bu, karnını doyurmak için yapıyor.” dersin, önlemini alırsın, mücadele edersin. Bir hayvan ekmek yediği yere hıyanet etmez. Eziyet etmek kavramı yoktur, zevk için öldürmez. Paylaşmayı bilir. Karnı doyunca çekilir, diğerlerinin de sebeplenmesine izin verir. Hayvan sevgi doludur, düşmanlık hissetmezse asla saldırmaz.
 
İnsanın insana yaptığını hayvanlar yapmaz.
Saldıran insan olunca bunun kastını bilmek ve mücadele etmek, insanın insana güvenini yok eder. Hiçbir hayvan, kendi cinsine saldırıp etini yemez, yamyamlık etmez. Oysaki insan en büyük yamyamdır.
İnanın, dünyayı hayvanlar yönetse daha adil bir düzen olurdu.
 
TUTUNMAK, TUTUNMAK GEREKİR
 
Hayat yaşamaya değer.
O kadar güzel ki dünyamız.
Her gecenin sabahında hayata uyanırız defalarca ve uyandığımız için şükrederiz. Her doğan güneş, yeni bir umut, önümüze serilen, bize bahşedilen bir zamandır çünkü. Hayat devam ediyor demektir çünkü.
Zaman her şeyi yoluna koymak için gereken en önemli şeydir.
Zaman değerlidir.
 
Tutunmak, tutunmak gerekir.
 
Pes etmeden geleceğe yol almak, umudu yarına bağlamak gerekir. Bize sunulan zamanı, kötülük ve hıyanete değil, sevgiye ve iyiliğe kullanmalıyız. Ölümlü dünyada dert, keder ve üzüntü ile geçen zaman, boşa harcanan bir yaşamdır. Ömrünüzden gider ve size hiçbir şey kazandırmaz.
 
İnsan, öleceğini bilen tek canlıdır.
Hep yarınlardadır gözümüz, bugünü yarın için yaşarız.
Yarın için harcadığımız bu günümüzün değerini dünden mi bileceğiz?
 
YA DOĞMAZSA GÜNEŞ SENİN İÇİN BİR DAHA?
 
Ama bir sorun var işte, hem de kimsenin anlamlandıramadığı kocaman bir bilmece.
Ya doğmazsa güneş, senin için bir daha ya uyanamazsan hayata.
Sonun geleceğini bilerek geleceği yaşayamaz ki insan.
Yalancı mıyım?

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/hayvanlar-gibi-yasayalim/