EV ALMA, KOMŞU AL

Tarih: 31 Mayıs 2022 21:01
EV ALMA, KOMŞU AL

Aysel Eyövge/YAZAR

“Silgi kullanmadan resim çizme sanatına, hayat diyoruz.” (John Christian)
Ailenin huzuru hem kendi içinde hem de çevre ile uyum ve huzur yakaladığı zaman tam yakalanmış olur. Çevreyle uyumun sağlanması ise günümüzde apartman yaşamında karşılaştığımız komşularımızla iyi iletişim kurmakla mümkündür. Nitekim toplu olarak yaşamanın bir gereği komşularla birlikte yaşamaktır ancak birlikte yaşamanın getirdiği bazen güzel bazen de hoş olmayan davranışlar vardır. Her ne kadar çevremizle olumlu, iyi ilişkiler kurmak istesek de bazen sorunlar kaçınılmaz olabiliyor. İlişkiler gitgide zayıflıyor hatta bir süre sonra çekilmez bir boyuta gelebiliyor.
Hemen benim yaşadığım durumları ileterek başlamak isterim.
Biz kendi hâlinde yazan, çizen, okuyan bir aileyiz. Alt katımızda oturanların bas sistemiyle kurdukları bir müzik dinleme zevkleri vardı. İlk önce merak ederek duyduğumuz sesin volümünü araştırdım. Uçak kalkış gürültü seviyesi 100 dB iken (Bu uçaktan uçağa değişebilir.) ses sistemi bundan çok daha yüksek bir değere sahip olabilmekte. Böylece bu seslerin bedene ve ruha verdiği zararı kelimeler dahi anlatamaz.
GÜRÜLTÜLER VE DAVRANIŞ ŞEKİLLERİ
Diğer gürültüler ise çocuk gürültüsü, gece eşya çekme, yatak odasını genel yaşam alanı olarak kullanma, iki üç aile birlikte kalarak sürekli gürültü ve huzursuzluk çıkartma olarak sayılabilir. Ayrıca yukarıdan çöp atma, balkon yıkama, halı silkeleme ve daha birçok rahatsız edici durum da sıralanabilir.
Bu kişilerin sözleri ve hareketleri sizi üzmesin, sizi yolunuzdan alıkoymasın. En büyük zenginliğimiz olan aklımızı kullanmayı ve en büyük meziyetlerimizden olan güzel ahlakımızı korumayı bir görev sayarak yolumuza devam edelim.
Haklarımızı bilelim ve üzülmek yerine hukukumuzun bize sağladığı imkânlardan faydalanarak sorunları çözebilelim.
Osho’nun şu sözünü unutmayalım: “Hayat kalbe aittir. Hayat sadece kalbin içinden yeşerir. Sevginin yeşerdiği, hayatın yeşerdiği, ruhun yeşerdiği toprak kalbe aittir. Güzel olan her şey, gerçekten değerli olan her şey, anlamlı, önemli olan her şey kalpten gelir.”
                         
 

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/ev-alma--komsu-al/