ÇOBANIN GÖZDESİ

Tarih: 15 Haziran 2021 17:09
ÇOBANIN GÖZDESİ

Korcan YİĞİT/YAZAR

Sürü gibi herkesin aynı şeyi yaptığı, aynı şekilde giyindiği, aynı dünya görüşüyle aynı fikirlere sahip olduğu bir insan grubu içinde yaşamak, bir grup koyunla beraber otlamak gibidir.
Gün gelir, sürü başı yolunu şaşırır, uçurumdan atlar, diğerleri de sorgusuz sualsiz ardı sıra atlar.
Kimi zaman hırstır, ihtirastır, kimi zaman fakirlik ve toplumsal baskılardır bizi sürüye dâhil olmaya iten.
Toplum seni belli bir kalıba sokmaya çalışır. O kalıba gireyim, derken kendinden uzaklaşırsın. Özünü kaybedersin.
Kendini insan zanneden evcil bir köpek oluverirsin.
SENİN NE OLDUĞUNU BİLİRLER DE SEN KENDİNİ BİLMEZSİN
Bir gruba dâhil olmak, kişiye güven verir. Hâl ve hareketlerine gereksiz bir öz güven gelir. Bilir ki arkası sağlamdır. Bir telefonuna bakar, anında 100 kişiyi olay mahalline yığması. Yüksek mevkilerde tanıdıkları, o tanıdıklarla hasbelkader çekilmiş boy boy fotoğrafları vardır.
Mason locası, tarikat, cemaat gibi oluşumlarda herkes birbiri ile ticaret yapar, herkes birbirini kalkındırır. Birbirine kız verir, kız alır.
Çok güzel şeylerdir bunlar. Refah düzeyin, toplumda saygınlığın hızla yükselir. Cebin para görür. Marabayken “Bey” olursun.
Bu, öyle bir imtiyazdır ki kişiye hata yapma serbestliği tanır. Sen hatanı yap, Allah nasıl olsa affeder.
En büyük günahlar kapalı toplumlarda işlenir, düzen bozulmasın diye hep gizlenir. Herkes bilir ama gizlidir. Hasıraltı edildikçe de ahlaksızlık normalleşir. Çıplaklar kampındaki gibi bakarsın, görmezsin.
Derken bir akıllı dile gelir, iş ayyuka çıkar.
O zaman "Ben yapmadım, o yaptı." diye herkes dökülmeye başlar. Birbirlerine çamur atmakta yarışa dursunlar sonuçta çamur herkese bulaşır. Bu sefer de "Bende de çamur var ama ondan daha temizim." diye kendini ayrıştırmaya çalışır grubun asil üyeleri.
Tüm toplum çamura bulanınca arada temiz kalmış birkaç kişi göze batmaya başlar. Temiz olanları temizledikten sonra diğerleri mutlu, mesut, çamur içinde yaşamaya devam eder.
İLK HARCANANLAR EN GÖZDE OLANDIR
Böyle toplumlarda en temiz olan çobandır. Zaten işin asıl yükünü çoban köpeği çeker.
Çoban emreder, köpek sürer, sürü gider. Sürü içinden bazıları çobanın gözdesidir. Onlar, zarif zarif, salına salına gider. Gelene geçene hep o gösterilir, ondan övgü ile bahsedilir. O, sürünün görünen yüzüdür.
Çoban onu bebeklikten alır, koynunda büyütür. Okşar, sever, eliyle besler, iyice semirince de keser. İlk harcananlar, en gözde olandır.
Tecelli vakti yaklaştıkça çoban, koyunu ile arasına duygusal olarak mesafe koymaya başlar.
Öyle ya çoban da olsa o da insan. Onu da Allah yarattı. Duyguları var, vicdanı var.
Kolay mı? El bebek, gül bebek büyütmüşsün, lafını ikiletmemiş, seni hiç üzmemiş, dere tepe, dağ bayır her yere peşinden gelmiş. Yememiş, yedirmişsin; sütünden, yününden, istifade etmişsin. İnsan nasıl kıyar gözdesine. Onun için soğutmaya çalışır yüreğini.
Araya mesafe koyar ki o da soğusun. Bıçak altına yatarken "Bana bunu da mı yapacaktın, beni kesmek için mi büyüttün?" diye serzenişte bulunmasın.
Gerçi "Senin zamanın geldi, seni kurban edeceğim." dese "Başım gözüm üstüne." der, kendi ayaklarıyla gider kesimhaneye sürüdekiler. Olsun, yine de bir dalavere çevirmek gerek. Giden gider de kalan, vicdan meselesi yapar belki.
Sürü içinde, hep aynı rutinden sıkılıp başıboş takılmak isteyen bir iki tane muhakkak ki çıkar. Onlar da zamansız öten horoz misali, makûs talihine erer vaktinden önce.
Elbette sürüdeki herkes bu hazin sonu yaşayacak, gün gelip çobanın gözdesi olacak.
YA ÇOBAN OL YA SÜRÜDEN AYRIL
Eğer bir toplum içinde yaşıyorsan “Ya çoban ol ya sürüden ayrıl!”. Allah'ın verdiği kaderi, kısmeti çobanın hükmüne bırakma.
Kimse kimseye benzemek zorunda değil. Kimsenin takdirini kazanmak, övgüsüne mazhar olmak zorunda değilsin.
Vicdanı hür, fikri hür bir birey olarak yaşa.
Topluma değer katan, toplumu oluşturan bireylerin farklılığıdır.
Çeşitlilik olan yerde güzellik vardır.
Özenle hazırlanmış bir aranjman, bir deste gülden çok daha güzeldir. Siyahın beyazdan, yeşilin maviden, sarının kırmızıdan alacağı vardır.
Bu, ne güzel bir renk cümbüşüdür.
Yalancı mıyım?

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/cobanin-gozdesi/