BEN ZENGİNİM, FAKİR DÜŞÜNSÜN

Tarih: 1 Kasım 2021 22:04
BEN ZENGİNİM, FAKİR DÜŞÜNSÜN

Korcan YİĞİT/YAZAR

"Ben zenginim, fakir düşünsün." Oh, ne güzel hayat! Ne güzel bir kafa yapısı! Boş vermişliğin, umursamazlığın tavan hâli. 
“Dolar mı yükselmiş? Oh, ne mutlu! İhracat yapıyorum, bütün birikimim dövizde. Devletin verdiği teşviki, yatırım desteğini de fabrikaya değil, dolara yatırmıştım. Tam bir ticaret kafasına sahibim. Maşallah! Maşallah! Ülke elden mi gidiyor? Hangi ülke.? Birkaç ülkeden vatandaşlığım var, söylemesi ayıp, çoğu birikimim de oralarda zaten. Malum, vergiden muaf. Eğitim sistemi mi çöktü? Çocuklar zaten yurt dışında okuyor be gülüm, şimdiden üç dil biliyor. Altımda son model arabalar, yatım var, yazlığım var. Boğazda yalım, Paris'te rezidansım var. Rahatım yerinde, tuzum kuru, sırtım pek, dünya yanmış umurumda mı?”
Bre gafil! Dünya yanıyor, sen de içindesin. Üstelik tam da orta yerindesin. O kadar yükseklerde geziyorsun ki farkında değilsin. Ne elem bir düşünce! Ne kadar kötü bir ruh hâli bu! Tamamı ile kapitalist bir yaşam. Bencilce, saygısızca, ihtirasla dolu bir yaşam. Sadece ekonomik varlığa ve güce, mevkiye dayalı bir zihin aldanması. Bir kere bulmuş ya parayı, oturmuş ya koltuğa, umurunda mı ki dünya?  Belki de dededen varlıklıdır, pamuklar içinde büyümüştür. El bebek, gül bebek bakılmış, elit bir yaşam sürmüştür. Bilmez ki dedesi o varlığı nasıl biriktirdi. Özünden kopmuş, insanlıktan çıkmış, zevküsefaya düşmüş bir azınlık. Evet, dünyayı yöneten ufacık bir azınlık. Herkes onlara hizmet hâlinde. Madencisi, çiftçisi, doktoru, öğretmeni, çöpçüsü, siyasetçisi, kabzımalı, züccaciyecisi.
FAKİR, BU DÜNYAYA ZENGİNİ MUTLU ETMEK İÇİN GELMİŞ
"Tok, açın hâlinden anlamaz." misali. Millet ekmeğe muhtaçmış, sürünüyormuş, kime ne. "Vatan mı? Karnımın doyduğu her yer vatan. Soy mu? Hepimiz Adem'in torunlarıyız. İnanç mı? Zaten Allah'ın sevgili kuluyum. Rabb’im her türlü zenginliği bahşetmiş.”
Böyle bir garip şey işte!
Fakir, bu dünyaya zengini mutlu etmek için gelmiş. “O, eşek gibi çalışsın, tepedekiler bey gibi salınsın, yesin.” diye.
İşte dünyanın adaleti. İşte kulun kula eziyeti. Bir de "Neyine yetmiyor kazandığın?" der. "Sana iş verdim, ekmek verdim." der. "Sen aydan aya tıkır tıkır maaşını alıyorsun, akşam evinde fosur fosur uyuyorsun. Bu iş yeri nasıl dönüyor biliyor musun?" diye demagoji yapar. "Gözüne, dizine dursun yaptığım iyilikler." diye de beddua eder.
"Ben zenginim, fakir düşünsün." diyenlerden misiniz? Yazıklar olsun!
Yalancı mıyım?

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/ben-zenginim--fakir-dusunsun/