AVRUPA’NIN MERKEZİNDE SON YÜZYILIN KATLİAMI

Tarih: 12 Temmuz 2021 20:33
AVRUPA’NIN MERKEZİNDE SON YÜZYILIN KATLİAMI

Remzi UYSAL/YAZAR

Bosna Savaşı sırasında, 1995 yılının 11 Temmuz ile 19 Temmuz tarihleri arasında gece gündüz durmadan Srebrenica katliamı gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerler, sözüm ona korudukları Srebrenica şehrinde, sayısı 8 bin 300’ün üzerinde kadınlarından kopartılan Boşnağı Sırp paramiliter, ordu ve polis güçlerine teslim etti. Böylece Sırplar tarafından kazılmış sayısız geniş ve derin çukurların başında, günler süren katliam gerçekleştirildi ve 8300’ün üzerinde genç ve yaşlı Boşnak erkeği katledildi.
 
NATO, AB, BM ve ABD’nin insan hakları savunucuları, Bosna Savaşı boyunca Bosna-Hersek topraklarında, Hırvat Ustaşa ve Sırp Çetnik faşist güçleri tarafından yapılan toplu katliamlara ve Bosnalı Müslüman kadınlara yapılan tecavüzlere sessiz kalmıştır. Bu kurumlar ise faşist katil güçlere tek anlamı ile yardımcı olmuştur.
 
Osmanlı Devletinin Batı Balkanlardaki topraklarında Türklerle birlikte yaşamış Bosnalı Müslümanların, Avrupa’nın kalbinde yer alan bu  topraklardan sürülmek istenmesinin,  sürülemeyenlerin ise toplu katliamlara uğramasının tek nedeni, bu insanların 520 yıl boyunca Türk kültürü ile özdeşleştiğinden Türk kabul edilmesinden olmuştur.
 
AVRUPALILARIN BAKIŞ AÇISI
 
Yukarıdaki paragrafta yazdığım iddia şeklindeki ifadelerimi, uzun yıllar birlikte değişik sosyal, kültürel ve siyasal çalışmalar yaptığım önemli bir Alman tarihçi, yazar ve bilim insanı arkadaşıma bir aile yemeğimizde aktarmıştım. Arkadaşım, Belgrad’ın NATO tarafından bombalandığı günlerde, NATO ve Berlin Hükümeti’ne karşı eleştirel davranmıştı. Ben de “Sırpları, Bosna’da uyguladığı soykırımla değerlendirmek gerekir.” demiştim. Bu sözüm üzerine arkadaşım Bosna soykırımı için pervasızca “Osmanlı Dönemi’nin intikamı alınmıştır.” deme aymazlığını göstermiş, pek çok Avrupalının Bosna’daki soykırıma karşı sessiz kalmasının nedenini açıklayıp dışa vurmuştu. 
 
Bosna Eski ve Savaş Günlerin Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç bir video paylaşımında, Bosna savaşında Müslüman Boşnaklara uygulanan sürgün ve katliamlar için “Türk’ün Evladı,
bizi, onların bize yaptıklarını ve sorumluluğunu sakın unutma!” dediğini hatırlarda tutmak gerek.
 

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/avrupa-nin-merkezinde-son-yuzyilin-katliami/