ANNE OLMAK

Tarih: 28 Mayıs 2022 20:18
ANNE OLMAK

Sibel BOZKURT/YAZAR

Anne kelimesi bana o kadar çok şey ifade eder ki bunu sözcüklere sığdırmak yetmez yani kelimeler kifayetsiz kalır. Tabii ki anne olmak, dünyanın her tarafında aynıdır ve her anneye çok güçlü şeyler hissettirir. Nedir bunlar? Koruma, kollama, sahip çıkma, üstüne titreme, korkma, endişe, üzülme, sevinme... Anne olmak kolay değildir, zorlukları da beraberinde getirir. Bu durumda tüm annelerden güçlü olunması da beklenir. Oysa onların da saf sevgiye ve şefkate ihtiyacı vardır ancak onlar da kendilerine gösterilen sevgiyle hayatın tüm zorluklarına göğüs gerer ve böylelikle yavrularına her konuda yardımcı olmaya çalışır.
Annenin sevgisi koşulsuzdur ve anne, hiçbir zaman çocuğuna sevgisini ve şefkatini eksiltmez. Yemez yedirir, giymez giydirir. Evladını mutlu etmek için hayatı boyunca didinip durur yani anne emek ve özveri demektir. Hayata karşı verilen savaşta insanın yanında duran ilk limandır. Şu cümle bile bunu ne güzel de ifade eder: "Hiçbir doktorun tedavisi ‘Seni öpeyim de geçsin.” sözü kadar işe yaramıyor anne".
ANNELİK SONSUZ SEVGİNİN VE ÖZVERİNİN ADI
Annelik zor bir meslektir, şüphesiz en kutsal görevlerden biridir. Şu yaşadığımız modern çağda bile sorumluluk ve yük artsa da anne yine de hep en iyisini yapmaya çalışır. Bizler ise bu özveri ve emek karşısında neler yapmalıyız? Onlara göstereceğimiz sevgi ve yakınlık onlara vereceğimiz en değerli armağandır, fedakârlıklara kayıtsız kalmak ise acı bir durumdur. Alçak gönüllü ve anlayışlı olmak, onlara güzel söz söylemek bile yeterlidir. Şefkatli olmak, onlara zaman ayırmak önemlidir. Beraber zaman geçirerek evlat sıcaklığını hissettirmek onları mutlu kılar.
Annelerin bu bağlamda çocuklardan çok beklentisi yoktur. Onların mutlu olduğunu bilmesi bile yeterlidir çünkü anneler çocuklarıyla ilgili her şeyi görmese bile hisseder.
"Sevgi her şeyin ilacıdır." cümlesine en çok da annelerin ihtiyacı vardır. Siz çocuklar da bu sevgiyi esirgemeyerek onların ayakta kalmasına yardımcı olmalısınız. Sonuç itibarıyla annelik sonsuz sevginin ve özverinin adıdır. Annelerimiz bizi dünyaya getiren, bizimle ağlayıp bizimle gülen en değerli varlığımızdır.

 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/anne-olmak/