‘’BENİM KAHRAMANIM TÜRK HALKIDIR’’

Tarih: 30 Mart 2022 13:25
‘’BENİM KAHRAMANIM TÜRK HALKIDIR’’

Uğur TÜRKMEN/gazetehamburg Magazin Müdürü

Başlıkta okumuş olduğunuz yazı, milyonların kalbinde taht kurmuş, sayısız filmlerde oynamış, kimi zaman televizyon programları sunmuş Türk sinemasının kilometre taşlarından ‘’Benim Kahramanım Türk Halkıdır’’ kitabının yazarı Cüneyt Arkın.
 Cüneyt Arkın ile 1998 -2000 yılları arasında Tgrt’de yayınlanan ‘’BABACAN’’ isimli haber programında çalıştım. Kendisi programımızın sunucusuydu. Ama ne program, kazanmadığımız ödül kalmamıştı. Tgrt’nin en çok izlenen hatta bütün kanalların dizilerinden, programlarından daha çok reyting alıyorduk.
Sevgili Cüneyt ağabeyimle şöyle bir anımız var. Haber için ekip olarak Diyarbakır’a gitmiştik. Anadolu turnesi yapacaktık. Dönüş için Elazığ’a geçelim dedik. Çünkü güneş tutulması olacaktı. Güneş’in tutulmasının dünyada en net gözükecek yeri ise Elazığ’ının tarihi yeri Harput idi.
Bilmeyenler için hatırlatma yapmak istiyorum. Harput dünyada ilk yerleşim yerine sahiptir.
Ekip olarak Elazığ’a girdik. Konaklamak için bir dostumuzun köy evine geçtik. Ertesi gün sabah erken saatte buram buram tarih kokan Harput’a geçtik. O da ne ? dünyanın her yerinden yüzlerce gazeteci televizyoncu karşımızda. Aklınıza gelecek en ünlü tv kanalları, haber ajansları adeta üst kurmuşlar. Tabi ki bizim kanallarımız ve gazetelerimizin emekçileri de orada. Aynı yıllar arasında aynı kanalda program yaptığımız rahmetli usta gazeteci Savaş Ay’da ekibi ile orada. Savaş ağabey ‘’A TAKIMI’’ programını hazırlayıp sunuyor. Bizim ekip ve rahmetli Savaş Ay’ın ekibi ile yan yana kameralarımızı kurduk, güneşin tutulmasını bekliyoruz. Bir anda her yer koyu kızıl ve siyah renge büründü. Tam o anda anons çeksek mi diye bizler mırıldanırken, Cüneyt ağabeyden şöyle bir ses geldi. ‘’Yahu Savaş bari şu programı yayınlasaydık öleceksek o zaman ölseydik’’ dedi.
Gelelim günümüze. Yani Cüneyt Arkın’ın kitabına. Sevgili Cüneyt ağabey, kitap içinde adını Türk sinemasına altın harflerle yazdırmış rahmetli Kemal Sunal ile olan anısından bahsediyor.
İddialar o ki, bahsi geçen kişi arabesk müziğin babası Orhan Gencebay.
Orhan Gencebay, sağolsun beni kırmadı nikah şahidim olmuştu.
O iddiaların detayına yer vermeyeceğim. Zaten her yerde yazıldı çizildi. Gül Sunal bir tv programının sunucusuna mesaj attı. Mesajda ise şu yazıyordu. ‘’ Cüneyt bey, sanırım olayları yanlış hatırlıyor. Çünkü Kemal o sözleri söylemezdi’’ dedi.
Bende diyorum ki,  tecrübelerime dayanarak şunu ifade etmek isterim. O kitabın pr çalışmasını yapan ajans veya kişi, ses getirsin basında yer alsın ve kitap çok satsın diye basitçe ve hoş olmayan reklam çalışması yapmıştır.
Peki, bunlara gerek varmıydı? Cüneyt Arkın’ın ismi yeterdi reklam için. Gerek vardı veya yoktu, sonuçta ben bunu yazdım. Bir nevi pr çalışmasına katkı vermiş oldum.
 Hayatın renkleri sizinle olsun.


 

https://www.gazetehamburg.com/makaleprint/--benim-kahramanim-turk-halkidir--/