YURT DIŞI SEÇİM BÖLGESİ OLMALI

RemziUYSAL/YAZAR

27 Mayıs 2021 21:49
A
a
27.12.2006 tarihinde, Balıkesir Vergi Mahkemesi üzerinden Balıkesir Barosu eski başkanlarından vekilim Erbuğ Delituna, adıma Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. “TBMM Genel Seçimlerde Yurt Dışında Yaşayan T.C. Vatandaşlarına Oy Hakkı” konulu dava olumlu sonuçlandı. İlerleyen yıllarda, dönemin TBMM’nin onayı ve de YSK’nın 2012 yılında yaptığı düzenleme ile ilk olarak 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde yurt dışından oy hakkımızı kullanmaya başladık. 
 
Bu konuda, espri de olsa sandıklardan çıkan yurt dışı oyların yüzde 67’sini, AKP partisinin elde etmiş olmasından dolayı pek çok arkadaşım tarafından “Bu işin sorumlusu sensin.” şeklinde eleştirildim. 
 
Konu özellikle sosyal ve ekonomik yönden ele alınıp, üzerinde düşünülüp tartışılabilir. 
 
VATANDAŞLARIMIZIN TERK DİLMİŞLİĞİ OYA YANSIYOR
 
Bu durumun, yurt dışındaki vatandaşlarımızın yarım asrı aşan bir süre terk edilmişliği, sorunları ile baş başa bırakılıp sahipsizliği ve kendi içine kapanmış olmasının sonucu olduğuna da inanıyorum.
 
Sonuç ne olursa olsun Türk Siyasi Tarihi’nde, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza “vatandaşlık hakkı “ verilmiş olmasına bulunduğum tarihsel katkıdan ve de vatandaşlık görevi yapmış olmamdan dolayı mutlu ve sevinçliyim. 
 
AYM’YE BAŞVURU
 
2015 yılında da yurt dışının seçim bölgesi olması için T.C. Hamburg Başkonsolosluk Noteri üzerinden Anayasa Mahkemesi’ne bireysel dava açmak için verdiğim dilekçem, AYM tarafından iç hukuk tüketilmediği için işleme konmayıp itirazda bulunuldu. 
 
AYM’de dilekçemin “iç hukuk tüketilmediği” engeline takılacağını ve işleme konmayıp itiraz edileceğini ve öyle sonuçlanacağını ben de biliyordum. Biliyordum bilmesine de iç hukuku tüketmek için harcamam gereken büyük paraya sahip değildim. Türkiye’deki dilekçenin kurumların gündemine girmesinin basında yapabileceği yansıma ile mevcut siyasi parti ve politikacıların bir şekilde de olsa “kulaklarına su kaçırmak” istedim. 
 
ADİL KARAR ALMA ŞEKLİ GELİR
 
Şuna kesinlikle inanıyorum: 6 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız, dağınık kıta ve ülkelerde yaşamış olsa da yurt dışının seçim bölgesi olması durumunda genel seçimde TBMM’ye 32 milletvekili gönderebilir. Bu seçilen milletvekillerinin çoğu; siyaseti çoğulcu demokrasilerin yaşandığı ülkelerde öğrenmiş, yaşamış ve değişik parti ve organlarda görev alıp çalışmış ve deneyim kazanmış, çağdaş, Atatürk İlkeleri’ne inanmış, Türkiye’yi dışarıdan iyi gözlemlemiş, siyasi görüşleri farklı kişiler olacak. İşte bu milletvekilleri, Gazi Meclisi olan TBMM’ye geldiğinde farklı bir atmosfer, çağdaş bir çalışma, davranış, yürütme ve yasamada adil karar alma şekli ve modeli getirecektir.  
 
İNİSİYATİF OLUŞTURULMALI
Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında 2023 yılından önce erken olma ihtimali yüksek olan genel seçimleri için yurt dışının seçim bölgesi olması yönünde şimdiden çalışmaya başlanmalıdır.
 
Bu konuda, ivedi olarak partiler üstü bir inisiyatif oluşturulup bir çalışma grubu hayata geçirilmelidir. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat