YUH OLSUN!..

8 Şubat 2016 21:57
A
a
 
„55 yıldan beri Avrupa’nın merkezinde yaşayan GÖÇMEN’lerin SEÇME HAKKI olmaması MODERN KÖLELİK’tir“
  Demokrasi; Yunanca demokratia  sözcüğünden türemiştir. “Demos” halk anlamına  gelirken, “kratos” sözcüğü de egemenlik anlamına gelir. Bu ikisinin birleşimi olan demokratia  halkın egemenliğini ifade eder. G.de Reynold’a göre demokrasi ,iktidarın, kentlerde toplanmış bulunan komünler (demes) tarafından kullanılmasıdır. Yani demokrasi, Halk Meclisi üzerine kurulu bir devlet biçimidir.
Antik Yunan’da  kadınlar ve yabancıların da köleler gibi siyasal hakları bulunmamaktaydı. Sadece yirmi yaşın üzerindeki  erkekler siyasi haklara sahipti;  halk meclisine katılıp, özgürce  konuşabiliyor, karar hakkına sahip olabiliyorlardı.
 
ANTİK Yunan’da DEMOKRASİ’yi böyle tanımladıktan sonra gelelim günümüze.
Demokrasiler de HALK’ın kendi yöneticilerini SEÇME ve doğrudan kendisini alakadar eden konularda KARAR verme yetkisi bulunmaktadır. Bu sistem DEMOKRASİ’yle yönetilen tüm ülkelerde böyledir.  Bu TEMEL hak AVRUPA’da yaşayan biz GÖÇMENLER için de geçerlidir.
 
Ancak her ne hikmetse 55 yıldan beri DEMOKRASİ’nin beşiği sayılan bir ülkede yaşayan biz GÖÇMENLER, bırakın genel ve eyalet seçimlerini YEREL seçimlerde bile görmezden geliniyor ve saf dışı bırakılmaya devam ediliyoruz.
 
Yazımızın başında ANTİK YUNAN’daki DEMOKRASİ ve SEÇME hakkını anlattık. Şimdi benALMANYA’yı yönetenlere ve bizi görmezden gelenlere  soruyorum;
Bizim ANTİK Yunan’daki KÖLE ve  KADINLAR’dan ne farkımız var?
Siz hala ANTİK Yunan devrinde mi yaşıyorsunuz?
55 yıldan beri ALMANYA’da  yaşayan ve bu ülkenin gelişip, büyümesinde en az  YERLİ ALMANLAR kadar katkısı, emeği ve teri bulunan biz GÖÇMENLER, en azından YEREL seçimlerde OY KULLANMA hakkını HAK  etmedik mi?
Bunu engelleyen ve görmezden gelenlere kocaman bir  YUHH olsun!..
Oysa AB’ye üye 28 ülkenin 15’inde tüm göçmenler YEREL seçimlerde  oy kullanma hakkına sahiptirler. 
Neden ALMANYA bunun dışında kalıyor?
Neden Almanya korkuyor?
Neden Almanya, biz göçmenlere hala MODERN  KÖLE  gözüyle bakıyor?
Anlamak mümkün değil!..
Yaşadığımız Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti‘nde (NRW) 700 bin, tüm Almanya genelinde ise 4 buçuk milyon GÖÇMEN hala YEREL seçimlerde oy hakkından mahrumdur.
 
NELER KAZANDIRACAK?
Kısaca seçme ve seçilme hakkını elde edersek GÖÇMENLER olarak neler kazanacağız ANLATALIM…
Öncelikle İNSAN ve EŞİT olduğumuzu hissedeceğiz. İkinci değil birinci sınıf  insan olduğumuzu farkedeceğiz. Siyasi partiler ve siyasetçiler bizi ciddiye alacaklar ve almak mecburiyetinde kalacaklar. Biz göçmenlerin ve tüm STK’ların sorunlarına çözüm bulmak kolaylaşacak. Bizim taleplerimizi dikkate almak zorunda kalacaklar. Kimliğimize, dini inancımıza ve kültürümüze saygı gösterecekler. Gençlerimizin belediye meclislerine seçilmesinin önü açılacak. Dolayısıyla YÖNETİLEN değil YÖNETEN olacaklar. Alman kurum ve kuruluşlarıyla ve buna paralel olarak Alman komşularımızla diyalog daha da gelişecek. Artan yabancı düşmanlığı gözle görülür bir şekilde azalacaktır.
Bu hakkın kazanılmasıyla daha bir çok güzel gelişmeler olacaktır.
 
BİLHASSA  DİNİ STK’LARIN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR
 
Bir süre önce başlatılan „NRW-Yerel Seçimlere Katılma Girişimi“  hiç bir ticari ve politik beklenti olmaksızın yürütülüyor. Bu oluşuma şu ana kadar  80-90 civarında  Türk STK’ları  destek verdi.  2 Mart 2016 Çarşamba günü Düsseldorf’ta NRW Eyalet Parlamentosunun önünde büyük bir MİTİNG yapılacak.
Öncelikle bu MİTİNG’e  NRW’de yaşayan tüm vatandaşlarımız destek vermelidir. Burada en büyük görev bilhassa da DİNİ hizmet veren STK’lara düşüyor. 
İsimleri veya görüşleri hiç önemli değil. Önemli olan böyle bir AMAÇ için; „BİR OLMAK, İRİ OLMAK ve DİRİ OLMAKTIR…“
Bu oluşuma destek vermezsek, demek ki biz ORTAK menfaatlerimiz için bile bir araya gelemiyoruz demektir.
Ve bu hakkı bir daha da alamayız!..
 
MADDİ DESTEK’TE GEREKLİ
 
Bu hareketin başarıya ulaşması için MANEVİ desteğin haricinde elbette MADDİ destekte gereklidir. Ayırım yapmadan her STK’lar  ve işadamları YEREL SEÇİM hakkının kazanılması için gücünün yettiğince MADDİ destek te vermelidirler!..
Zira kuru kuruya MANEVİ  destek yetmiyor ve yetmez!..
Başka bir deyimle: „LAF ile peynir gemisi yürümüyor.“
 
Eğer ki bu oluşuma YABANCI kalan ve şüpheyle bakan STK’lar, onların yöneticileri ve işadamları varsa şöyle bir konuya dikkat çekmek isterim!..
 
Son zamanda bir çok CAMİ’ler ve derneklerimiz kundaklanmaya başlandı.
Eğer biz bu YEREL SEÇİM hakkını alamazsak binbir emek ve milyonlar vererek yaptığımız CAMİ’ler ve işyerlerimiz ALLAH göstermesin KUNDAKLANMAYA devam edilir ve CAN ve MAL kaybıda olabilir.
İşte tüm bu olumsuzlukların önüne SEÇME HAKKI’yla geçebiliriz.  Bazı istenmeyen olumsuzluklar olduğunda; „NERDE BU MİLLET VE DEVLET?“ diye feryat etmenin hiç bir faydası olmayacaktır.
İşte bu yüzden YEREL SEÇİMLERDE OY HAKKI  oluşumuna VE MİTİNG’e destek ŞART’TIR  VESSELAM!..
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat