YEŞİLÇAM’IN SEVİLEN PRENSİ

Sibel BOZKURT/YAZAR

15 Mayıs 2022 16:18
A
a
Yeşilçam filmlerini kim unutur ki? Her izlendiğinde kimi zaman duygu seline kapılarak ağlayan, kimi zaman oynadıkları rollerle bizleri güldüren, güldürürken de düşündüren o filmleri kim hatırlamaz ki? Hep aynı keyifle hiç sıkılmadan tekrar tekrar seyredip mutlu olmadık mı? Neden o filmleri ve dizileri arar olduk? Acaba sadakat, dayanışma, hoşgörü, sevgi ve saygıya duyulan özlemi yansıttığı için mi sevildi? Filmlerdeki jönlerin o kadar samimi ve içten olmaları mı onları her zaman ailemizden biri olarak görmemize mi sebep oldu?
Onlar, her türlü mucizenin olabileceğini göstererek seyircilere umut pencereleri açan, unutulmaz karakterlerdi. İşte bu değerli karakterlerden biri olan Türk Sinemasının Prensi Salih Güney'i tanıma imkânı buldum. Onu ilk kez çocukluğumda seyrettiğim Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filminde görmüştüm. Çocuktum ve gerçekten de o filmden çok etkilenmiştim. Her genç kızın hayalidir ya yakışıklı bir prens bulmak. Salih Güney bu rolüne o kadar çok yakışmıştı ki. Menekşe gözleri ve düzgün fiziği ile rolünün tüm hakkını veriyordu. Nereden bilebilirdim ki yıllar sonra bu prensle karşılaşacağımı ve onu yakından tanıma imkânı bulabileceğimi? Evet, çok yakışıklıydı Salih Güney, sadece çok yakışıklı değildi çok da kültürlüydü. Sanırım, çoğu kişi onun müzecilik ve arkeolojiye özel ilgi duyduğunu, kitapları ne kadar çok sevdiğini bilmez.
KİTAP KURDU
Salih Güney tam bir kitap kurdudur. Onun bu kadar kültürlü olması kitapları sevmesindendir. Ayrıca o hem dünyayı bilen, birçok farklı ülkede yaşayarak farklı kültürleri de tanıyan hem de ülkesini çok seven, ülkesindeki sorunlara da duyarlı olan bir değer yani bence Avrupa ve Türkiye sentezinin güzel bir örneği.
Evinde zaman zaman bizi ağırladığında misafirperverliğini gösteren, samimi ve içten davranarak Türk olmanın özelliklerini taşıyan ama bunun yanında da Avrupa'yı Avrupa yapan özelliklere de önem veren birisi. Disiplinli olması, dakik olmaya özen göstermesi gibi. Ayrıca bence bir özelliği de Atatürk'e ve Atatürk ilkelerine bağlı bulunması, özellikle kadınlara saygı duyulması konusunda çok duyarlı olmasıdır. Kendi fikirlerini korkmadan beyan etmesi, kimseye biat etmemesi ve “Sanatçılar biat etmez, sanatçılar halkı temsil edebilmeli ve yanlışın karşısında halkın söyleyemeyeceği şeyleri söyleyebilmeli.” tezini her zaman savunan Yeşilçam'ın unutulmaz efsanelerindendir.
Bence onu günümüze kadar değerli kılan bu özellikleridir. Unutulmamalı ki bir toplumun ilerlemesinde sanatın rolü tartışılmaz. Bu nedenledir ki sanatçılara değer vermemiz ve onları her konuda desteklememiz önemlidir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat