YEŞİL ÇERÇEVE

Cezmi Ancil/Yazar

16 Mart 2021 00:00
A
a

Andre Breton’un affına sığınıyorum. Salvador Dali’nin “Camdan Bakan Kız “tablosundaki kardeşi Ana Maria’ya hayran bakışlarımın derinliklerinde, içimi kemiren düş dünyamdan kurtulmaya çalışıyorum. İspanya İç Savaşı’nın müthiş bir müzikle canlanması gibi uzay boşluğunda, ruhsal yok oluşa savrulmama neden olsa bile gizemlerden çıkıp yepyeni bir dünyanın resmini görmek istiyorum.
Dünyanın kirlenmesi, doğanın kendini yaşatmak için insanoğluna karşı savunma mekanizmalarını harekete geçirmesi felaketler yaratıyor. İnsanoğlunun çok yetenekli olduğu en kötü ve zararlı ruh hâllerinin Pandora’nın Kutusu’ndan çıkmış olmasının endişesi, hiçbir resimde bir şaheser gibi durmaz. Bunun, ruhsal bir gizemden başka bir derinlik arz etmemesi de dünyanın makûs talihi gibi duruyor.  
Kozmos’u, karamsarlığın ve anlaşılmazlığın resimlerinin gizemlerinde kaybetmek yerine belki de Max Ernst gibi düş ile bilinci, kendi kız kardeşi ve ölen kuşunda resmettiği bir şekilde çizebilmek onun ömrünü uzatabilir. Bu ihtimal, Ernst Fuchs’un “Madonna” tablosu kadar muhteşem görünecektir belki de.
ÇOCUKLARIN RESİMLERİ, DÜŞLERİ, HAYALLERİ…
Çocuklar, resimlerinde doğayı ve çiçekleri çizerken muhakkak papatya ve kuşlara ayrıcalık tanır, dahası tanırdı. Şimdi çizilmiyor artık o resimler. Çocukların düş dünyalarını şekillendiren bir resim dersi yok artık. Resim hayal edemiyor çocuklar. Düşleri, teknolojinin ultra enerjisi ile yaşam mücadelesi arasında yalnız başına sıkışıp kalmışlığının tablosunda, fırça darbeleriyle yok olmakla yüz yüze artık.
Papatya, sevmek ile sevmemek arasında bir düş dünyasını sembolize ederken kuşlar, özgürlüğü ve cıvıl cıvıl toplumsal bir ortaklığı ifade ederdi.
Şimdi papatyalar da yok artık. Belki eski resimlerde var.
Hayal dünyamız da yok artık. Doğa yok oluyor çünkü.
Doğa yok oldukça dağlarımız, çiçeklerimiz de yok oluyor. Onlar yok olunca beslenmemizin sağlıklı ortamı da yok oluyor. Yok olmak zorunda. İnsanlık da yapay tatlandırma kimliğine büründürülüyor.
Ezine peynirine tadını veren, Kaz Dağlarının eteklerinde otlayan keçi ve ineklerin, kekik ve başka otlardan doğal beslenmesidir. Kaz Dağlarını ya da benzer dağları korumak, insanoğlunun sağlıklı yaşaması ve düşünebilmesi demektir.
Van’ın Otlu Peyniri’ne tat veren dağ naneleri, kekik, sarımsak ve diğer muazzam bitkilerdir.
Kars Kaşarı’na tat verenin, Kars ve Ardahan’daki dağlardan beslenen hayvanların aldığı gıdalar olduğunu unutmadıkça düşlediğimiz bir dünyayı daha sağlıklı resmedebilecektir çocuklar.
Ayvalık ve Mudanya’daki zeytinlikler, Nuh Tufanı’ndan bu yana insanlığın zafer ve barış sembolü olmuşsa bu, doğal yaşamın insanlığa verdiği muazzam bir hediyedir.
Bizim insanlığa verebileceğimiz en güzel hediye de çocukların hayalini zenginleştirebilecek, onu canlı tutacak sağlıklı ve çiçeklerle kuşlarla barışık bir ruh hâliyle yaşadığı bir dünya olacaktır.
Çocuklar, bunları gördükçe resimlerindeki düşlerini ve hayallerini yazıp çizebilecektir.
GÖNÜL KÖPRÜSÜNÜ YANSITAN RESİMLERDEN DUVAR RESİMLERİNE
Eski resimlere bakarken iç geçiririz, yemyeşil ve doğal bir resim görürken. Her resimde bir ağaç vardır çoğunlukla. Sararmış resimler içimizi burksa bile bir gülümseme düşer dudaklarımıza. Resmin arkasındaki ve hatıralarındaki güzellik, gözlerimize bir tablo gibi yansır.
Çizdiğimiz resimlerde karlı bir dağın yamacında, bacası tüten bir ev olurdu daima. Ruh hâlimizi yansıtırdı. Herkesin sıcacık bir yuvası olsun ve bacası tütsün, der gibi.
Baharı çizerken muhakkak bir küçük nehir ve üzerinde tahta bir köprü bulunurdu. Gönül köprüsü gibi… Nehir, yüreğimizin duruluğuyla akardı; rengârenk çiçekler, her renkten insanlar, inançlar gibi.
İp atlayan çocuklar, hep beraber saçları atkuyruğu kızlar.
Yarın çocukların resimlerinde, duvarlar olacak sadece.
Hayalleri de duvar olacak.
Duvarlarda resimleri; donuk, ifadesiz.
Ellerinde çiçekler olmayacak.
Sadece teknolojik cihazlar…
RESİMDE KALAN HAYALLER…

Rodrigo bir kez daha çalacak gitarını.
Kimse tablosunu çizemeyecek.
Bizim hayallerimiz de hep o resimde kalacak.
Yeşil Çerçeveli.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat