Yer Kabuğunun Acısı: Deprem

Cezmi Ancil (gazetehamburg.com)

29 Eylül 2019 21:35
A
a
1509`daki Eylül İstanbul depremine „Küçük Kıyamet“ denmiş ,İstanbul nerdeyse tamamen yok olmuş.
Oysa Aralık 115`teki İstanbul depreminde tam 260 bin kişi ölmüş, ardından yine onlarca deprem. Doğudan batıya ayrımsız…
Dinine imanına bakmaksızın ,milletine cinsine bakmaksızın , Ülkesine diline bakmaksızın. Yer kabuğu insanlık tarihinden çok önceden beri kendi yatağında yerleşimini kendi özgür iradesi yani, kendi uyumu içerisinde tamamlamak zorundaydı.
Yer kabuğunun kendi yarasını sarmaya çalışması ya da yatağında yerleşmeye çalışması insanlar ve diğer canlılar için yıkım olmuş.
Yıkımı  degilmi ki  , insanlığın kendisi yapıyor zaten. Düşüncesiz yerleşimler, rant uğruna, para uğruna, kazanç uğruna doğayı katletmemizi, plansız binalar ve yerleşim yerleri tercihiyle dünyayı kendi açgözlülük ve doymak bilmeyen hırslarımızla parmağımızda oynatmak istediğimizi bilmiyor mu?
Bu yaşlı dünyaya ne kadar eziyet çektirdiğimizi yer kabuğu şahit olmuyor mu ?
Nihayet son ziyaret yerimiz yerkabuğunun kendisi değil mi?
Doğanın kendi doğallığını bozmak için ne savaşlar çıkardığımızı, dünyanın bir avuç sömürücü, iktidar düşkünü, açgözlü imparatorlar, krallar, yöneticiler tarafından eziyet edildiğini bilmiyor mu?
İki dünya savaşı çıkarmıştık.
Kaç milyon insan öldüğünü akıllı telefonlarımızdan öğrenmeye bile tenezzül etmeyecek kadar teknoloji düşkünlüğümüzü doğanın aşkına  ayırma gereği duymayacak kadar yer kabuğunu görmezden geliyoruz.
Yer kabuğu ateşlere atılan,  gaz odalarına  atılan, ateşli silahlarla öldürülen insanları görmüyor mu?
Yüksek binalar yapmak, para kazanmak uğruna ormanları yaktığımızı, canlıları yerlerinden yurtlarından edip öldürdüğümüzü görmüyor mu?
Doğa insanlara bir kus gibi,  bir karaca gibi, bir dilsiz herhangi bir canlı gibi kıvranıp uyuyabileceği kadar barınma imkânını seve seve verirken, dünyada kaç milyon evsiz insan varken sırf rant uğruna yaktığımız ağaçların, canlıların ahini görmüyor,  duymuyor mu?
Karaya adim attığımız günden beri toprağı  kanla, ateşle doyurmaya çalışmadık mı?
Kaç millet, kaç insan topluluğu, kaç ulus, kaç inanç  topluluğu ortadan kaldırıldı bilmiyor mu?
Sürgünlerde aç susuz, açlıktan, hastalıktan ölen insanların iniltilerini en derin Magma tabakalarında hissetmedi mi?
Nihayetinde ölenler oraya gitmedi mi?
Magma tabakasını kan ve öfkeyle doldurduk.
Yanmış ağaçların külleriyle doldurduk.
Yanmış hayvan bedenleriyle doldurduk.
Gelişmiş makinalarımızla  en narin yerlerinin zarar göreceğini umursamadan kazıyıp durduk. Kepçelerimizle paramparça ettik.
Yeni silahlarımızı, bombalarımızı onun üzerinde, en narin damarlarında denedik.
Yaşlı dünyayı iyi insanların çabaları kurtarmaya yetecek mi?
Yaşlı dünyamızın elinden tutacak pırıl pırıl gözleriyle bakıp, Magma yürekleriyle sevgiyle bakan yeni genç nesiller yetiştirip onların ellerine bırakacak mıyız bilmiyorum ve inanmıyorum.
Olur olmaz her şeye inanırız, her olumsuzluğu yaratıcının ilahi takdiri deyip dururuz bilimi, ilimi zerre kadar umursamadan  yer kabuğunun ahini ,intikamını, acısını umursayamayız. Yer kabuğunun acısına inanın. İnanıp inanmamak insanların ellerinde.
O öğretmeyi bilir. Ya acıyla ya yıkımla. Onu kendi yatağında rahatsız etmeye çalıştıkça, onun ruhunu incittikçe o kendi enerjisini insanlığın kötü ruhlarıyla dolmasına tahammül etmeyeceğine inansın.
İnsanlık olarak kendi sonunumuzu  hazırlamak için yer kabuğunu bu kadar kötü ruhlarımızla, enerjimizle dolduruyorsak eğer, hiç kuskunuz olmasın ki , yer kabuğu yaşlı dünyamızın gözyaşlarına hiç tereddüt etmeden gereken cevabi vermekten kaçınmayacaktır.
İster küçük kıyamet ,ister büyük kıyamet…
Kıyamet insanlığın kendi ruhlarında başlayıp yer kabuğuna ulaşmak üzere.
Kaçış yok…
Yer kabuğu kendi yarasını sarmak zorunda.
Biz sarmadığımız sürece…
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat